Prusaki. Niebezpieczna zmora wielu domów

0
620

Nie ma nic gorszego niż nieproszeni goście o wielu nogach i skrzydłach. Owady w domu czy w lokalu mogą spędzać sen z powiek niejednej osobie i stanowić ogromny problem, bo bez odpowiednich środków trudno się ich pozbyć, a bywają bardzo uciążliwe. Wchodzą do jedzenia, znajdują sobie miejsca w naszych łóżkach, szafkach czy ciemnych miejscach, gdzie mogą się rozmnożyć. Niektóre z nich mogą nawet boleśnie pogryźć i wywołać nieprzyjemne objawy w postaci bolących lub swędzących ranek. Co zatem z nimi zrobić?

Prusaki – jaki mają tryb życia?

Jednymi z najbardziej uciążliwych, ale również niebezpiecznych pasożytów, które lgną do naszych domostw, są prusaki. Starają się unikać kontaktu z ludźmi i prowadzą nocny tryb życia, co jednak nie zmienia faktu, że ich obecność dostrzegalna jest również za dnia.

Choć wiele osób obrzydza ich wygląd, to nie on jest główną przyczyną, która powoduje, że tak bardzo ich nie lubimy. Te sporej wielkości owady chętnie wkradają się wszędzie tam, gdzie jest ciepło i wilgotno, a dodatkowo, gdzie mogą znaleźć odpowiednie zasoby pożywienia. Najbardziej lubią pożywiać się warzywami takimi jak marchew i ziemniaki, czy sypkim jedzeniem, na przykład różnego rodzaju mąkami i cukrem. Do ich jadłospisu można zaliczyć także owoce. Nie bez znaczenia będzie dla nich także dostęp do wody. Może to być po prostu wilgoć w mieszkaniu bądź produkty, które w nią obfitują.

Niebezpieczeństwa związane z prusakami

Niestety to wszystko przyczynia się do tego, że owady te zanieczyszczają swoimi odchodami podłogę i inne miejsca, w których bytują, a także pojemniki z jedzeniem czy paczki z produktami sypkimi. Jest to nie tylko niehigieniczne i obrzydliwe, ale też niebezpieczne. Może przyczynić się do rozwoju chorób, zwłaszcza u małych dzieci, które najpierw raczkują po podłodze i dotykają odchodów, a potem wkładają palce do buzi.

To może szybko doprowadzić do poważnego zakażenia nawet tak groźnymi chorobami jak cholera, dżuma, czerwonka, trąd, tężec czy gruźlica. Mogą także przyczynić się do problemów z układem trawiennym, co przejawiać się może w postaci biegunki. Dodatkowo należy wziąć pod uwagę fakt, że przenoszą one niebezpieczne dla ludzi pasożyty, na przykład glisty, albo przyczyniają się do wywoływania alergii.

Oprócz tego, że prusaki potrafią zanieczyścić jedzenie i wyposażenie, są również odpowiedzialne za niszczenie książek, dokumentów i tapet. Dzięki temu, że potrafią wspinać się po porowatych powierzchniach, mają możliwość dostać się dosłownie wszędzie. Oznacza to, że ich wytępienie może stanowić poważne wyzwanie.

Jak pozbyć się prusaków?

Prusaki są bardzo niebezpieczne dla naszego zdrowia, dlatego jeśli zobaczymy jakieś w naszym domu, powinniśmy postarać się pozbyć ich jak najszybciej. 

Jeżeli chcemy pozbyć się tych nieproszonych gości, zdecydowanie nie powinniśmy ich rozdeptywać. Możemy bowiem przypadkiem trafić na owada, który jest gotowy do złożenia jajek, a rozdeptanie go spowoduje, że zostaną one uwolnione na naszą podłogę, a to z kolei przyczyni się do szybkiego wzrostu populacji tych szkodników.

Aby się ich pozbyć z domu bez ryzyka, że któryś osobnik przetrwa, powinniśmy wybrać odpowiednie środki na prusaki. Pozwolą one na wytępienie wszystkich insektów. Preparaty od firmy Vaco są bezpieczne dla dzieci i zwierząt, dlatego z powodzeniem można je zastosować w każdym wnętrzu.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ