Automatyka budynkowa – nowoczesna technologia w zarządzaniu budynkami

0
1290
Automatyka budynkowa

Każdy budynek to specyficzna „mała fabryka”, w której znajduje się kilka aktywnie pracujących systemów. Wymienić należy choćby systemy oświetlenia, ogrzewania, monitorowania, wentylacji i chłodzenia. Oczywiście, w zależności czy mamy do czynienia z budynkiem mieszkalnym, czy z budynkiem przemysłowym lub publicznym, rodzaj i ilość pracujących w nim systemów będzie różna. Niezależnie od tego, za każdym razem warto sięgnąć po rozwiązania z dziedziny automatyki budynkowej – do której zaliczają się urządzenia i oprogramowanie stosowane w obsłudze różnego typu systemów. Zapraszamy do krótkiej lektury, z której dowiesz się: na czym polega automatyka budynków, jakie korzyści płyną z jej stosowania oraz gdzie szukać pomocy we wprowadzaniu rozwiązań automatyki budynkowej.

Automatyka budynkowa – czyli inteligentne sterowanie budynkiem

Automatyka budynkowa to ogół rozwiązań dedykowanych do obsługi systemów pracujących w budynkach mieszkalnych, przemysłowych i publicznych. Automatyka dotyczy przede wszystkim tych systemów (choć nie wyłącznie), które pracują w oparciu o energię elektryczną. Dzięki zastosowaniu automatyki mamy możliwość kontroli ich pracy oraz sterowania nimi.

Ponadto, automatyka budynkowa pozwala nam zaprogramować sekwencję działań poszczególnych urządzeń na wypadek wystąpienia konkretnego wydarzenia. Do takich należy sytuacja pożaru, włamania czy kradzieży, gdy praca poszczególnych systemów powinna być maksymalnie skoordynowana.

Korzyści płynące z zastosowania automatyki budynkowej

Jak wskazują specjaliści, głównym powodem, dla którego decydujemy się na wprowadzenie rozwiązań automatyki budynkowej, jest poszukiwanie oszczędności. Jak dobrze wiemy, takie systemy jak oświetlenie, klimatyzacja czy ogrzewanie generują zazwyczaj wysokie koszty. Dzięki precyzyjnej automatyzacji ich pracy, mamy możliwość obniżenia tych wydatków.

Ponadto, automatyzacja budynkowa pozwala na skoordynowanie współpracy poszczególnych systemów. Przykładowo – daje nam możliwość skoordynowania pracy żaluzji okiennych, detektorów światła i systemu oświetlenia w taki sposób, by ich praca generowała dla nas oszczędności.

Zastosowanie automatyki budynkowej sprawia również, że obsługa poszczególnych systemów staje się łatwiejsza i nie wymaga od nas dużego nakładu sił ani czasu. Uruchomienie poszczególnych systemów oraz kontrola ich pracy odbywa się za pomocą interfejsu przyjaznego dla nieprofesjonalnych użytkowników.

Automatyka budynkowa – gdzie szukać pomocy?

Automatyka budynkowa to dla wielu z nas temat wciąż nowy. Mimo to, z roku na rok rośnie liczba osób, które decydują się na automatyzację pracy systemów w ich miejscu zamieszkania lub pracy. Jeśli również zastanawiasz się nad taką możliwością – pragniemy polecić Astra Automatyka, profesjonalne przedsiębiorstwo specjalizujące się w dostarczaniu rozwiązań z zakresu automatyki budynkowej.

W ofercie Astra Automatyka znajdują się między innymi urządzenia marki Johnson Controls – takie jak czujniki sieciowe, czujniki zaworów, termostaty, sterowniki pomieszczeniowe, sygnalizatory i liczne inne. Urządzenia te wykorzystywane są w budynkach różnego typu – zarówno tych mieszkalnych, jak i dużych budowlach użyteczności publicznej (na przykład szpitalach lub szkołach).

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ