Narzędzia stosowane w budownictwie wpływają w bezpośredni sposób na jakość i szybkość pracy. Umiejętności i doświadczenie pracowników to jedno, jednak odpowiednie narzędzia to kolejna kluczowa sprawa. Dysponując sprzętem o należytej jakości można wykonać zadanie szybciej, dokładniej a co za tym idzie zażądać za nie większego wynagrodzenia. Sprzęt który użytkowany jest bardzo szeroko w polskich warsztatach oraz na budowach to sprężarki powietrza.
Urządzenia służące do produkcji sprężonego powietrza występują w wielu modelach i mają bardzo szeroki wachlarz zastosowań. Wykorzystuje się je np. do napędu urządzeń pneumatycznych takich jak wkrętaki, gwoździarki lub szlifierki. Mogą być także używane w warsztatach w celu pompowania opon, a także szybkiego oczyszczania innych narzędzi lub powierzchni roboczych.
W zależności od zastosowania sprężarka powietrza może mieć przeróżną formę i rodzaj. Może być to duże, sterowane elektronicznie urządzenie zainstalowane wewnątrz budynku lub przewożone na specjalnie przystosowanym do tego pojeździe. Sprężarki można też podzielić np. na wiele typów w zależności od budowy. Najpopularniejsze z nich to sprężarki śrubowe, łopatkowe, tłokowe i membranowe. Zastosowanie danego rodzaju sprężarki jest zależne od zadań do jakich będzie stosowana oraz od budżetu kupującego.
Sprężarki tłokowe i łopatkowe są stosowane najczęściej w przemyśle, gdzie potrzebna jest wysoka wydajność. W budownictwie oraz w przydomowych warsztatach często stosuje się tzw. kompresory powietrza posiadające w sobie sprężarkę tłokową. Urządzenia takie są najczęściej bardzo mobilne, zdolne do przemieszczania przez pojedynczą osobę i przystępne cenowo. To właśnie one cieszą się największą popularnością wśród małych firm oraz użytkowników indywidualnych. Służą do przeróżnych zadań. Od pompowania piłek, kół, przez napęd narzędzi pneumatycznych, po malowanie za pomocą pistoletu, np. malowanie dachu. Jest to wręcz obowiązkowy element wyposażenia każdej firmy budowlanej i warsztatu.
Źródło: https://barracuda.sklep.pl/