Ocieplanie pianką – czy warto?

0
1692
Ocieplanie pianką – czy warto?

Izolacja z wykorzystaniem pianki PUR ma dokładnie te same funkcje, co docieplanie wełną mineralną czy styropianem, ale dodatkowo także uszczelnia i wygłusza pomieszczenia. Na jakie jeszcze aspekty trzeba zwrócić uwagę rozważając ocieplanie pianką swojego domu?

Na czym polega ocieplanie pianą PUR?

Naczelnym zadaniem jest docieplenie budynku i ochrona przed wnikaniem wilgoci. Różnica polega na zastosowanie innego materiału izolacyjnego – pianki poliuretanowej. Z racji iż jest ona w stanie ciekłym, nanosi się ją na docieplane powierzchnie metodą natryskową. Po naniesieniu pianka tężeje i zasycha tworząc zwartą, twardą i szczelną warstwę termoizolacyjną.

Na ogół stosuje się dwa typy pianki: otwarto-komórkową i zamknięto-komórkową. Pierwsza, oddychająca, stosowana jest do ocieplania pomieszczeń i przestrzeni wewnątrz domu, a piana zamknięto-komórkowa do ocieplania dachów, ponieważ znakomicie blokuje dostęp wilgoci.

Zastosowanie

Ocieplanie pianką można zastosować do izolacji wielu rodzajów przegród. Stosuje się ją do docieplania poddasza, magazynów, a także izolacji fundamentów, posadzek oraz dachu. Szczególnie cenione jest ocieplanie pianą poddaszy, ponieważ ten rodzaj materiału doskonale wnika w każdą szczelinę i trudno dostępne załamania, które są typowe dla konstrukcji poddaszy.

Pianka przylega szczelnie do praktycznie każdego rodzaju nawierzchni. Można ją stosować na elementy jak drewno, metal, blacha ocynkowana, płyty drewnopodobne, papa, stal, styropian, laminat szklano-poliestrowy. Natrysk pianą dociepleniową można wykonywać zarówno w nowym, jak i starym budownictwie. Wiek budynku i jego rodzaj nie mają znaczenia dla jej właściwości termoizolacyjnych.

Zalety izolacji pianką PUR

Zalety izolacji pianką PUR

Ta metoda docieplania budynków wyróżnia się na tle styropianu czy wełny mineralnej. Jest bardzo wydajna, ponieważ po zastosowaniu zwiększa wielokrotnie swoją objętość. Wyjściowa ilość materiału nie musi być więc ogromna, dzięki czemu oszczędzamy na każdym m3. Ponadto wysoka szczelność zaschniętej warstwy pianki wyklucza powstawanie mostków termicznych.

Kolejna zaleta to lepsza izolacja termiczną niż, przykładowo, wełny mineralnej. Pianka działa zarówno w środowisku suchym, jak i wilgotnym. Przykładowo pianka o budowie zamknięto-komórkowej do ocieplanie dachu daje gwarancję idealnej szczelności. Nie zmienia się jej wewnętrzna struktura oraz tworzy skuteczną barierę przed wnikaniem pary wodnej. Właściwości izolacyjno-termiczne pianki PUR pozostają niezmienne niezależnie od pogody, wilgotności oraz mijających lat.

Inną korzyścią, którą daje ocieplanie pianką, jest odporność na gnicie, butwienie, pleśń i grzyby. Ponadto ta metoda termoizolacji budynków pozbawiona freonów i nie pyli podczas aplikacji. Ma także wysokie właściwości wygłuszające.

Czy warto?

Rozważając wady tej metody, wiele osób wskazuje na wysoki koszt jej aplikacji. A to dlatego, że ocieplanie pianką może być dokonane tylko przez wyspecjalizowaną firmę. Profesjonalne nakładanie pianki zapewnia jednak 100% gwarancji, że będzie spełniała ona woje zadania. Porządnie docieplone poddasze czy posadzka odwdzięczą się bowiem niższymi kosztami ogrzewania.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ