Plafony – idealny wybór do oświetlenia jadalni

0
2007
Plafony – idealny wybór do oświetlenia jadalni

Te wynalezione kilkadziesiąt lat temu, nienachalne i proste elementy oświetlenia przeżywają obecnie długą młodość. Nasze mamy i babcie doceniały je za funkcjonalność, prostotę i szybkość wyczyszczenia oraz za łatwą, jak na ówczesne czasy dostępność. Współczesne plafony wciąż wzbudzają zachwyt użytecznością, ale także niebanalną i nowoczesną stylistką, zupełnie nieprzypominającą minionego ustroju. Okazuje się, że plafony idealnie sprawdzają się w jadalni. Bryzgająca zupa lub strzelający szampan szybko pobrudziłyby dekoracyjną lampę lub kryształowy żyrandol, a czyszczenie niewielkich elementów nie byłoby szybkie ani przyjemne. Odwrotnie jest w przypadku plafonu, który jest bryłą pozbawioną zdobień i detali, a co za tym idzie możliwą do umycia w czasie przysłowiowej minuty.

Plafon to sposób na ciasne pomieszczenie

Jadalnie w mieszkaniach w blokach są najczęściej małymi pomieszczeniami lub wydzielonymi fragmentami kuchni. Ich niewielka powierzchnia uniemożliwia zamocowanie dużych lamp lub okazałych żyrandoli. Nie tylko zmniejszają one optycznie i tak niewielkie wnętrze, ale często przeszkadzają przy poruszaniu się i utrzymaniu ładu. Te argumenty są kolejnymi, przemawiającymi za wybraniem plafonów do oświetlenia jadalni. W tym miejscu należy także podkreślić, że plafony są dodatkami o niewielkiej wysokości, mocowanymi do sufitu, dlatego nie zabiorą optycznie przestrzeni nawet w najniższej jadalni. Klasyczne plafony posiadają klosze z mlecznego szkła, przez które emitowane jest przyjemne i miękkie światło, idealne na czas rodzinnych obiadów.

Jak zamocować plafon i wyjąć z niego żarówkę?

Montaż plafonu polega na przykręceniu go do ściany lub sufitu za pomocą wkrętów, które znajdują się w zestawie. Każdy, nawet początkujący majsterkowicz poradzi sobie z instalacją korzystając z dołączonej instrukcji. Ważne jest zachowane standardów BHP i ostrożne obchodzenie się podłączonym do prądu urządzeniem. Wymiana żarówki z plafonu nie jest tak łatwa, jak w przypadku np. klasycznej lampy stojącej. Przed wykręceniem żarówki należy pozbyć się klosza, który mocowany jest do plafonu za pomocą śrubek lub wkręcany na gwint. Nie jest to zadanie ani trudne, ani długotrwałe – wystarczy pamiętać, aby przytrzymywać drugą ręką klosz i nie dopuścić do jego wypadnięcia i potłuczenia.

Bez względu na to, jaki model plafonu wybierzemy do jadalni, z pewnością spełni on nasze oczekiwania i potrzeby. Ten nieduży, funkcjonalny i łatwy w utrzymaniu czystości dodatek to, czego każdy potrzebuje w swoim mieszkaniu.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ