Zasilanie awaryjne na trudne czasy

0
2164
Zasilanie awaryjne na trudne czasy

Kiedy przydarzy się katastrofa naturalna lub taka wywołana przez człowieka (mała lub duża), która uszkodzi sieć dystrybuującą zasilanie, nie potrwa to długo, zanim dotknie nas brak prądu. W dzisiejszych czasach bez prądu praktycznie nie da się przetrwać. Jak utrzymać zimne jedzenie w lodówkach i ciepłe powietrze w domu? Kiedy moc wróci? Jak utrzymywać telefon w stanie naładowania, aby móc utrzymywać kontakt ze światem zewnętrznym?

Kiedy uderzy poważna burza, ponowne uruchomienie sieci energetycznej może potrwać kilka tygodni. Im większy zasięg katastrofy, tym dłuższe prawdopodobnie będą naprawy. Na szczęście istnieje wiele sposobów na uzyskanie zasilania awaryjnego i cieszenie się światłem, gdy reszta sąsiedztwa jest pogrążona w mroku.

Opcja numer jeden: agregator

Najprostszą opcją zasilania awaryjnego jest zakup małego agregatora i dużej beczki benzyny. Agregaty prądotwórcze diesel do kupienia na https://proton-polska.pl/pol_m_Agregaty-pradotworcze_Przenosne_Z-silnikiem-diesla-163.html sprawdzają się w wielu domach na całym świecie, szczególnie popularne są zaś w Stanach zjednoczonych. Długie przedłużacze podłączone do agregatu mogą być używane do zasilania takich ważnych przedmiotów jak lodówka, zamrażarka czy kuchenka mikrofalowa lub indukcyjna. Domowe urządzenia elektryczne są łatwe do zasilania za pomocą agregatora prądotwórczego – mają podłączone przewody z wtyczkami. Zasilanie czegoś takiego jak piec jest już trudniejsze. W tym przypadku trzeba otworzyć skrzynkę połączeniową i połączyć ją z końcem przewodu. Jest to łatwe dla wykwalifikowanych elektryków, ale nie dla przeciętnego właściciela domu.

Jeśli planujemy z wyprzedzeniem, możemy mieć gotowy przełącznik transferu zainstalowany obok istniejącego panelu elektrycznego. Po zainstalowaniu tego przełącznika transferu można zastosować większy przewód z generatora do dedykowanego gniazda, które zasila cały panel „krytycznego sprzętu”. W większości przypadków taka awaryjna sieć zasilania nie musi tworzyć kopii sieci normalnej, a jedynie zasilać jego niezbędne elementy. Przełącznik transferu zapobiega zwrotnemu zasilaniu całej sieci energetycznej, izolując generator od głównego panelu.

Opcja numer dwa – systemy akumulatorowe

Następnym szczeblem w łańcuchu zasilania awaryjnego są baterie akumulatorowe. To nie są zwykłe akumulatory samochodowe, ale o wiele potężniejsze urządzenia. Są cięższe, droższe i inaczej zaprojektowane.

Systemy z podtrzymaniem bateryjnym są wyposażone w akumulator, który jest podłączony do falownika. Falownik zmienia napięcie 12 V lub 24 V DC na użyteczną wartość napięcia przemiennego 120/240 V używanego w domu. Następnie falownik jest podłączony do panelu poprzez przełącznik transferu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ