Wybieramy okna – najważniejsze parametry

0
2897
Wybieramy okna – najważniejsze parametry

Na komfort cieplny w domu wpływa wiele czynników, a jednym z nich są okna. Przyjmuje się, że strata energetyczna wywołana przez nieszczelne okna może wynieść w przypadku domu jednorodzinnego aż 15-25%! Dobre okna to jeden z najważniejszych czynników mających wpływ na energooszczędność całego budynku. Jakie zatem wybrać?

Okna zapewniają w pomieszczeniach nie tylko dopływ światła czy promieni słonecznych, ale też znacznie wpływają na estetykę wnętrz. Aby jednak cieszyć się zarówno z efektownych aranżacji, jak i izolacji cieplnej w budynku musimy wybrać okna o dobrych parametrach oraz prawidłowo je zamontować.

Postaw na wysoką jakość

O właściwościach izolacyjnych każdego okna decyduje w głównej mierze szyba, rama okienna i rodzaj zastosowanych w niej wzmocnień oraz system uszczelnień. Całość składa się na współczynnik Uw, określający izolacyjność cieplną produktu. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Infrastruktury od od 1 stycznia 2017 roku współczynnik ten musi wynosić 1,1 W/m2K dla okien pionowych, a 1,3 W/m2K dla połaciowych. Natomiast od 1 stycznia 2021 roku – dla okien pionowych ma wynosić 0,9 W/m2K, zaś połaciowych 1,1 W/m2K. Oczywiście im ten współczynnik jest niższy tym większą izolacyjność uzyskamy. Obok współczynnika pozostaje nam jeszcze wybór rodzaju okna, a dokładniej jej wypełnienia, czyli szyby.

Izolacja cieplna i akustyczna

okno-dwukomorowe

Dziś w domach montujemy hermetycznie połączone szyby zespolone złożone z dwóch lub trzech tafli szkła. Na szyby złożone z dwóch tafli, czyli tzw. szyby jednokomorowe składają się dwie szyby o grubości 4 mm każda i argonowe wypełnienie pomiędzy nimi. Dla uzyskania lepszego efektu jedną z tafli często pokrywa się dodatkowo specjalną powłoką niskoemisyjną. Drugą opcja, zapewniająca większy komfort cieplny, to szyba dwukomorowa. Składa się ona z trzech tafli szkła, których dwie odgradzające komory wypełnione są argonem lub kryptonem. Każda z szyb pokryta jest także powłoką niskoemisyjną. Szyba dwukomorowa z powodzeniem może być stosowana w budownictwie energooszczędnym, ponieważ przy takiej budowie osiąga współczynnik przenikania ciepła od 0,6 W/m2K, nawet do 0,4 W/m2K. Dzięki temu nawet okna o dużej powierzchni są w stanie zapewniać nie tylko doskonałe nasłonecznienie pomieszczeń, ale także wspierają izolację cieplną domu.

Istota montażu

Jednak nawet najlepsza szyba dwukomorowa nie spełni swoich właściwości jeśli będzie nieprawidłowo zamontowana. Przez szczeliny powstałe podczas instalacji może uciekać tyle samo ciepła co przez powierzchnię okna. Pod względem cieplnym najkorzystniejsze jest umieszczenie okna w grubości warstwy ocieplenia, czyli tzw. ciepły montaż. Jest to jednocześnie trudniejszy i bardziej czasochłonny sposób, który wymaga dodatkowych materiałów – łączników i konsol wsporniczych lub ramy z płyty drewnopochodnej, którą należy najpierw przymocować do ściany, a następnie do niej okno. Jednak tylko osadzenie okna w warstwie ocieplenia eliminuje mostki termiczne, które wokół niego mogą powstawać, a tym samych gwarantuje prawidłowy montaż i optymalne wykorzystanie właściwości okna.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ