TOP 5 najmodniejszych osłon okiennych

0
369
TOP 5 najmodniejszych osłon okiennych
Źródło: Materiały własne Domondo.pl

Coraz więcej osób urządzających wnętrza jest świadomych, że aranżacja okienna ma bardzo duży wpływ na charakter danego pomieszczenia. Jakie są najmodniejsze osłony w tym sezonie? Na co zwrócić uwagę przy wyborze rolet lub żaluzji? Mamy kilka swoich typów.

Dlaczego warto zdecydować się na zakup osłon okiennych?

Osłony okienne już dawno przestały być tylko tym praktycznym elementem wystroju. Od wielu lat są one pełnoprawnymi ozdobami, które mogą dopełniać aranżację lub być jej głównym punktem, który przyciąga wzrok. Wszystko zależy oczywiście od modelu, kolorystyki i stylistyki danego wnętrza. Na szczęście rynek obfituje w różne rozwiązania, a od ich ilości czasem może rozboleć głowa — ciężko bowiem zdecydować się na jeden konkretny model.

Nie wiedzieć czemu wiele osób całkowicie pomija lub traktuje ten element wystroju wnętrz po macoszemu. W oknach pojawiają się wtedy często nieciekawe lub zupełnie niedopasowane do reszty pomieszczenia rolety czy zasłony, które psują całość aranżacji. Brak lub nieumiejętnie dobrany model mogą także utrudnić codzienne funkcjonowanie. Dlaczego więc warto zdecydować się na montaż osłon okiennych?

  • Komfort termiczny – montaż rolet czy żaluzji przy odpowiednim dopasowaniu modelu do panujących w domu, czy mieszkaniu warunków, może rozwiązać problem nadmiernego nagrzewania się wnętrz. Jednocześnie, gdy za oknem chłód, obecność osłon okiennych może spowolnić uciekanie ciepła na zewnątrz.
  • Prywatność — mieszkasz przy ruchliwej ulicy lub w ciasnej zabudowie? Sąsiedzi dosłownie zaglądają Ci do okien? Nie ma lepszego sposobu na wścibskie spojrzenia od montażu odpowiedniej osłony okiennej.
  • Efekt wizualny — mnogość modeli pozwala dopasować osłony okienne nie tylko pod względem praktycznym, lecz także estetycznym. Istnieją bowiem bardziej lub mniej ozdobne modele, dzięki czemu każdy znajdzie coś dla siebie.

Jakie są najmodniejsze osłony okienne w tym sezonie?

Rolety, żaluzje czy zasłony to elementy wystroju, których również dotyczą zmieniające się trendy. Co prawda są modele ponadczasowe, które nigdy nie wyjdą z mody i ich montaż jest bardzo bezpieczną opcją, ale decydując się na taką inwestycję, warto orientować się w tym, co akurat najmodniejsze. Jakie osłony okienne są teraz na czasie?

Rolety dzień i noc

Ten trend chyba nigdy nie przeminie. Rolety dzień i noc pojawiły się na rynku osłon okiennych już kilka dobrych sezonów temu i nadal utrzymują się w czołówce najlepiej sprzedających się modeli. Wystarczy zrobić sobie spacer po pierwszym lepszym osiedlu i rozejrzeć się w ich poszukiwaniu. Z pewnością będzie ich kilka w jednym bloku. Za ich sukces odpowiada innowacyjny mechanizm oparty na dwóch warstwach materiału. Tkanina ma poziome, naprzemiennie ułożone, transparentne i zaciemniające pasy. Poruszanie łańcuszkiem zmienia ich położenie względem siebie, a to pozwala ustawić je w trzech pozycjach: otwartej, półotwartej i zamkniętej. Dzięki temu z łatwością dopasujemy poziom prywatności i wpuścimy do środka tyle światła, ile potrzebujemy.

Rolety rzymskie

Rolety rzymskie to prawdziwa perełka wśród osłon okiennych. To, co wyróżnia je na tle konkurencji to unikalny sposób składania — podczas unoszenia rolety za pomocą sznurka czy łańcuszka, materiał, zamiast zwijać się na rurę nawojową, tworzy estetyczne, równe zakładki. Wygląda to niesamowicie! Kiedy są opuszczone, tworzą gładką taflę i wyglądają równie świetnie. Dodatkowo występują one w wielu wersjach kolorystycznych i różnych materiałach. Warto przyjrzeć się modelom welurowym — naprawdę robią wrażenie.

Rolety plisowane

Tych osłon okiennych nie da się pomylić z żadnymi innymi. Plisy również nie posiadają klasycznej rury nawojowej. Tkanina podczas unoszenia składa się w estetyczną harmonijkę. Najczęściej wybieranym modelem jest opcja dwukierunkowa, montowana bezpośrednio w świetle szyby. To pozwala maksymalnie kontrolować prywatność i poziom nasłonecznienia wnętrza — poruszają się one po całym oknie i mogą zasłonić tylko wybrany fragment. Dzięki temu możemy odgrodzić się od przechodniów i nie musimy rezygnować ze światła dziennego.

Żaluzje drewniane

Żaluzje drewniane chyba nigdy nie wyjdą z mody. Są bowiem bardzo uniwersalne, występują w łatwej do ogrania kolorystyce i zachwycają praktycznością. Lamelki obracające się o 180 stopni zapewniają nie tylko kontrolę nad światłem, lecz także ciekawe efekty wizualne. Dodatkowo pozwalają panować nad prywatnością i w razie czego odciąć pomieszczenie od świata zewnętrznego. Żaluzje z drewna to dość duża inwestycja, dlatego, jeśli budżet jest ograniczony, warto rozważyć wersję bambusową. Mocnym trendem są także modele aluminiowe, które królowały w oknach w latach 90. ubiegłego wieku.

Rolety bambusowe

Trend eko ciągle się umacnia, a wraz z nim dodatki wykonywane z naturalnych materiałów. Wszystko w celu ograniczenia plastiku i działań, które mają zły wpływ na środowisko. Osłonami okiennymi idealnie wpasowującymi się w ten nurt są rolety bambusowe. Wykonane są z azjatyckiego drzewa bambusowego, dzięki czemu są wyjątkowo trwałe i odporne na różne czynniki zewnętrzne np. wilgoć. Przenikające przez ich drobne prześwity słońce, tworzy magiczną aurę w każdym pomieszczeniu.

Podsumowanie

Osłony okienne z powyższej listy to pewniaki — inwestując w któryś z tych modeli, możesz być pewny, że nie wyjdą z mody za kilka sezonów. To ponadczasowe, niezwykle praktyczne rozwiązania. Jeśli jednak lubisz często zmieniać wystrój wnętrz, postaw na te opcje w wersjach bezinwazyjnych.

Artykuł został przygotowany przez redakcję bloga Domondo, marki produkującej wysokiej jakości rolety i inne osłony okienne.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ