Odkurzacze bezworkowe – czy warto wybrać je do sprzątania domu?

0
2079
Odkurzacze bezworkowe

Odkurzacz bezworkowy to stosunkowo nowe urządzenie, które wraz z upływem czasu cieszy się coraz większym zainteresowaniem. Wiele ludzi kupuje tego typu urządzenia, patrząc jedynie na ich cenę, wygląd, czy skuteczność odkurzania, jednak nie jest to dobre rozwiązanie. Odkurzacze korzystają z różnego rodzaju pojemników na zebrane zabrudzenia, filtrów oczyszczających wydostające się z nich powietrze, czy akcesoriów, dzięki którym odkurzanie różnych powierzchni staje się prostsze i bardziej efektywne.

Odkurzacze bezworkowe – jak działają?

Bezworkowy odkurzacz to urządzenie, w którym zamiast tradycyjnych worków na kurz i zanieczyszczenia, znajduje się pojemnik wielokrotnego użytku. Podczas odkurzania to w nim zbierają się wszystkie zebrane zabrudzenia. Po skończonym sprzątaniu wystarczy wysypać zawartość pojemnika, aby odkurzacz znów był gotowy do dalszej pracy. Takie rozwiązanie zapewnia wiele wygody – nie ma wówczas konieczności zakupów worków do odkurzacza, które często bywają nie tylko naprawdę kosztowne, ale i trudno dostępne do niektórych modeli urządzeń. W tradycyjnych modelach odkurzaczy worki są absolutnie niezbędne do prawidłowego działania urządzenia. Oryginalne worki potrafią sporo kosztować, podczas gdy tańsze ich zamienniki często różnią się od nich jakością i nie pasują tak dobrze do konkretnego modelu urządzeń.

Każdy odkurzacz bezworkowy, podobnie jak tradycyjne modele, korzysta z filtrów oczyszczających powietrze. Najpopularniejszym z nich jest filtr HEPA, który przez skuteczność swojego działania polecany jest do domów, w którym mieszkają alergicy czy małe dzieci.

Odkurzacz tradycyjny czy bezworkowy – jaki wybrać?

Odkurzacz bezworkowy to z całą pewnością wygodne urządzenie, które niesie ze sobą sporo oszczędności związanych z brakiem konieczności zakupu worków. Wciąż jednak pojemnik, do którego zbierane są zanieczyszczenia podczas odkurzania, należy regularnie opróżniać i czyścić. Odkurzacze bezworkowe to zazwyczaj urządzenia droższe niż modele tradycyjne. Decydując się na najtańsze tego typu urządzenie, trzeba liczyć się z prawdopodobną niską skutecznością odkurzania.

Tradycyjne odkurzacze workowe to urządzenia z reguły tańsze, wśród których za niewielką cenę wybrać można całkiem dobrze rokujący model. Choć mogą się one wydawać dość intuicyjnym i sprawdzonym przez lata wyborem, niosą one ze sobą konieczność zakupu worków. Warto już przed wyborem takiego odkurzacza sprawdzić, jaka jest dostępność worków przeznaczonych do danego modelu i ile one kosztują. Worki należy zmieniać regularnie zaraz po ich zapełnieniu, ponieważ zbyt duża ilość zanieczyszczeń, która się w nich zbierze, obniża efektywność pracy całego urządzenia.

Trudno jest jednoznacznie stwierdzić, jaki model odkurzacza sprawdzi się najlepiej w różnych warunkach. Odkurzacz bezworkowy to urządzenie, za które trzeba zapłacić nieco więcej, jednak przez całe lata użytkowania nie będzie konieczności regularnego zakupu akcesoriów, jakimi są worki. Tradycyjne odkurzacze to sprawdzone rozwiązanie, które, choć jest tańsze, wiąże się z koniecznością regularnych wizyt w sklepie w celu dokupienia tych koniecznych do prawidłowego działania akcesoriów.

Dla kogo odkurzacz bezworkowy?

Bezworkowy odkurzacz to dobry wybór dla alergików, ponieważ zaraz po zakończeniu sprzątania zanieczyszczenia zebrane w pojemniku można od razu wyrzucić. W tradycyjnych urządzeniach wśród zabrudzeń mogą rozwijać się roztocza, a zebrany tam kurz i inne alergeny mogą dawać się we znaki wrażliwym domownikom.

Modele bezworkowe to rozsądna propozycja także wówczas, gdy w domu mieszkają zwierzęta wychodzące regularnie na zewnątrz czy małe dzieci, które wciąż tworzą wokół siebie trudny do opanowania bałagan. Gdy w mieszkaniu codziennie na nowo roi się od kurzu, piasku, zwierzęcej sierści, czy rozsypanych przez kilkulatka przypraw kuchennych, pojemność standardowego worka do odkurzacza szybko może okazać się zbyt mała. Zamiast wydawać fortunę na kolejne opakowania oryginalnych worków lub kupować niskiej jakości zamienniki, które targają się w rękach i nie pasują zbyt dobrze do modelu urządzenia, lepiej jest wybrać pojemnik wielokrotnego użytku.

Bezworkowe modele odkurzaczy polecane są także dla wszystkich tych, którzy nie chcą dłużej poszukiwać potrzebnych do urządzenia worków. To oczywiste, że zbieranie zanieczyszczeń do pojemnika, jest po prostu wygodne.

Na co zwrócić uwagę wybierając odkurzacz bezworkowy?

Decydując się na bezworkowy odkurzacz, warto wiedzieć, na co zwrócić uwagę, podczas wyboru modelu dla siebie. Wiele jego parametrów wygląda zupełnie tak samo, jak w tradycyjnych urządzeniach korzystających ze znanych wszystkim worków na zanieczyszczenia. Mowa między innymi o skuteczności odkurzania na dywanach oraz podłogach twardych. Im wartość ta jest wyższa, tym dokładniej dane urządzenie będzie w stanie zebrać kurz, piasek, czy inne drobne śmieci znajdujące się na podłodze.

Wybierając odkurzacz, zawsze dobrze jest zwracać uwagę na jego wyposażenie. W standardowych zestawach znaleźć można zwykle turboszczotkę, dzięki której odkurzanie dywanów i wykładzin staje się prostsze, szybsze, a zarazem bardziej efektywne. Przyda się także szczotka przeznaczona do odkurzania szczelin, która świetnie mieści się nawet w niewielkiej przestrzeni wymagającej sprzątania.

Pojemnik, w którym zbierają się wszelkie zanieczyszczenia zebrane przez odkurzacz bezworkowy, mają oczywiście swoją pojemność. Im będzie ona większa, tym więcej zabrudzeń będzie można zebrać, nie opróżniając w międzyczasie pojemnika. Parametr ten nie jest jednak aż tak istotny, jak pojemność worków w przypadku tradycyjnych odkurzaczy – w takim przypadku mniejsza pojemność worka oznacza częstszy zakup nowej sztuki, a co za tym idzie dodatkowe koszty.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ