Rury do kanalizacji produkuje się obecnie z PCV, PP i PEHD. Rury kanalizacyjne w pełnej gamie dostępne są u szeregu producentów. Ściany rur mogą być gładkie lub strukturalne. Rura kanalizacyjna szczelnie umocowana daje wielką gwarancję na jej skuteczność. Uszczelki i kształtki do łączenia na wcisk tę gwarancję jak najbardziej zapewniają.
Do kanalizacji zewnętrznej grawitacyjnej stosuje się między innymi rury dwuścienne Wavin X -Stream lub rury z PCV ze ścianką strukturalną. Pierwszy system dobrze sprawdza się przy pasach drogowych, a drugi — w szeregu domków jednorodzinnych lub działek inwestycyjnych. Oprócz tradycyjnej metody wykopowej istnieje również metoda bezwykopowa. Tu zastosowanie mają rury Compact Pipe. Rury te są ciasno pasowane. Tę metodę stosujemy tam, gdzie wykopy utrudnia duże natężenie ruchu lub dostęp do uszkodzonego rurociągu jest utrudniony. Rury do kanalizacji wewnętrznej rozróżnia się tradycyjne i niskoszumowe.
Również jak w przypadku rur stosowanych na zewnątrz i tu są to rury z PCV i polipropylenu, który zmniejsza poziom hałasu. Rury te mogą również być montowane jako system podposadzkowy lub kanalizacja deszczowa. Do systemu kanalizacji zewnętrznej ciśnieniowej rury takie są odpowiednio wzmocnione i elastyczne. Również w przepompowniach zastosowanie rur do kanalizacji ciśnieniowej jest nieodzowne.
Transport rur kanalizacyjnych odbywa się normalnym ruchem drogowym. Jeżeli jednak są to systemy niekonwencjonalne, o dużych gabarytach, wówczas organizacja takiego transportu wyga szczególnych przygotowań. Podczas prac związanych z zakładaniem instalacji kanalizacyjnej w terenach wielkomiejskich lub w pobliżu arterii komunikacyjnych, występuje niestety ograniczenie ruchu. Coraz częściej jednak prace takie wykonuje się sprawniej, co skutecznie skraca czas oczekiwania na ich zakończenie.
Rury kanalizacyjne kiedyś przeważnie kamionkowe lub metalowe obecnie nie stanowią problemu jeśli chodzi o ich długotrwałą eksploatację. Nawet w terenie z możliwościami wystąpienia tąpnięć.