Odrobina sztuki w salonie – ponadczasowe i gustowne ozdoby ścian

0
1050
ozdoby ścian

Jest coś, co nigdy nie wychodzi z mody pomimo zmieniających się trendów w świecie aranżacji wnętrz. To sztuka. Jeśli więc marzy nam się dekoracja o ponadczasowym charakterze,  eleganckie obrazy do salonu i plakaty są znakomitym wyborem.

Nie trzeba być ani znawcą sztuki, ani jej pasjonatem, by zdecydować się na takie rozwiązanie. Wystarczy podejść do zagadnienia w sposób otwarty i pozbawiony uprzedzeń, że sztuka pasuje tylko do muzeum i trzeba się na niej znać, by móc ją podziwiać. Kierujmy się po prostu swoim gustem i wybierajmy to, co cieszy nasze oczy. To bowiem najważniejsze kryterium. Wówczas obrazy do salonu będące reprodukcjami (albo inspirowane znanymi arcydziełami) będą nas zachwycać przez lata.

Jakie motywy przedstawieniowe zasługują na uwagę? Jakie kompozycje wybrać do nowoczesnej, a jakie do tradycyjnej aranżacji, by stworzyć piękne wnętrze? Oto wskazówki przygotowane przez specjalistów z Redro.

Nowoczesny obraz do salonu, który ożywi pokój

W związku z tym, że dużą popularnością cieszą się współczesne aranżacje – skandynawskie, minimalistyczne i industrialne – eksperci jako pierwszy wybrali do zaprezentowania nowoczesny obraz do salonu prezentujący abstrakcję. Taka sztuka może się wydawać bardzo trudna w odbiorze. Jeśli jednak szukamy akcentu dekoracyjnego, który ma ozdobić dzienny pokój, skupmy się po prostu na kolorystyce. Wybierzmy taką kompozycję, która ożywi i zdynamizuje salon.

Mogą to być zarówno rozchlapane plamy farby, jak i geometryczna kompozycja o statycznej formie. W roku 2022 dużą popularnością będzie się cieszył fioletowy kolor, a to za sprawą Instytutu Pantone, który postawił na barwę Veri Peri. Taki odcień będzie pasował do bieli i czerni, granatów, a także szarości.

Innym pomysłem, świetnym do minimalistycznego wystroju, jest kompozycja w stylu line art, będąca prostym rysunkiem – czasami wykonanym za pomocą tylko jednej, sprytnie poprowadzonej linii. Może to być kobiecy portret, sylwetka zwierzęcia lub roślinny motyw.

Eleganckie obrazy do salonu inspirowane dawną sztuką

Nie każdy jest jednak miłośnikiem nowoczesnych aranżacji. W przypadku tradycyjnego, klasycznego lub utrzymanego w duchu retro wystroju sprawdzą się zupełnie inne obrazy. Eksperci z Redro przygotowali dwa typy kompozycji.

Pierwszą są martwe natury. To tematyka, po którą artyści sięgają bardzo chętnie, dlatego takie przedstawienia powstawały na przestrzeni dziejów. W tworzeniu takich obrazów do perfekcji doszli barokowi malarze i właśnie takie wzory zasługują na uwagę. Będą one przedstawiać eleganckie zabytkowe naczynia – kielichy, dzbanki i patery – w towarzystwie albo kolorowych, egzotycznych owoców, albo wykwintnych dań.

Drugą propozycją są pejzaże. Wybór konkretnego krajobrazu warto dopasować do swojego gustu. Na ścianie może się pojawić morskie wybrzeże, wysokie góry, polna łąka lub iglasty las. Tym, co warto podkreślić, jest to, że takie kompozycje mogą przedstawiać różne techniki malarskie – na przykład olejną lub akwarelę.

Nowoczesne w wyrazie kompozycje prezentują się dobrze bez żadnej oprawy. Natomiast martwe natury czy pejzaże można oprawić, by podkreślić elegancki charakter obrazu.

Plakaty do salonu w ramie z modnymi motywami

Sztuka jest ponadczasowa i nie wychodzi z mody, ale są pewne nurty, które mogą się cieszyć większą popularnością. Eksperci wybrali dwa takie motywy i przygotowali ciekawe propozycje. Tym razem nie będą to jednak obrazy. Plakaty do salonu to także świetna propozycja.

Na uwagę z pewnością zasługują reprodukcje japońskiej sztuki – oprawione drzeworyty lub malunki tuszem. Takie plakaty do salonu w ramie są bardzo delikatne w wyrazie. Przedstawiają najczęściej pejzaże, kwitnące kwiaty wiśni lub czaple i żurawie. Taki wzór będzie się pięknie prezentował nie tylko w wystroju retro, ale także w romantycznej stylizacji, a także w pokoju boho. Wcale nie trzeba mieć salonu urządzonego w orientalnym stylu, żeby zdecydować się na taką ozdobę.

Drugą propozycją są plakaty do salonu w stylu retro, który prezentują dawne ilustracje przyrodnicze. Zanim upowszechniły się aparaty fotograficzne, przedstawienia roślin i zwierząt utrwalano na bardzo dokładnych i pięknych rycinach. Takie ozdoby nie tylko zachwycająco się prezentują i pozwalają zaprosić pod dach trochę natury, ale pasują również do wnętrz w stylu eko, które są obecnie bardzo modne.

Warto zaprosić sztukę do swojej aranżacji, bo to nie tylko przepis na ponadczasową dekorację. Malarskie pejzaże, piękne martwe natury czy wyraziste abstrakcje staną się wyjątkową ozdobą salonu, który w ten sposób nabierze wysmakowanego charakteru.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ