Nowoczesne oświetlenie w salonie. Jak wybrać?

0
1769

Dobre oświetlenie w biurze, mieszkaniu czy domu jest niezwykle ważne. Nie tylko pozwala nam zadbać o nasz wzrok, ale często dopełnia także wystrój wnętrza i pozwala osiągnąć niesamowite efekty i pożądaną grę świateł.

Dopasuj oświetlenie do pomieszczenia

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów lamp. Możemy wybrać lampy wiszące, żyrandole, kinkiety – musimy jednak pamiętać, że każdy rodzaj oświetlenia jest inny i w związku z tym powinniśmy odpowiednio rozmieścić je w pomieszczeniu. Inne oświetlenie wybierzemy też do sypialni, a inne do salonu, dlatego szczególnie powinniśmy zwracać uwagę na funkcjonalność lamp czy żyrandoli.

Jeśli zależy nam na równomiernym oświetleniu całego salonu, wybierzmy żyrandol, który może być także jedynym źródłem sztucznego światła w pomieszczeniu. Jeśli jednak zależy nam na utrzymaniu salonu w nowoczesnym stylu, wybierzmy lampy wiszące, które zdecydowanie lepiej doświetlą miejsce pracy – biurko czy blat kuchenny, czyli miejsca, w których powinniśmy zachować skupienie.

Barwa i natężenie

Barwa i natężenieOprócz odpowiedniego rozmieszczenia, powinniśmy pamiętać o doborze idealnego natężenia i barwy światła. Oświetlenie może mieć różne barwy od zimnej do ciepłej. W salonie najbardziej optymalną barwą jest barwa ciepła, która idealnie sprawdzi się w pomieszczeniu przeznaczonym do relaksu i wypoczynku. W kuchni natomiast świetnie sprawdzi się światło białe, zimne, które najlepiej doświetli blat kuchenny w trakcie przyrządzania posiłków.

Jeśli chcemy mieć większą kontrolę nad natężeniem światła w pomieszczeniu – pomyślmy o nowoczesnych ściemniaczach oświetlenia, dzięki którym możemy wygodnie sterować oświetleniem za pośrednictwem pilota.

Postaw na oryginalność

Przy wyborze oświetlenia, oprócz wymiaru estetycznego, pamiętajmy o praktyczności – lampy powinny przede wszystkim spełniać swoją funkcję, czyli dobrze doświetlać przestrzeń i być łatwe w utrzymaniu czystości.

Nowoczesne przestrzenie coraz częściej szokują i zadziwiają. Jednocześnie zestawiają materiały i wzory, które dotychczas nie były ze sobą łączone. Dlatego jeśli chcesz nowocześnie urządzić salon – odważnie przełamuj utarte schematy i nie bój się eksperymentować! Dobieraj oświetlenie i dodatki na zasadzie kontrastu.

Wybierz też nowe, nietypowe materiały, np. zamiast standardowej lampy wiszącej ze stalowym i nieco nudnym kloszem, postaw na lampy wykonane z betonu, które ciekawie dopełnią aranżację wnętrza. Coraz częściej projektanci wnętrz decydują się na podłużne betonowe lampy, które lepiej doświetlają przestrzeń, a jednocześnie stanowią nietuzinkową ozdobę wnętrza.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ