Rodzaje wentylacji, które można zastosować w domu jednorodzinnym

0
1707
Rodzaje wentylacji, które można zastosować w domu jednorodzinnym

Instalacja wentylacyjna jest jednym z elementów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania budynku. Właściwie dobrany rodzaj wentylacji w domu pozwala na zachowanie odpowiedniej cyrkulacji powietrza, zmniejszając tym samym ryzyko rozwoju pleśni czy grzybów. Jakie systemy wentylacyjne wchodzą w grę?

Rodzaje wentylacji w budynkach mieszkalnych

Prawidłowo działająca wentylacja zapewnia mieszkańcom komfort, a niekiedy może nawet poprawić ich stan zdrowia. Tak się dzieje na przykład w przypadku osób z problemami oddechowymi czy z alergiami wziewnymi. Dzięki zamontowaniu filtrów zyskuje się kontrolę nad jakością dostarczanego do budynku powietrza.

Stosowane obecnie systemy wentylacyjne obejmują trzy, najczęściej wybierane przez inwestorów, rozwiązania. Są to: wentylacja grawitacyjna, wentylacja mechaniczna i hybrydowa.

Wentylacja grawitacyjna

Jest systemem wykorzystującym zjawisko naturalnego ciągu powietrza, które powstaje jako efekt różnic temperatur i ciśnienia powietrza panujących w środku budynku oraz na zewnątrz.

Zalety wentylacji grawitacyjnej

  • Niska cena — niewątpliwy atut wśród kosztów związanych z realizacją i późniejszą eksploatacją. inwestycji.
  • Prosta obsługa — grawitacyjny system wentylacyjny jest w zasadzie bezobsługowy.

Wady

  • Zależy od pogody — najpoważniejszy mankament wentylacji grawitacyjnej. Prawidłowe funkcjonowanie systemu wynika z różnicy temperatur wewnątrz i na zewnątrz budynku, więc w upalne dni, taka wentylacja może w ogóle przestać działać, natomiast w czasie znacznych różnic temperatur (silne mrozy) może powodować z koeli zbyt duże straty ciepła.
  • Niestabilność — praktycznie nie ma tu możliwości precyzyjnej regulacji działania takiej wentylacji.

Wentylacja mechaniczna

Wymiana powietrza wewnątrz budynku odbywa się w tym przypadku przy pomocy wentylatorów. Dzięki temu można regulować sposób działania całego systemu, decydując, który rodzaj będzie najefektywniejszy w danej sytuacji: instalacja nawiewno-wywiewna (zarówno dostarczanie, jak i odprowadzanie powietrza realizowane jest przy pomocy wentylatorów), wywiewna (powietrze napływa do budynku w sposób naturalny, natomiast odprowadzane jest mechanicznie), czy wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła (zarówno napływ, jak i odprowadzanie powietrza odbywa się mechanicznie; dodatkowo możliwy jest odzysk ciepła z powietrza wydmuchiwanego na zewnątrz przy pomocy rekuperatorów).

Zalety wentylacji mechanicznej

  • Pełna kontrola systemu — wentylacja działa niezależnie od pogody, pozwalając na regulację tempa przepływu powietrza.
  • Energooszczędność — wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła powoduje jedynie minimalne straty energii, stąd jej popularność w domach energooszczędnych i pasywnych.
  • Filtry — wentylacja mechaniczna jako jedyna, daje możliwość zamontowania filtrów ograniczających przenikanie do wnętrza budynku pyłków roślin, kurzu i innych zanieczyszczeń powietrza.

Wady

  • Cena — ze względu na pełną mechanizację rozwiązanie to jest systemem droższym niż na przykład wentylacja grawitacyjna.

Wentylacja hybrydowa

Podstawą tego sytemu jest wentylacja grawitacyjna, która wspomagana jest w razie potrzeby wentylacją mechaniczną. Jest to coraz częściej wybierana opcja ze względu na wysoką skuteczność i relatywnie niski koszt montażu.

Zalety wentylacji hybrydowej

·         Zoptymalizowane zużycie energii — łącząc zalety dwóch rodzajów wentylacji, instalacja hybrydowa w większości działa jak system grawitacyjny, wspomagany między innymi w trakcie dużych upałów wentylatorami mechanicznymi.

·         Uniwersalny charakter — jeżeli wentylacja grawitacyjna okazuje się niewystarczająca, istnieje możliwość sprawnego montażu instalacji hybrydowej, bez konieczności ingerencji w istniejące kominy wentylacyjne.

Wady

·         Brak możliwości wprowadzania do budynku oczyszczonego powietrza.

Szukasz firmy, która zadba o wentylację w Twoim budynku? Wybierz https://erco-lodz.pl/. Dobór i montaż instalacji wentylacyjnej w domu warto powierzyć fachowcom, ze względu na rolę, jaką system ten odgrywa w późniejszej eksploatacji budynku.  Źle wykonana wentylacja powoduje zbyt duże zawilgocenie objawiające się między innymi skraplaniem pary wodnej na oknach, następnie wykwitami pleśni, czy pojawieniem się grzybów na ścianach i w narożnikach budynków. Dla mieszkańców oznacza to często ból głowy, alergie, zmęczenie czy rozdrażnienie.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ