Okna połaciowe – naturalne doświetlenie poddasza

0
3988

Poddasze to wyjątkowe miejsce w każdym domu – nietypowe, przytulne, o niesamowitym klimacie, który tworzą skosy. Bez względu na to czy urządzimy tam łazienkę, sypialnię czy gabinet koniecznie jest odpowiednie doświetlenie tych pomieszczeń.

Kluczową kwestią będzie wybór odpowiednich okien dachowych. Sprawa jest nieco bardziej skomplikowana w porównaniu z wyborem okien na parterze, bądź na piętrze bez skosów. Poddasze jest pod tym względem bardziej wymagające. Na szczęście bogata oferta okien połaciowych sprawia, że znalezienie dobrych rozwiązań jest w zasięgu każdego inwestora.

Za najskuteczniejsze źródło zapewniające dopływ naturalnego światła uznaje się okna dachowe. W porównaniu z oknami montowanymi pionowo – dostarczają aż o 50% więcej światła. Ponadto są dość proste w montażu, co również jest ich ogromną zaletą.

Montując okno dachowe trzeba się jednak liczyć z tym, że jedno może być niewystarczające. Dużo zależy od powierzchni pomieszczenia, ale również od kąta nachylenia dachu (im mniejszy kąt nachylenia tym okno powinno być większe). Im wyżej w połaci dachu jest zamontowane okno tym lepiej – bo dostarcza więcej światła. Natomiast trzeba również brać pod uwagę łatwy dostęp do okna – tak by można było je otwierać kiedy tylko zajdzie taka potrzeba – trzeba po prostu znaleźć rozsądny kompromis.

Na rynku dostępne są różne warianty i rozmiary okien, które można łączyć w większe zestawy. Warto jednak wziąć pod uwagę, że lepszym rozwiązaniem jest umieszczenie pojedynczych okien dachowych w kilku różnych miejscach, niż kumulowanie ich w większej ilości tylko na jednej stronie dachu. Aby uzyskać zadowalający efekt najczęściej montuje się od dwóch do czterech okien połaciowych w pomieszczeniu.

Wybierając okna dachowe warto zwrócić uwagę na ich parametry techniczne. Zamontowane na dachu są bowiem bardziej narażone na czynniki atmosferyczne (grad, zalegający śnieg). Takie szyby powinny mieć również zwiększoną izolację akustyczną. W grupie okien połaciowych znajdziemy również te o cechach pasywnych, energooszczędnych i antywłamaniowych.

Okna połaciowe są nie tylko ważnym źródłem światła, ale również ciekawym elementem dekoracji, wpływającym na estetykę całego budynku. Dostępne na rynku rozmiary, wzory i warianty dają gwarancję, że każdy budującym dom z poddaszem użytkowym znajdzie idealne dla siebie rozwiązanie.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ