Ogniwa fotowoltaiczne – jak działają i jaką rolę pełnią w systemie?

0
1798
Ogniwa fotowoltaiczne – jak działają i jaką rolę pełnią w systemie?

Panele solarne to najważniejszy element zestawu fotowoltaicznego. Pochłaniają także największą część budżetu. Jak są zbudowane w jaki sposób wytwarzają prąd?

Dlaczego tak chętnie inwestujemy w fotowoltaikę?

To bardzo dobre pytanie, a odpowiedź na nie wynika z kilku czynników. Po pierwsze, rosnące ceny prądu sprawiły, że zaczęliśmy szukać nowych źródeł energii. Szybko okazało się, że do takich należy słońce. Dziedziną nauki, która skupiła się na pogłębianiu tematu, jest fotowoltaika. Efektem tych prac było powstanie przydomowych elektrowni słonecznych. W naszej szerokości geograficznej można z nich korzystać całym rokiem, co ma wpływ na ich popularność. Zestawy fotowoltaiczne przechwytują promienie słoneczne nawet w pochmurne i zimne dni. W ten sposób są w stanie pokryć całkowicie zapotrzebowanie gospodarstwa na prąd. Koszt takiej instalacji nie jest mały i wynosi od 20 do 25 tysięcy złotych. Jednak oszczędności, jakie generuje taki system sprawiają, że inwestycja zwróci się w ciągu kilku lat. Wielkość instalacji zależy od rocznego zapotrzebowania gospodarstwa. Dla przykładu, zestaw o mocy 5 kW powinien być optymalny dla czteroosobowej rodziny. Zajmie on powierzchnię około 33 metrów kwadratowych. Możemy go umieścić na dachu skośnym, płaskim, a także na ziemi.

Ogniwa fotowoltaiczne – jak pobierają energię słońca?

Charakterystycznym elementem zestawu są ogniwa fotowoltaiczne. Łączone w panele, a następnie moduły, przechwytują promienie słoneczne i zamieniają je w prąd stały. Jak do tego dochodzi? Ogniwa fotowoltaiczne są zbudowane z wysokiej jakości krzemu, a na ich powierzchni znajduje się bariera potencjału w postaci złącza positive-negative. Fotony na złączach powodują powstanie pary nośników o przeciwnych ładunkach elektrycznych, które zostają rozdzielone za pomocą złącz P-N. W ten sposób dochodzi do powstania prądu stałego. Aby mógł on trafić do domowych gniazdek, musi zostać zamieniony przez falownik na prąd zmienny. Ogniwa fotowoltaiczne występują w dwóch odmianach. Oba znajdziesz na tej stronie https://sklep.ekotechnologia.eu/c/22/panele-sloneczne.html. Najlepsze są monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne, które wykonuje się z monolitycznego kryształu krzemu. Nieco słabsze, ale równie skuteczne są ogniwa polikrystaliczne, które także są bardzo trwałe i cechują się wysoką sprawnością przez wiele lat. Pamiętajmy, by wybierać nowe ogniwa fotowoltaiczne pochodzące z oficjalnej dystrybucji. Nigdy nie decydujmy się na produkty niewiadomego pochodzenia, które mogą pochodzić z demontażu i być zwyczajnie wysłużone.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ