Odbiory domów i mieszkań w Poznaniu – jak wygląda ten ważny proces?

0
1063
Odbiory domów i mieszkań w Poznaniu

Zakup mieszkania lub domu to ważna chwila w życiu wielu z nas. „Mój jest ten kawałek podłogi (…)”, ale zanim to nastąpi, musimy odebrać mieszkanie. Jak uniknąć wpadki na tym etapie?

Samo kupno nieruchomości to najczęściej spory wydatek dla naszego budżetu. Wspieramy się pomocą bliskich, oszczędnościami, a także kredytem hipotecznym. Etap wyboru mieszkania lub domu jest bardzo ekscytujący, ale emocje kipią w momencie, gdy wybieramy się na jego odbiór. Dla większości osób jest to normalne, ale taki stan euforii może nas wyprowadzić na manowce. Odbiór domu to jeden z najważniejszych etapów całego procesu. Warto, aby po jego zakończeniu nie było wątpliwości co do jakości wykonanych przez dewelopera prac. Co zrobić, aby mieć pewność, że wszystko jest w porządku?

Odbiory mieszkań – Poznań

Umowa z deweloperem oraz towarzyszące temu projekty stanowią podstawę do weryfikacji ze stanem faktycznym. Wypadałoby, aby sprawdzić każdy zakamarek pod względem poprawności wykonanych prac. Najczęściej jednak emocje podczas odbioru są na tyle duże, że pomijamy lub bagatelizujemy sprawy, które w przyszłości odbiją się nam czkawką. Wszystkiemu winne są nasze emocje. Odbiór mieszkania to najczęściej pierwsza wizyta w naszej nieruchomości, a przynajmniej w stanie, gdzie zakończono wszystkie prace. Oczyma wyobraźni urządzamy przestrzenie, zamiast skupić się na zapisach zawartych w umowie. Wszystko to może obrócić się przeciwko nam, ale przekonamy się o tym dopiero w bliższej lub dalszej przyszłości. Chcąc uniknąć takich sytuacji, warto sięgnąć po pomoc inżynierów budowlanych. Więcej informacji o zakresie ich działań znaleźć można na odbiory mieszkań Poznań tj. na https://pewnylokal.pl/odbior-mieszkania/poznan.

Jak wygląda praca inżyniera przy odbiorze?

Warto postawić sprawę jasno. Jeśli nie znamy się na budownictwie, to nie będziemy wiedzieli, czy 5% nachylenie ściany względem podłogi mieści się w normach, czy nie. Mało kto przygotuje się do tego stopnia, aby zrewidować plany ze stanem fizycznym. Dlatego po umówieniu spotkania z deweloperem informujemy o tym fakcie inżyniera, który pojawi się w umówionym miejscu i czasie ze specjalistycznym sprzętem. Poza podstawowymi narzędziami będą także te zaawansowane technicznie. Umożliwią one badanie termowizyjne, co pozwala na wskazanie potencjalnych mostków cieplnych. Nie zabraknie lasera krzyżowego, który precyzją przewyższa klasyczną poziomnicę. Ponadto inżynier weryfikuje stan faktyczny z projektami. Znając sztuczki deweloperów, ciężko będzie przed nim cokolwiek ukryć, a wiele z tych rzeczy mogłoby nam umknąć. Wszystkie wady znajdą się w protokole odbioru, który trafi następnie do dewelopera. Jeśli ten ostatni zaakceptuje uwagi, to wyznacza termin usunięcia usterek. Kolejna wizyta to oględziny i weryfikacja wykonanych prac. Jeśli wszystko będzie w porządku, to mamy pewność, że profesjonalna analiza stanu nieruchomości zakończyła się sukcesem.

Odbiór nieruchomości to proporcjonalnie niewielki koszt w stosunku do potencjalnych napraw. Niektórych wad nie widać na pierwszy rzut oka i mogą pojawić się z czasem. Warto uniknąć takich sytuacji zarówno jeśli kupujemy nieruchomość na własne potrzeby, jak i w celu inwestycyjnym. Weryfikacja mieszkania lub domu to dobry moment, aby wypunktować wszystkie nieprawidłowości, które deweloper będzie musiał usunąć. W ten sposób otrzymamy gotowy produkt, który będzie gotowy do dalszej obróbki tj. wykończenia. W końcu nasza wyobraźnia będzie mogła zacząć działać z pełną mocą.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ