Planujesz wakacje? Ameryka Południowa kusi niezapomnianymi chwilami!

0
1114

O wymarzonych wakacjach bądź urlopie przeważnie myśli się odpowiednio wcześniej, aby zdecydować się na ofertę, która będzie najbardziej odpowiadać naszym planom związanym z odpoczynkiem. Niektórzy preferują ciche, spokojne miejsca blisko ich miejsca zamieszkania, inni czują, że żyją z daleka od rodzinnych stron. W ostatnim czasie niesłabnącą popularnością cieszy się Paragwaj, na co zresztą w pełni zasługuje. Poniżej przedstawiamy parę miejsc, które powinieneś odwiedzić, planując podróż w tamte strony. Jeśli jeszcze ich nie widziałeś, powinieneś jak najszybciej to nadrobić!

1. Śladami jezuickich misji

Mało kto wcześniej zdawał sobie sprawę z roli, jaką odegrały zakony chrześcijańskie na terenie Ameryki Południowej, dopóki nie stanie przed nimi twarzą w twarz w miejscach zdawałoby się, kompletnie do nich niepasujących. Nic jednak bardziej mylnego! Na początek proponujemy podróż do Encarnación, trzeciego pod względem wielkości miasta w Paragwaju. Nie bez powodu jest nazywane nowym Rio de Janeiro przez swoich mieszkańców, a to dlatego, że organizowany przez nich karnawał może śmiało się równać z tym najbardziej rozpoznawanym przez wiele osób na świecie. Jeżeli zamierzacie wziąć udział w Carnaval Encarnaceno, wówczas najlepiej zarezerwować przyjazd w okolicach lutego. Kolejnym atutem tego wyjątkowego miejsca są przepiękne, urokliwe plaże.

W pobliżu miasta wznoszą się monumentalne ruiny misji jezuickich, La Santisma Trinidad de Paraná i Jesus de Tavarangue. Nieprzekonanych do zwiedzania ruin powinien przekonać argument, że jest to jedyne miejsce w całym Paragwaju, które zostało wpisane na listę UNESCO. Widok, jak rozlega się z murów nadgryzionych zębem historii, zapiera dech w piersiach, a zielona przestrzeń, ciągnąca się aż po majaczący w oddali horyzont pozwala doskonale odczuć majestat tego miejsca.

2. Serce Paragwaju

Ameryka Południowa niektórym może się kojarzyć z wieczną swobodą, ciepłem i malowniczymi widokami, dlatego jest to idealne miejsce na wakacje. Kolejną pozycją na naszej liście wakacyjnych rzeczy wartych odwiedzenia jest stolica, Asuncion. Zamieszkuje go około 8 procent ludności całego kraju. Ponadto, sama stolica wchodzi w skład zespołu miejskiego Gran Asunción, w skład którego wchodzą:

 • San Lorenzo
 • Fernando de la Mora
 • Capiatá
 • Lambaré
 • Lugue
 • Mariano Rogue Alonso
 • Limpio
 • Ñemby
 • Villa Elisa

Szacuje się, że obszar ten zamieszkiwany jest przez około 1,7 milionów osób.

Co do Asuncion, spotkamy się tutaj z zabytkami architektury kolonialnej. Wartym odwiedzenia jest również siedziba parlamentu, Congreso Nacional, a także ogród botaniczny i Panteon de los Heros. Ten ostatni był budowany blisko sto lat, aktualnie pełni funkcję sakralną (Oratorio de la Virgen Nuestra Señora Santa María de la Asunción). Znajdują się tam szczątki pierwszego prezydenta Paragwaju, jego syna oraz wielu poległych, nieznanych żołnierze w straciu zwanym Bitwą Dzieci.

3. Z daleka od cywilizacji

Wakacje Ameryka Południowa to doskonały pomysł dla tych osób, które chciały odnaleźć coś dzikiego i pierwotnego. W tym celu najlepiej udać się do Chaco. Jest to stosunkowo mało zaludniony obszar, a dominującą formą jest tu równina i lasy, które tworzą parki narodowe, między innymi:

 • Defensores del Chaco
 • Tifunque
 • Enciso
 • Cerro Cora

Jeśli marzyłeś o spotkaniu się z jaguarem na żywo, to jest to najlepszy z możliwych do obrania kierunków. Ponadto Cerro Cora może pochwalić się jaskiniami, które wewnątrz siebie skrywają takie skarby, jak hieroglify z czasów prekolumbijskich. Prawdziwa gratka dla znawców i nie tylko!

Osoby szczególnie zainteresowane powinny udać się do znajdującego się tam Parku Narodowego Medanos del Chaco. W tym miejscu turyści mogą doskonale zaznajomić się z wyjątkowym klimatem Gran Chaco. Lasy, zarośla i sawanna zajmuje niemal całe jego terytorium. Można zobaczyć tutaj ptaki endemiczne – unikalne tylko dla tego regionu, a także wyjątkowe zwierzęta, takie jak pumy, jaguary, pancerniki olbrzymie czy pekarczyki czakoańskie.

4. Siedem cudów świata – współcześnie!

Często słyszy się o siedmiu cudach świata i na tej podstawie powstało siedem cudów świata współczesnego. Jeden z nich znajdziemy w Paragwaju. Jest to Itaipu – w rdzennym języku Indian Guarani oznacza to śpiew kamieni. Piękna, poetycka nazwa skrywa za sobą równie ciekawą i praktyczną rzecz: jest to największa tama Ameryki Południowej. W dodatku jest to druga na świecie, jeżeli weźmiemy pod uwagę wielkość, wodna elektrownia. Itaipu leży na granicznym odcinku rzeki, w miejscu wodospadu Guaira i Iguacu. Jeżeli planujecie odwiedzić to miejsce, wówczas najlepiej będzie się zatrzymać w mieście położonym 20 kilometrów na południe, a dokładnie Foz do Iguacu. Znajduje się w nim lotnisko dla turystów. Dojazd do Itaipu nie jest żadnym problemem.

5. Dla miłośników truskawek

Jeżeli są tutaj miłośnicy tych słodkich owoców, wówczas nie powinni przegapić takiej gratki, jakim jest niewątpliwie Festiwal Truskawek w mieście Aregua. Jest to niezwykłe miejsce: latem temperatura powietrza dochodzi tutaj do 40 stopni Celsjusza, a zimą nie spada poniżej zera. W czasie festiwalu można spotkać się z truskawkami w najróżniejszej z form. Ameryka Południowa przeważnie nie kojarzy się z truskawkami, ale wakacje już tak. Festiwal trwa od lipca do sierpnia.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ