Światło i przestrzeń, czyli odrobina luksusu w domowym zaciszu

0
1163
Światło i przestrzeń

Światło i przestrzeń – te dwa słowa nieodłącznie kojarzą nam się z pojęciem luksusu. Rozległe przestronne wnętrza, które emanują atmosferą komfortu, są marzeniem większości z nas. Niestety metraż przeważającej części mieszkań, a często także domów jest znaczącą mniejszy niż pragnienia właścicieli. Doskonałe remedium na brak przestrzeni może stanowić odpowiednie rozplanowanie źródeł światła.

Podkreślamy światło zastane

Budowanie atmosfery za pomocą oświetlenia wymaga odpowiedniego przygotowania. Celem nie jest przecież zalanie pomieszczeń ogromną ilością lumenów, lecz sprawienie by światło dodało wnętrzom nieco przestronności i oddechu. Przede wszystkim postarajmy się wykorzystać światło zastane, czyli to, którym obdarowuje nas natura. Sprawdźmy, jak położony jest nasz dom, na które strony świata wychodzą okna poszczególnych pomieszczeń, upewnijmy się, w jakich godzinach w domu jest całkowicie jasno, a w jakich wymagane będzie dodatkowe oświetlenie. Doskonale sprawdzą się lustra umieszczone naprzeciwko okien, warto też pamiętać, że błyszczące ozdoby i wykończenia również optycznie powiększają wnętrza.

Oświetlenie centralne czy boczne?

Oczywiście nie uciekniemy przed stosowaniem światła sztucznego. Ta ucieczka nie będzie zresztą potrzebna. Współczesne lampy pełnią bowiem nie tylko funkcje czysto użytkowe, ale są też niezwykle ozdobne i z powodzeniem odgrywają rolę dekoracyjną. Zacznijmy jednak od początku, a jedno z podstawowych pytań, jakie stawiamy sobie podczas remontu lub urządzania domu, dotyczy wyboru między oświetleniem sufitowym a bocznym. Przeciwnicy lamp wiszących zarzucają im to, że zajmują zbyt wiele przestrzeni, a ich forma daleka jest od nowoczesności. Czy to prawda? Absolutnie nie! Współczesne lampy sufitowe to doskonały przykład tego, jak misterna potrafi być sztuka użytkowa. Bez trudu znajdziemy modele przypominające dzieła artystów. Nie brak wśród nich produktów nawiązujących do tradycji i klasyki, jednak także miłośnicy nowoczesności znajdą propozycje dla siebie.

Propozycje skrojone na miarę

Jeżeli uznamy, że lampa wisząca nie jest dla nas, ponieważ, dysponujemy pomieszczeniem o niewielkim metrażu lub znikomej wysokości i boimy się, że takie rozwiązanie zabierze zbyt wiele miejsca, to możemy rozważyć jedną z licznych propozycji plafonów. Zdecydowanie oszczędniej obchodzą się one z przestrzenią, a z klasycznymi modelami lamp łączy jest ogromna uniwersalność i wszechstronność  – takie górne światło idealnie sprawdza się w roli oświetlenia głównego, którego celem jest zapewnienie odpowiedniego poziomu jasności niezależnie od warunków zewnętrznych.

Wybór konkretnego modelu lampy nie jest łatwy. Zadania nie ułatwia natłok ofert i różnorodność wykończeń. W każdym sklepie można znaleźć coś ciekawego, jednak bieganie od punktu do punktu może zgasić zapał nawet u największego zwolennika zakupów. Alternatywę stanowią zakupy internetowe. Polecamy tomix.pl – jeden adres, tysiące lamp, możliwość szybkiego porównania, selekcja według cen lub zastosowań – a to przecież tylko fragment możliwości. Warto przyjrzeć im się bliżej.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ