Numer domu na elewacji – czy jest obowiązkowy?

0
1150
Numer domu na elewacji

Niestety, umieszczenie numeru domu na elewację może kojarzyć się nam z przykrą koniecznością. Wynika to dużej popularności wątpliwej urody tablic adresowych. Jednak obowiązek umieszczenia ich nie musi więcej oznaczać oszpecenia wyglądu twojego domu! Dzięki nowoczesnemu podejściu oraz umiłowaniu do minimalizmu oraz estetyki powstają coraz to ładniejsze tablice adresowe. Ich świetnym przykładem jest marka Cucudo, która może pochwalić się niezwykle szeroką ofertą różnorodnych tablic oraz numerów. Jednym z czołowych produktów marki jest podświetlany numer domu. Czym on się wyróżnia? Dlaczego tak właściwie umieszczamy numery na elewację domów? Dowiedzmy się tego wspólnie!

Umieszczenie numeru na dom – obowiązek prawny

Zakup tablicy adresowej zazwyczaj traktujemy jako dość oczywiste zadanie do wykonania w trakcie urządzania nowego domu. Mało kto z nas zastanawia się, dlaczego tego właściwie należy umieszczać numer na dom oraz jakie regulacje prawne kryją się za tak pozornie zwykłą tabliczką.

Na początek warto zaznaczyć, że właściciel nieruchomości ma 30 dni na to, aby oznaczyć swoją posesję tablicą adresową od momentu, kiedy otrzyma on numer nadany przez gminę. Jeżeli obowiązek ten nie zostanie wykonany, wówczas na właściciela budynku może zostać nałożona kara grzywny lub nagana. Mandat może wynieść do 250 złotych. Gdzie odnajdziesz informacje o obowiązku umieszczania tablicy z numerem domu? Znajduje się ona w ustawie Prawo geodezyjne i kartograficzne z dnia 17 maja 1989 roku.

Jak oznaczyć budynek?

W dokumencie tym odnajdziesz regulacje prawne dotyczące tego, gdzie ma zostać umieszczona tablica adresowa, jak powinna wyglądać oraz jakie informacje zawierać. Oczywiście najważniejsze dane, jakie powinny zostać umieszczone na budynku to przede wszystkim jego numer. Dodatkowo pamiętaj również o umieszczeniu tablicy z nazwą ulicy lub placu. Jeżeli w twojej miejscowości nie obowiązuje podział na ulicę, wówczas zamieszcza się nazwę miejscowości z numerem budynku. Niekiedy zdarza się, że gminy posiadają dodatkowe zasady regulujące wygląd tablicy, jak przykładowo dodanie nazwy dzielnicy.

Adres oraz numer domu muszą być dobrze widoczne już z ulicy, dlatego umieszcza się je na frontowej ścianie budynku. Dodatkowo istnieje regulacja nakładająca obowiązek oświetlenia tablic adresowych. Dzięki temu nawet po zmroku czy też w czasie złych warunków atmosferycznych, adres danego budynku ma być dobrze widoczne. Ułatwia to dotarcie do docelowego punktu służbom ratunkowym, dla których najważniejsze są minuty oraz sekundy w czasie niesienia pomocy.

Jeżeli chcesz mieć pewność, że twój numer domu będzie zawsze dobrze widoczny, a wspomniana pomoc dotrze do ciebie najszybciej jak to możliwe, zaopatrz się w podświetlany numer domu. Jest to rodzaj oznaczenia, które posiada wbudowane światło LED. Dodatkowo twój podświetlany numer domu może zostać wyposażony w czujnik zmierzchu, czyli system automatycznego uruchamiania światła w momencie, gdy na zewnątrz robi się coraz ciemniej. Tablice tego typu wyglądają bardzo nowocześnie oraz designersko, dzięki czemu oprócz swoich funkcjonalnych cech sprawiają, że twój dom zyskuje na estetyce.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ