Okucia do drzwi i montaż drzwi

0
2641
Okucia do drzwi i montaż drzwi

Jedną z ważnych czynności podczas budowy czy remontu domu jest montaż lub wymiana drzwi. Oferta rynkowa jest w tym zakresie bardzo szeroka. Bez trudu dobierzemy więc drzwi dostosowane do konkretnych potrzeb. Musimy wziąć tylko pod uwagę kilka ważnych czynników, dotyczących ich zakupu i późniejszego montażu.

Odpowiedni wymiar

Po pierwsze musimy ustalić, jaka szerokość drzwi jest nam potrzeba. Standardowe wymiary drzwi to 60, 70, 80 i 90cm. Skrzydła w innych wymiarach robione są raczej na zamówienie. Najlepiej jest kupować od razu skrzydło wraz ościeżnicą. Ościeżnice mogą mieć stałe (90mm) lub regulowane szerokości (w zakresie od 70mm do 360mm).

Sposób otwierania drzwi

Kolejny istotny element dotyczy tego, jak będą usytuowane i jak będą otwierały się drzwi. W zależności od tego musimy dobrać prawe lub lewe drzwi, przylgowe, bezprzylgowe, przesuwne itp. Niemniej istotny jest również materiał z jakiego będą wykonane (PVC, drewno, metal).

Okucia do drzwi

Następny aspekt, który będziemy musieli wziąć pod uwagę, to okucia do drzwi. Okucia drzwiowe to najprościej rzecz ujmując wszystkie elementy wykonane najczęściej ze stali, służące do zamykania, otwierania drzwi, czy podnoszące bezpieczeństwo. Ze względu na pełnioną funkcję można je podzielić między innymi na:

  • okucia łączące np. zawias,
  • okucia uchwytowe np. klamka, gałka,
  • okucia zamykające (zatrzask, samozamykacz),
  • okucia zabezpieczające (odbój),
  • okucia antywłamaniowe.

Okucia powinny być każdorazowo dobierane do wybranego modelu drzwi. Nieco inaczej będą wyglądały okucia do drzwi drewnianych, aluminiowych czy PVC. Inne typy okuć będziemy też dobierali do drzwi przylgowych, bezprzylgowych, przesuwnych czy uchylnych. Duży wybór różnego rodzaju okuć do drzwi możemy znaleźć na http://simteq.pl.

Musimy pamiętać, że okucia pełnią nie tylko rolę funkcjonalną, ale nie mogą też w żaden sposób zaburzać estetyki drzwi. Na szczęście część z nich wpuszczana w drzwi, próg lub ościeżnicę i jest praktycznie niewidoczna. Z kolei te zewnętrzne występują w tak wielu różnych kolorach i stylach, że bez trudu znajdziemy takie które będą dobrze współgrały z danym modelem drzwi.

Estetyka

I w tym momencie dochodzimy ostatniego, ale nie mniej ważnego elementu. Drzwi muszą nam się najzwyczajniej podobać, dlatego materiał z jakiego są wykonane, kolor czy elementy wykończeniowe muszą być bez zarzutu pod względem estetycznym.

Montaż

Przed zamontowaniem drzwi należy bardzo dokładnie zapoznać się z instrukcją i ściśle trzymać się wytycznych podanych przez producenta. Standardowe narzędzia, jakie będą nam potrzebne podczas montażu to przede wszystkim: młotek, wkrętak, poziomica, pianka montażowa, klej montażowy, kliny, kołki i listwy rozporowe itp.

Elementy ościeżnicy należy skręcić lub skleić klejem montażowym w pozycji poziomej. Kiedy klej dobrze wyschnie osadzamy ościeżnicę w uprzednio oczyszczonym otworze drzwiowym. Wspomagamy się w tym zadaniu klinami i listwami rozporowymi. Między murem, a ościeżnicą należy zachować około1-2cm luzu. Kiedy mamy już właściwie oznaczony pion i poziom, przymocowujemy ościeżnicę do muru za pomocą śrub lub kołków (w zależności od zaleceń producenta).

W dalszej kolejności szczelinę pomiędzy ościeżnicą, a murem wypełniamy pianka montażową. (Najlepiej zabezpieczyć krawędzie ościeżnicy taśmą malarską). Po wyschnięciu pianki usuwamy jej nadmiar ostrym nożem. Pozostaje w zasadzie już tylko zamontować listwy maskujące wokół ościeżnic. Szczeliny pomiędzy listwami, a murem można wypełnić silikonem budowlanym bądź akrylem.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ