Panele fotowoltaiczne: budowa, sposoby montowania Fotowoltaika, czym tak właściwie jest?

0
987
Panele fotowoltaiczne

Jest to technologia polegająca na przetwarzaniu światła słonecznego w energię elektryczną, jako że światło słoneczne jest źródłem energii odnawialnej to oprócz aspektów finansowych, jest również przyjazne dla środowiska, często mylona z kolektorami słonecznymi, które zapewniają ciepło, panele fotowoltaiczne natomiast zapewniają energię elektryczną.

Z czego składają się panele fotowoltaiczne?

Panel składa się z ogniw fotowoltaicznych, pojedyncze ogniwo fotowoltaiczne składa się z płytki krzemowej. Na górnej powierzchni płytki umieszczona jest elektroda zbierająca elektrony w postaci siatki, a na dolnej nanoszona jest elektroda dolna w postaci warstwy metalicznej. Fotoogniwa różnią się między sobą kolorami i kształtami, różna bowiem jest budowa ogniwa fotowoltaicznego, oto kilka rodzajów ogniw:

– Ogniwa I generacji (krzemowe)

Są to najpopularniejsze ogniwa wykonane z płytek krzemowych o grubości 0,1-0,3 mm (stąd ich nazwa: grubowarstwowe). są to ogniwa dość drogie, nadrabiające natomiast żywotnością i sprawnością dochodzącą do 22 procent. Ogniwo fotowoltaiczne I generacji może być też wykonane z krzemu monokrystalicznego (ogniwa monokrystaliczne, wymagające wyprodukowania pojedynczych kryształów krzemu) lub polikrystalicznego (ogniwa polikrystaliczne, produkowane z oszlifowanych płytek krzemowych – tańsze od monokryształów, ale też charakteryzujące się mniejszą sprawnością, wynoszącą około 15-18 procent)

– Ogniwa II generacji

To fotoogniwa zbudowane w oparciu o złącze n-p (podobnie jak ogniwa I generacji), różnią się natomiast materiałem budulcowym Ogniwa II generacji mogą być zbudowane z tellurku kadmu, mieszaniny miedzi, indu, galu, selenu lub krzemu amorficznego. Ich produkcja następuje w procesach napylania, naparowywania i epitaksji.

– Ogniwa III generacji

To ogniwa najnowszej generacji, charakteryzują się krótkim czasem pracy i najczęściej niską sprawnością, dlatego nie znajdują w tej chwili większego zastosowania.

Montaż, jak i gdzie zamontować panele fotowoltaiczne?

Oczywiście możemy to zrobić samodzielnie, jeśli jednak nie posiadamy odpowiednich umiejętności, możemy skorzystać z pomocy fachowych firm takich jak „El-Sun” które oferują każdy z wymienionych poniżej sposobów montażu.

Do wyboru mamy kilka sposobów montażu, na dachach, naziemne konstrukcje montażowe wolnostojące, najbardziej popularną metodą jest montaż na dachu (najczęściej skośnym) przy użyciu stelaży, jest to najtańsza metoda, ponieważ wykorzystuje naturalny kąt nachylenia dachu, przez co ilość użytych materiałów jest zredukowana.
Montaż na dachach płaskich również jest możliwy, wymaga użycia stelaży podnoszących kąt nachylenia dachu, ich ułożenie musi być dobrze rozplanowane, by zmaksymalizować wydajność.

Możemy też wybrać konstrukcje wolnostojące, wykonane w podobny sposób co konstrukcje na dachach płaskich, lecz znajdujące się w dowolnym miejscu na ziemi, ich skuteczność jest bardzo wysoka, ponieważ można je umieszczać w najbardziej nasłonecznionych miejscach.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ