Styl skandynawski – architekci wnętrz ocieplają wizerunek Północy

0
2585
Styl skandynawski – architekci wnętrz ocieplają wizerunek Północy

Spośród licznych koncepcji na projektowanie wnętrz coraz większą popularnością cieszą się wszelkie inspiracje docierające do nas ze Skandynawii. Sposób w jaki Szwedzi czy Norwegowie aranżują swoje domy i mieszkania jest swoistym połączeniem panującego na Północy klimatu oraz  odzwierciedleniem ich życzliwości i gościnności. Architekci wnętrz wręcz czekali na taką mieszankę. Swoisty kolaż naturalnych materiałów, jasnych kolorów i prostych form mebli oraz ciepłych, tworzących przytulny klimat dodatków w postaci tkanin i bibelotów okazał się świetną propozycją na aranżację wnętrz również w Polsce.

Wykorzystywane do elementów wykończenia naturalne materiały i zastosowanie jasnych barw nadają wnętrzom ekologiczny look. Brak firan i zasłon powodują, że pomieszczenia wypełnione są światłem i wydają się bardziej przestrzenne. Natomiast proste, drewniane meble wprowadzają poczucie ładu i harmonii. Jeśli zastanawiacie się nad wprowadzeniem tego stylu do waszych mieszkań, warto o poradę poprosić fachowców. Wbrew pozorom urządzenie wnętrz inspirowanych Skandynawią nie należy do najłatwiejszych, odrobina przesady może spowodować, że ani się obejrzycie, a w waszym domu zapanuje styl rustykalny. Architekci wnętrz z pracowni Projekt Mimo pomogą zaaranżować wnętrza twojego domu lub mieszkania bez względu na to czy dopiero przymierzasz się do zakupu nieruchomości, czy wprowadzasz drobne zmiany mające na celu odświeżenie przestrzeni. W pracowni współpraca z każdym klientem opiera się na kilku etapach. Pierwszym z nich jest określenie twoich potrzeb i oczekiwań, kolejnym opracowanie i wybór koncepcji, kolejnym wprowadzenie projektu w życie wraz z nadzorem realizatorskim poszczególnych prac. Konsultacja z doświadczonymi projektantami pozwoli zapanować ci nad budżetem i harmonogramem, unikniesz też błędów, które mogą znacznie przedłużyć całość przedsięwzięcia i przysporzyć dodatkowego stresu.
            Budowanie stylu skandynawskiego rozpoczyna się już na etapie wyboru elementów wykończenia. Podłogi, okna i drzwi powinny być wykonane z jasnego drewna, które dodatkowo na Północy pokrywa się białym lub matowym lakierem. Proste w swojej formie meble, pozostają najczęściej w naturalnym kolorze drewna, z którego są wykonane, a w kolorystyce ścian  dominuje biel, ewentualnie jasne szarości.  Ważnym elementem salonu jest wygodna, jasna sofa, której dekorację stanowią poduchy o dizajnie związanym z tradycyjnym, skandynawskim wzornictwem. Ważnym dopełnieniem jest oświetlenie, a właściwie rozświetlenie wnętrz. Lampy o prostych formach, światło rozproszone papierowymi abażurami i świeczki, które będą idealnym dopełnieniem stylu, nadając mu ciepły rys. Oprawa oświetlenia jest zwykle minimalistyczna, a dobór lamp wykonanych z metalu i szkła idealnie będzie komponował się z dużą ilością drewnianych elementów. Na sam koniec pozostanie wybrać pasujące do wnętrza, naturalne tekstylia. Wełniane dywany, narzuty, lniane pledy i poduchy dopełnią stylu wprowadzając wrażenie przytulnej, domowej atmosfery,  sprawiając, że nasze wyobrażenie o zimnej Północy ulegnie znacznemu ociepleniu.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ