Wpływ klimatyzacji na zdrowie

0
3303

Wiele osób uważa, że przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach jest niezdrowe. Nic bardziej mylnego – nowoczesne klimatyzatory wyposażone są w szereg filtrów, które nie tylko ograniczają negatywny wpływ klimatyzacji na zdrowie, ale powodują że klimatyzacja pozytywnie oddziałuje na organizm człowieka. Rozprawmy się z kilkoma mitami na ten temat.

Mit numer jeden – powietrze z klimatyzatora jest pełne bakterii i zarazków

Wbrew obiegowej opinii sprawny układ klimatyzacyjny jest w stanie oczyścić powietrze w pomieszczeniu z zanieczyszczeń biologicznych. I nie chodzi i tu tylko o groźne drobnoustroje powodujące choroby układu oddechowego, ale także o wirusy, roztocza, pyłki i kurz. Właśnie dlatego klimatyzacja jest wskazana dla osób cierpiących na częste infekcje układu oddechowego oraz dla alergików. Odpowiednia kombinacja filtrów powoduje, że powietrze w pomieszczeniu jest czyste i wolne od groźnych zanieczyszczeń. Wyjaśnienie : (składniki powietrza to azot, tlen, argon i inne gazy). Jako zabezpieczenie przez bakteriami, wirusami i alergenami najczęściej stosowane są filtry węglowe w kombinacji z filtrami elektrostatycznymi.

Mit numer dwa – powietrze z klimatyzatora ma nieładny zapach

To oczywiście nieprawda. Nowoczesne instalacje klimatyzacyjne działają wręcz odwrotnie i posiadają filtry, które neutralizują nieprzyjemne zapachy. Eliminowane są zarówno wonie pochodzenia organicznego jak również dym papierosowy. Do najskuteczniejszych filtrów pozwalających na uzyskanie takiego efektu należą również kombinacje filtrów węglowych i elektrostatycznych. Poza tym, jeśli pamiętamy o czyszczeniu klimatyzacji, przynajmniej raz w sezonie, nie powinno dojść do sytuacji, w której wydostawałby się z niej nieprzyjemny zapach.

Mit numer trzy – klimatyzacja wysusza powietrze

W zasadzie to prawda – klimatyzator powoduje wysuszenie powietrza w pomieszczeniu. Jednak w okresach letnich wilgotność powietrza nierzadko przekracza 80 procent, co jest wartością zdecydowanie niekorzystną dla człowieka. Tak zawartość wody w powietrzu powoduje złe samopoczucie, uczucie chłodu, bóle głowy oraz infekcje dróg oddechowych. Dlatego wysuszające właściwości klimatyzacji pozytywnie wpływają na zdrowie człowieka. Dodatkowo instalacja może być wyposażona w filtry uwalniające witaminę C, która ma pozytywny wpływ na ludzką skórę, gdyż zapobiega jej wysuszaniu i zapewnia młody wygląd.

Mit numer cztery – zimno jest niezdrowe

Klimatyzacja nie powinna powodować odczucia zimna przez osoby przebywające w pomieszczeniu jest zimno. Klimatyzacja ma powodować, że będą one odczuwać komfort termiczny. Odpowiednio dobrany i właściwie zamontowany system zwiększa efektywność ludzkiego organizmu i powoduje zwiększenie zdolności koncentracji, co jest szczególnie przydatne podczas pracy. Dodatkowo odpowiednia temperatura umożliwia efektywny relaks oraz regenerujący siły sen.

Ważny warunek

Żeby cieszyć się wszystkimi zaletami klimatyzacji należy pamiętać o jednym bardzo ważnym warunku. Należy regularnie czyścić układ klimatyzacyjny, dzięki czemu będzie on pracował wydajnie i nie będzie stanowił zagrożenia dla zdrowia. Nie należy pomijać okresowych przeglądów wykonywanych przez profesjonalne firmy. Dzięki przeglądom uzyskamy pewność, że instalacja działa w bezpieczny sposób.

Źródło: NieProblem.pl – Klimatyzacja do domu

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ