Błędy popełniane na rozmowach rekrutacyjnych

0
2862
Błędy popełniane na rozmowach rekrutacyjnych

Jeżeli zostałeś zaproszony na rozmowę rekrutacyjną, to znak, że pracodawca jest zainteresowany Twoimi umiejętnościami. Koniecznie przygotuj się na tę rozmowę tak, aby wypaść jak najlepiej i nie zmarnować swojej szansy. Zapraszamy do zapoznania się z najczęstszymi błędami popełnianymi na rozmowach o pracę.

Oczernianie byłych przełożonych

Nie mów źle o byłych przełożonych i szefach. Nie oczerniaj ich również w internecie. Warto aby Twój profil na portalach z ogłoszeniami o pracę był pozytywny, a nie negatywny. Może to oznaczać, że do wszystkich problemów podchodzisz personalnie i być może kiedyś i o obecnym szefie będziesz wypowiadać się negatywnie. Pracodawca będzie obawiał się zatrudnienia osoby roszczeniowej i konfliktowej. Jeżeli z byłym szefem nie masz dobrych relacji, pomiń ten temat.

Jakakolwiek praca

Pokaż pracodawcy, że masz pomysł na siebie, wiesz do czego dążysz i jesteś świadomy swoich umiejętności, które możesz wykorzystać w pracy. Nie wspominaj, że potrzebujesz jakiejkolwiek pracy na już i w sumie wszystko Ci jedno, co będziesz robić. Pracodawca od razu wyczuje obojętność i brak zaangażowania. Rekruterzy często pytają o motywację do pracy oraz dopytują, dlaczego kandydat odpowiedział właśnie na to ogłoszenie o pracę.

Nie mam żadnych pytań

Pokaż, że jesteś zainteresowany danym stanowiskiem i zależy Ci na tej pracy. Przygotuj listę pytań do rekrutera, aby pokazać swoje zaangażowanie. Ponadto dodatkowe pytania pozwolą Ci lepiej poznać firmę i stanowisko, które być może zajmiesz. Rozmowa rekrutacyjna, to idealny moment, aby rozwiać wszelakie wątpliwości.

Brak znajomości CV

rekruter

Wydaje się oczywiste, że każdy powinien dobrze znać swoje CV i bez problemu odpowiedzieć na wszystkie pytania z nim związane, ale niestety nie zawsze tak jest. Często kandydaci są zdziwieni pytaniami, które wynikają z informacji zawartych w ich CV. Zanim wyślesz swoją aplikację przeczytaj ją jeszcze raz i zastanów się jakie pytania mogą być zadane. Jest to dobry sposób, aby przygotować się do rozmowy i zwiększyć swoje szanse na zatrudnienie.

Brak punktualności

Każdy ma świadomość, że punktualność w takich sytuacjach, jak rozmowa o pracę jest podstawą, ale w praktyce wygląda, to nieco inaczej. Często kandydaci na rekrutację przychodzą spóźnieni. Już na samym początku odbierają sobie kilka punktów i nie robią, aż takiego dobrego wrażenia jakie, by mogli zrobić będąc na czas. Z tego względu warto wyjechać z domu z zapasem czasowym. Po drodze mogą być korki, wypadki, autobus może się zepsuć i wiele innych. Lepiej być wcześniej i zaczekać na miejscu, niż wchodzić spóźnionym w stresie. Nie tylko Ty będziesz wytrącony z równowagi, ale i rekruter.

Kłamstwo

Jest to jeden z najczęstszych błędów popełnianych na rozmowach rekrutacyjnych. Kłamstwo prędzej czy później i tak wyjdzie na jaw, więc warto i sobie i pracodawcy darować takich rozczarować. Nie bez powodu powtarza się, że kłamstwo ma krótkie nogi. Ponadto często widać, kiedy kandydat jest nieszczery, a to od razu stawia go w złym świetle.

Źródło: TheBluArk – pomoc w działaniach HR

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ