Piękno metropolii i urok małych miasteczek

0
1611
Piękno metropolii i urok małych miasteczek

Co takiego mają w sobie miasta, że stawały się one bohaterami powieści, tematem filmów, inspiracją do tworzenia obrazów? Na tak postawione pytanie nie ma chyba jednoznacznej odpowiedzi. Jedno jest pewne – każda metropolia i każde małe miasteczko posiada swój niepowtarzalny, wyjątkowy charakter, który trudno ująć w kilku słowach. Nic więc dziwnego, iż wizerunki miast zagościły również w świecie dekoracji. Zdjęcia zarówno słynnych stolic jak i niewielkich, anonimowych miejscowości rewelacyjnie spisują się jako fototapeta. Miasto w formie takiej ozdoby może uatrakcyjnić najróżniejsze domowe pomieszczenia, niezależnie od ich stylistyki – twierdzi zaproszony przez nas ekspert ze Myloview.pl. W rozmowie zaproponował nam on wiele ciekawych porad dotyczących tych wyjątkowych dekoracji. Przekonajcie się sami, co od niego usłyszeliśmy.

Panoramiczna fototapeta: widok miasta z lotu ptaka

Panoramiczna fototapeta: widok miasta z lotu ptaka

https://myloview.pl/fototapety/wg-kategorii/miasta/

Przeglądając dostępne na rynku fototapety przedstawiające miasta, szybko przekonamy się jak potrafią być one różnorodne. Bez wątpienia jednak jednym z popularniejszych pośród nich motywów jest widok miasta z dużej wysokości. Często w ten sposób prezentowane są najnowocześniejsze części wielkich metropolii – pełne przeszklonych biurowców i monumentalnych drapaczy chmur. Ponieważ zainteresował nas dekoracyjny potencjał tego typu panoram, poprosiliśmy specjalistę o przedstawienie kilku propozycji na wykorzystanie dekoracji z nimi.

– W miastach widzianych z lotu ptaka jest coś majestatycznego. Nie dziwię się, że to właśnie te wzory jako pierwsze zwróciły na siebie uwagę. Nowoczesne, ruchliwe i tętniące życiem metropolie zachwycająco prezentują się na zdjęciach w dużym formacie – czyli takich, jakie są wykorzystywane właśnie na fototapetach. Dekoracje z wielkimi miastami uchwyconymi na zdjęciach z powietrza polecam przede wszystkim do modernistycznych, dużych salonów. Będą one prezentować się wspaniale pośród jasnych ścian, chłodnej kolorystyki i minimalistycznych mebli. Jeżeli jednak potrzebujemy ozdoby w ciemniejszej tonacji, to warto zwrócić uwagę na fototapety wykorzystujące zdjęcia nocne. Za wyrazistą estetykę wzorów tego rodzaju odpowiadają intensywne światła oraz mocne kontrasty. Pełne neonów, eleganckich samochodów i nocnych lokali miasto może być motywem, który nada sypialni lub gabinetowi niezwykle oryginalnego, nastrojowego charakteru.

Artystyczna fototapeta – szkic miasta

Artystyczna fototapeta – szkic miasta

https://myloview.pl/fototapety/

Fototapety przedstawiające miasta nie wykorzystują jednak wyłącznie zdjęć. Wiele z nich reprezentuje odmienny rodzaj estetyki, stawiając na grafiki, ilustracje, szkice. Ponieważ oferują one  zupełnie inne możliwości dekoracje, poprosiliśmy eksperta Myloview.pl o parę porad na ich temat. Szybko okazało się, że są to jedne z jego ulubionych wzorów.

– Miasta niemal od zawsze fascynowały ludzi wrażliwych, a więc także różnego rodzaju artystów. Wielu z nich postanowiło uwieczniać je więc w swojej sztuce – na szkicach czy malunkach. Dziś tego rodzaju grafiki świetnie spisują się jako domowe dekoracje. Często to właśnie artystyczne podejście, które kreatywnie wykorzystuje barwy, grę świateł oraz różnorodne dostępne techniki, potrafi pełniej niż fotografia przedstawić nam urok wybranego miasta. Dzięki temu faktycznie otrzymujemy dostęp do bardzo ciekawych opcji aranżacyjnych. I tak przykładowo czarno-białe, nastrojowe szkice miast i miasteczek niezwykle gustownie komponują się z łagodniejszymi stylami – skandynawskim oraz prowansalskim. Dla odmiany monochromatyczne malunki to świetny wybór do wnętrz bazujących na twórczym wykorzystaniu kolorów i ich połączeń. Osobiście cenię także wzory z miastami w estetyce abstrakcyjnej. Choć tego rodzaju fototapeta jest niezwykle wyrazista – a przez to niekiedy trudna do spójnego połączenia z najbliższym otoczeniem – to jednak dla finalnego efektu zdecydowanie warto spróbować.

Przedstawiająca słynne miejsce fototapeta: miasto pełne zabytków

Przedstawiająca słynne miejsce fototapeta: miasto pełne zabytków

Przedstawione do tej pory przez eksperta propozycje tyczyły niemal wyłącznie ogólników i miast anonimowych. Wszyscy znamy jednak przecież sławne metropolie z różnych części świata, często tak charakterystyczne, że rozpoznawalne na pierwszy rzut oka. Zapytaliśmy więc zaproszonego przez nas specjalistę, jakie widzi możliwości związane z fototapetami przedstawiającymi właśnie takie miejsca.

– Dekoracje ukazujące znane stolice świata – jak na przykład Rzym, Paryż, Londyn czy Tokio – są tak unikatowe, że o każdej wypadałoby opowiedzieć osobno! Spróbuję jednak zebrać i przedstawić kilka dotyczących ich zasad razem. Przede wszystkim wspólnym mianownikiem dla tego typu wzorów jest obecność znanych zabytków. Zazwyczaj atrakcyjnie łączą się one z klasycznymi stylistykami. Warto więc dla takich fototapet poszukać miejsca w staromodnym salonie lub gabinecie urządzonym w estetyce retro. Dodatkowo wizerunki znanych miast niemal zawsze dodają pomieszczeniu elegancji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ