środa, październik 27, 2021

Wybierz meble idealne do swojej kuchni

0
Wybierz meble idealne do swojej kuchni

Wszyscy chcemy, aby nasze mieszkania były funkcjonalne i piękne. Zależy nam na estetyce, która będzie przykuwała wzrok i uczyni nasze domowe wnętrza unikalną przestrzenią, w której czujemy się komfortowo i swobodnie. Jeżeli właśnie urządzasz kuchnię, z pewnością zastanawiasz się, jakie rozwiązania będą najlepsze. Zapraszamy zatem do krótkiej lektury, która może być pomocna.

Solidne meble na lata

Czasami wystarczy kilka drobnych zmian, aby wnętrze nabrało świeżości. Kiedy indziej zaś potrzebny jest większy remont. Być może właśnie szukasz szafek, które będą praktyczne i pojemne. Na pewno warte zainteresowania są meble kuchenne modułowe, które możemy połączyć w spójną całość. Duże znaczenie ma ogólny design kuchni oraz to, czy jest ona jasna i przestronna, czy raczej wpada do niej niewiele światła dziennego. Wiele osób potwierdza, że najwygodniejsze w urządzaniu są kuchnie kwadratowe. To optymalny kształt, który daje wiele możliwości. Jeżeli chcesz się zainspirować tym, jak wyglądają meble modułowe możesz zerknąć tutaj  https://makpolkuchnie.pl/k53-meble-kuchenne

Klasycznie czy nietypowo?

Część osób lubi to, co ponadczasowe i neutralne, inni chętnie sięgają po oryginalne zestawienia. Niezależnie od tego, na co się zdecydujesz, możesz cieszyć się piękną i elegancką kuchnią, która będzie dopasowana do Twoich indywidualnych potrzeb. Zazwyczaj jest to miejsce, w którym spędzamy sporo czasu, przygotowując smaczne posiłki. Warto więc zadbać o to, aby utrzymanie kuchni w czystości było jak najprostsze. Dużą popularnością cieszą się białe meble, które pasują niemal do wszystkiego, są bardzo eleganckie i prezentują się efektownie. Dobrym pomysłem jest też kuchnia w odcieniach beżu czy szarości. Neutralne kolory możesz ożywić barwnymi akcentami i dodatkami w wyrazistych odcieniach. Warto też zwrócić uwagę na sposób wykończenia frontów. Zarówno te w wysokim połysku, jak i matowe mają swoje zalety. Wybierz zatem to, co najbardziej odpowiada Ci pod względem estetycznym i praktycznym, a przekonasz się, że kuchnia może być wyjątkowym miejscem.

Deweloper Poznań – twoje rozwiązanie dla rozwoju nieruchomości

0
Deweloper Poznań

Rozwój nieruchomości lub rozwijanie nieruchomości jest procesem biznesowym, który obejmuje działania począwszy od renowacji i relokacji istniejących budynków do zakupu surowych gruntów i sprzedaży zagospodarowanych gruntów lub działek innym podmiotom. Deweloperzy nieruchomości to ludzie i firmy, które koordynują wszystkie te działania, przekształcając pomysły z papieru w nieruchomości. Rozwój nieruchomości różni się od budowy, chociaż wielu deweloperów zarządza również procesem budowlanym.

Deweloper poznan – kupujemy ziemię, finansujemy transakcje na rynku nieruchomości, budujemy lub tworzymy projekty, tworzymy, wyobrażamy sobie, kontrolujemy i organizujemy proces rozwoju od początku do końca. Deweloper poznan – zazwyczaj podejmujemy największe ryzyko przy tworzeniu lub remontowaniu nieruchomości i otrzymujemy największe korzyści. Zazwyczaj deweloperzy kupują działkę, ustalają zasady sprzedaży nieruchomości, opracowują program budowlany i projekt, uzyskują niezbędne zgody publiczne i finansowanie, budują obiekty, wynajmują, zarządzają i wreszcie sprzedają.

Czasami deweloperzy tylko częściowo angażują się w ten proces. Na przykład, niektórzy deweloperzy nabywają nieruchomość i uzyskują zatwierdzone plany i pozwolenia przed sprzedażą nieruchomości z planami i pozwoleniami deweloperowi po wyższej cenie. Deweloper poznan, który jest również budowniczym może kupić nieruchomość z planami i pozwoleniami, tak aby nie ponosić ryzyka nieuzyskania zgody na budowę i natychmiast rozpocząć budowę osiedla.

Deweloper poznan współpracuje z wieloma różnymi podmiotami na każdym etapie tego procesu, w tym z architektami, urbanistami, inżynierami, geodetami, wykonawcami, prawnikami, agentami leasingowymi itp.

Rodzaje deweloperów

W języku francuskim nie ma rozróżnienia terminologicznego między deweloperem a deweloperem. Te dwa rodzaje działalności można rozróżnić ze względu na ich treść, ale w praktyce idą one ze sobą w parze, a często są nawet wykonywane przez ten sam podmiot.

Deweloper, typowy dla podmiejskich obszarów miast, zazwyczaj nabywa duże puste działki i dzieli je, a następnie ulepsza je poprzez instalację niezbędnej infrastruktury budowlanej: drogi, wodociągi, kanalizację itp. Sporadycznie zajmuje się również uzyskiwaniem od władz lokalnych zmian w zagospodarowaniu przestrzennym, które mogą być wymagane. Kiedy deweloper sprzedaje działki z obsługą, gotowe do budowy dla natychmiastowego, a nie długoterminowego zysku, można go uznać za dewelopera gruntowego.

Deweloper poznan – nabywa puste działki, ulepszone (lub obsługiwane lub obsługiwane) grunty lub inne zabudowane nieruchomości, które wymagają przebudowy i buduje jeden lub więcej budynków w celu sprzedaży (dużej lub podzielonej) lub wynajmu.

Deweloperzy nieruchomości to często małe struktury (kierowane przez byłych prawników lub agentów nieruchomości): mobilizują niewielu pracowników i niewiele środków. Obecnie banki wymagają 20% udziału środków własnych w finansowaniu projektu. Mają jednak możliwość znalezienia niezbędnego finansowania z instytucji pożyczkowych. Finansowanie to, a tym samym rozpoczęcie nowego projektu, zależy od warunków panujących na rynku nieruchomości w danej kategorii powierzchni oraz od zdolności finansowej potencjalnych nabywców i/lub najemców, z którymi skontaktował się deweloper. W przypadku nowego budownictwa lub renowacji/remontów deweloper musi wykazać poziom przednajmu (rezerwacji) uznany przez kredytodawców za wystarczający dla danego typu budynku i rynku, aby zminimalizować ryzyko pomyślnego zakończenia inwestycji.

Proces deweloperski wymaga wiedzy fachowej od wielu specjalistów: architektów, architektów krajobrazu, inżynierów budownictwa i planistów, którzy zajmują się projektowaniem; konsultantów rynkowych, którzy określają popyt i ekonomikę projektu; prawników, którzy zajmują się umowami i pozwoleniami rządowymi; konsultantów środowiskowych i inżynierów glebowych, którzy analizują ograniczenia fizyczne i wpływ miejsca na środowisko; geodetów i posiadaczy tytułów własności, którzy zapewniają opisy prawne nieruchomości; oraz kredytodawców, którzy zapewniają finansowanie. Generalny wykonawca projektu zatrudnia podwykonawców do realizacji planów architektonicznych.

Inwestor jest odpowiedzialny wobec nabywcy za prawidłowe wykonanie zobowiązań umownych i musi zapewnić usunięcie wad powstałych w trakcie budowy lub w okresie gwarancji.

Oprócz zawarcia umowy deweloperskiej lub budowlanej możliwe jest również nabycie przez nabywcę od dewelopera już ukończonego (np. starego budynku) lub częściowo ukończonego obiektu (domu deweloperskiego) na podstawie standardowej umowy kupna. W tym ostatnim przypadku kupujący przejmuje realizację na własny koszt i ryzyko.

Jak znaleźć wymarzony dom lub mieszkanie? Podpowiadamy!

0
Jak znaleźć wymarzony dom lub mieszkanie

Znalezienie wymarzonego domu lub mieszkania może być trudne. Podpowiemy Ci, na czym musisz się skupić, aby odnaleźć nieruchomość pozbawioną wad. Duże znaczenie w trakcie takich poszukiwań ma oczywiście Twój budżet. Dodatkowo należy określić, dla kogo szukasz domu lub mieszkania (singiel, para, rodzina wielodzietna). W ten sposób do analizy pozostanie Ci zdecydowanie mniej ofert, a Ty będziesz miał pewność, że decyzja będzie przemyślana.

Jak rozpocząć poszukiwania domu lub mieszkania?

Poszukiwania powinieneś rozpocząć od znalezienia idealnie skonstruowanej wyszukiwarki nieruchomości. To właśnie dzięki takiej wyszukiwarce w krótkim czasie znajdziesz interesujące mieszkania na sprzedaż. Co najważniejsze, będziesz mógł przejrzeć oferty pochodzące z całego kraju lub z wybranego województwa. Skup się na tym, gdzie konkretnie chcesz zamieszkać i powiąż to z wykonywaniem swoich obowiązków zawodowych. Krąg poszukiwań znacznie się zawęzi.

Wspomniana wyszukiwarka pomoże Ci przefiltrować aktualne oferty nieruchomości, np. pod kątem metrażu, lokalizacji lub ceny. Radzimy, aby długo z tym nie zwlekać, ponieważ mieszkania i domy pochodzące z takich miejsc cieszą się wśród poszukujących internautów sporym zainteresowaniem.

Alternatywnym rozwiązaniem może być dla Ciebie nawiązanie współpracy z biurem nieruchomości. Pracownicy biura zajmą się znalezieniem ciekawych ofert z pobliskich miejscowości, a następnie będą Ci je przedstawiać, zwracając uwagę na ich najmocniejsze strony. Ty oszczędzasz czas, a przy okazji masz pewność, że poszukiwania zostaną zawężone do wybranych kategorii.

Zakup domu lub mieszkania – o czym musisz pamiętać?

Kupując dom lub mieszkanie musisz pamiętać o kilku podstawowych kwestiach. Do wyboru masz m.in. domy parterowe, jednorodzinne, piętrowe, z rynku wtórnego, z rynku pierwotnego czy też bliźniaki. Kluczowe będzie określenie własnych potrzeb i przeanalizowanie dostępnych finansów. Nigdy nie przeceniaj swojego budżetu, ponieważ szybko okaże się, że będziesz zadłużony, a zakupiona nieruchomość jest dla Ciebie za duża. W trakcie ostateczny analiz zwróć uwagę na następujące elementy:

  • drzwi, podłogi i okna,
  • obecność garażu, piwnicy i strychu,
  • stan ścian, sufity i ogrzewania,
  • zamontowane instalacje, wyposażenie i schody.

Posługując się powyższymi wskazówkami z pewnością podejmiesz właściwą decyzję. W razie jakichkolwiek wątpliwości udaj się do biura nieruchomości lub na spokojnie przejrzyj oferty pochodzące z wyszukiwarek nieruchomości. Nikt Cię nie pogania. Pamiętaj o tym, że inwestujesz we własną przyszłość i nie możesz popełnić błędu.

Jak działają klucze udarowe do kół?

0
Jak działają klucze udarowe do kół

Zakres zastosowania klucza udarowego obejmuje montaż opon, warsztaty garażowe, serwisy samochodowe, przedsiębiorstwa produkcyjne, inżynierię mechaniczną. Ułatwiają pracę mechaników i znacznie zwiększają wydajność. Z ich pomocą odkręcenie lub przekręcenie śruby zajmuje średnio 5 sekund.

Klucz udarowy: pomocnik każdego mechanika

Klucz udarowy pneumatyczny działa na zasadzie kompresora. Po naciśnięciu spustu sprężone powietrze z systemu przepływa do narzędzia i powoduje obrót wirnika. Przeniesie moment obrotowy na wrzeciono, zapewniając proces wkręcania. Podczas korzystania z funkcji rewersu zmienia się kierunek przepływu powietrza i następuje działanie odwrotne – odkręcanie zapięcia.

Zdecydowana większość bezprzewodowych kluczy udarowych to narzędzia o małej mocy, które nie zawsze pozwalają na optymalne dokręcanie. Najlepiej nadaje się do użytku domowego. Wygodny w użyciu na otwartej przestrzeni, bez możliwości dostępu do źródeł zasilania. Klucze udarowe pneumatyczne, przetwarzając energię sprężonego powietrza, pozwalają na osiągnięcie optymalnych wyników pracy.

Jeśli chcesz kupić pneumatyczny klucz udarowy do codziennego użytku, musisz dokładnie określić jego właściwości. Właściwy wybór zależy bezpośrednio od twoich potrzeb. Uderzenia klucza udarowego lub klucza bezudarowego różnią się zasadą uderzenia w element złączny. Podczas korzystania z mechanizmu perkusyjnego procesowi rotacji towarzyszą rytmiczne uderzenia. Pozwala to poradzić sobie z „przyklejonymi” lub mocno zardzewiałymi elementami, mocowaniem o dużej średnicy. Jest optymalny do stosowania w sklepach oponiarskich, stacjach serwisowych, serwisach. Bezmłotkowe narzędzie jest używane do delikatnych prac, w których ważne jest zminimalizowanie ryzyka zerwania nici. Najczęściej wykorzystywane są w zakładach montażowych lub małych prywatnych warsztatach. Zobacz klucze udarowe na https://sklep-warsztat.pl/

Wybierając pneumatyczny klucz udarowy, należy zwrócić uwagę na jego parametry techniczne. Powinny odpowiadać twoim codziennym potrzebom. Ważną cechą jest moment dokręcania. Przy niskiej wartości nie da się zapewnić jakości skręcenia połączeń, a jeśli będzie zbyt duża, grozi to uszkodzeniem. W zależności od modelu waha się od 30 Nm do 300 Nm. Spójrzmy na przykład. Standard dokręcania połączenia gwintowego na nakrętce koła wynosi 100 Nm. Oznacza to, że dla bezpiecznej i wydajnej pracy z tym elementem wskaźnik klucza musi osiągać co najmniej tę wartość. Drugim krytycznym wskaźnikiem jest prędkość biegu jałowego. Tutaj rozrzut mieści się w zakresie od 3000 do 8000 obr/min. Im wyższa ta cecha, tym większe elementy można skręcać. Jednocześnie warto zwrócić uwagę na średnicę wrzeciona , która mierzona jest w calach. Ma to również wpływ na rozmiar elementów złącznych, które narzędzie będzie w stanie obsłużyć. W większości przypadków producenci zapewniają wzajemne połączenie wszystkich parametrów technicznych.

Klucz udarowy do kół: jak działa?

Klucz udarowy jest najpopularniejszym narzędziem do szybkiego odkręcania lub dokręcania połączeń gwintowych za pomocą sprężonego powietrza. To właśnie one służą do konserwacji samochodu. Pozwalają szybko dokręcać, a także luzować wszelkie połączenia gwintowane. A jeśli kiedyś klucz pneumatyczny był używany zazwyczaj  w serwisach, to teraz takie urządzenie spotyka się często w zwyczajnym warsztacie samochodowym.

Zasada działania klucza udarowego jest prosta: Z użyciem złączki, sam wkrętak jest złączony z przewodem. Po przyciśnięciu spustu powietrze które jest sprężone przepływa przez wąż, a tym samym obraca wirnik, który z kolei napędza wrzeciono. Funkcja reverse pozwala na przełączanie ruchu w przeciwnym kierunku, tj. łączniki można nie tylko wkręcić, ale także odkręcić nakrętki.

Klucze można podzielić na proste i kątowe. Pneumatyczny klucz prosty ma zwykle kształt pistoletu i można go wygodnie trzymać w pozycji poziomej. Oś obrotu jest położona równolegle do osi silnika, dzięki czemu uzyskujemy dużą wartość momentu obrotowego. W kluczach kątowych ta sama oś obrotu wrzeciona jest prostopadła do osi silnika, co umożliwia jej wykorzystanie przy odkręcaniu problematycznej lub mocno zanieczyszczonej nakrętki. Takie modele są szczególnie poszukiwane do pracy w ciasnych i trudno dostępnych miejscach. Zazwyczaj te klucze mają niski moment obrotowy.

Bezudarowe pneumatyczne klucze udarowe są idealne do montażu i demontażu elementów złącznych, gdzie niewymagane jest zastosowanie dużego wysiłku, lub do wrażliwych elementów złącznych, które wymagają precyzji i dokładności. Klucz udarowy pracuję serią uderzeń stycznych. Ich siła jest uzależniona od samego modelu i jakości narzędzia, a dane te są najczęściej wskazane przez producenta.

Płytki na ścianę do kuchni – porady praktyczne

0
Płytki na ścianę do kuchni

Kuchnia jest wyjątkowym pomieszczeniem w całym domu. Codziennie poddawana jest intensywnej eksploatacji, a w czasie przyrządzania posiłków dla całej rodziny panują w niej specyficzne warunki. Co więcej, uznaje się, że urządzenie czy remont kuchni wiąże się z dużą inwestycją finansową. Właśnie dlatego zmiany w aranżacji kuchennej przestrzeni realizuje się niezwykle rzadko, nawet raz na kilkanaście lat. Nie ma więc wątpliwości, że inwestor nie może popełnić nawet najmniejszych błędów, a kuchnia musi być idealnie praktyczna, a jednocześnie estetyczna i zawsze modna. Na kuchennej podłodze oraz w strefie pomiędzy blatem a szafkami z reguły wykorzystuje się płytki. Poniżej znajdziesz podpowiedzi, jak dobrać te najlepsze.

Strefa pomiędzy blatem a szafkami w kuchni

To właśnie przestrzeń pomiędzy blatem roboczym a szafkami wiszącymi w kuchni jest narażona na działanie różnych czynników. Płytki ścienne do kuchni, które montuje się w tym miejscu, muszą być w pełni odporne na działanie wody, wilgoć, wysokie temperatury oraz intensywne zabrudzenia. Należy wybierać te, które wykazują najmniejszą nasiąkliwość, dzięki temu tłuszcz i inne zabrudzenia nie będą trwale uszkadzać płytek, na przykład poprzez ich odbarwianie czy powstawanie plam. To istotna cecha płytek, szczególnie jeśli uwzględnimy ich montaż tuż za kuchenką gazową czy płytą indukcyjną. Właśnie w tym miejsce ściana narażona jest na niekorzystne efekty realizowania codziennych kulinariów.

Płytki ścienne do kuchni a aspekt wizualny

Dzisiaj producenci oferują mnóstwo rodzajów płytek, które idealnie nadają się do montażu w kuchni. Można wybierać je wedle indywidualnego gustu, ale warto, by strefa pomiędzy blatem a szafkami pełniła nie tylko funkcję praktyczną, ale również tę dekoracyjną.

Idealnym wyborem będą klasyczne płytki z akcentem dekoracyjnym w postaci ozdobnej mozaiki. Płytki mogą imitować naturalny kamień szlachetny, mienić się drobinkami kwarcu albo komponować się w jeden, dekoracyjny motyw.

Coraz częściej kuchnie zaaranżowane są w aneksie połączonym z reprezentacyjnym salonem. Warto, by kuchenne wnętrze komponowało się z taką przestrzenią. Dzisiaj hitem jest styl minimalistyczny, skandynawski, a zgodnie z nim płytki kuchenne imitują białą cegłę. Oczywiście, wybór jest znacznie większy. Jeśli inwestor stawia na styl loftowy, może wybierać płytki imitujące kamień, starą cegłę, drewno albo surowy beton. W kuchniach w stylu retro doskonale sprawdzą się zaś płytki ceramiczne tworzone ręcznie.

Jeśli nie płytki, to co?

Okazuje się, że płytki ścienne w kuchni nie są jedyną opcją, by zabezpieczyć przestrzeń pomiędzy blatem roboczym a szafkami. Coraz więcej inwestorów stawia na hartowane szkło dekoracyjne, panele laminowane, a nawet specjalne tapety o doskonałych właściwościach. Na ścianie można zamontować starą cegłę, jeśli ta zostanie potraktowana specjalnym impregnatem albo naturalne drewno, które może być poddawane renowacji. Wszystko zależy od pomysłu i potrzeb inwestora.

Nvidia Jetson – minikomputery na miarę XXI wieku!

0
Nvidia Jetson

Minikomputery Nvidia Jetson sprawdzą się wszędzie tam, gdzie niezbędne jest stosowanie zminiaturyzowanych układów scalonych o wysokiej wydajności.

Krótka historia płytek rozwojowych Nvidia Jetson

Nvidia Jetson to nazwa serii mikrokomputerów o wysokiej mocy obliczeniowej. Każdy model wyposażony jest w wydajny procesor zbudowany w architekturze ARM i posiada dedykowaną kartę graficzną wspieraną nowoczesnymi rdzeniami CUDA.

Seria Nvidia Jetson istnieje na rynku od roku 2014 roku, kiedy to ukazał się pierwszy model noszący nazwę TK1. Później na rynku ukazywały się kolejne modele mikrokomputerów amerykańskiego producenta występujące pod nazwami: TX1, TX2, Xavier i Nano. Cechą charakterystyczną dla Nvidia Jetson jest to, że zostały one zaprojektowane z myślą o wspomaganiu aplikacji umożliwiających uczenie maszynowe.

Co wyróżnia płytki z serii Nvidia Jetson?

Nvidia Jetson znajduje uznanie zarówno wśród osób, dla których software development jest już chlebem powszednim, jak i wśród tych, którzy dopiero próbują swoich sił w dziedzinie sztucznej inteligencji lub uczenia maszynowego.

Zintegrowane podejście produktów z Nvidia Jetson zapewnia ich użytkownikom oszczędną pracę. Przykładowo programiści nie muszą raz po raz wpisywać długich linijek kodu – wystarczy tylko, że skopiują zaprogramowany wcześniej plik i umieszczą go w pamięci urządzenia.

Zastosowania minikomputerów Nvidia Jetson

Nvidia Jetson to doskonały wybór do praktycznej nauki programowania, tworzenia software’u dla systemów AI oraz budowy autonomicznych systemów robotycznych. Aplikacje kodowane na mikrokomputerach Nvidia Jetson mogą być także wykorzystywane w sektorze produkcji, dostaw oraz  sprzedaży detalicznej i hurtowej.

Co ciekawe, mikrokomputery produkowane przez firmę Nvidia znajdują także zastosowanie w nowoczesnym budownictwie. Wielu hobbystów tworzy przy ich pomocy zaawansowane systemy zarządzania domową automatyką, które zapewniają znacznie więcej możliwości niż porównywalne gotowe rozwiązania dostępne na rynku.

Wydajne procesory ARM stanowiące serce płytek Nvidia Jetson doskonale sprawdzą się także jako fundament niezbędny do budowy wydajnych serwerów sieciowych. Takie minikomputery bez problemu poradzą sobie z obsługą kilku dysków sieciowych o pojemności kilkunastu gigabajtów.

Nvidia Jetson może być także wykorzystywany w zastosowaniach związanych z kryptowalutami – budowy węzłów sieciowych oraz koparek obsługujących algorytmy POS (Proof of Stake). Ich wysoka wydajność umożliwia im bardzo szybkie wykonywanie obliczeń oraz potwierdzanie transakcji zawartych na blockchainie, a relatywnie niski pobór mocy pozwala maksymalizować zyski i nie rujnuje portfela górnika.

Gdzie zakupić produkty Nvidia Jetson?

Mikrokomputery Nvidia Jetson najlepiej kupić w internetowych sklepach autoryzowanych dystrybutorów. Dzięki temu zyskuje się pewność, że nabyte urządzenia nie tylko są całkowicie oryginalne, lecz również w pełni sprawne technicznie. Dodatkowo można liczyć na pełne wsparcie merytoryczne ze strony pracowników danego sklepu, którzy pomogą w pierwszej konfiguracji sprzętu.

Dlaczego warto wypożyczać narzędzia?

0
Dlaczego warto wypożyczać narzędzia

Niemalże każdy człowiek posiada pewne narzędzia na własność. Jeżeli natomiast czegoś nie posiada, a nagle musi z tego skorzystać, zazwyczaj od razu udaje się po to do sklepu i bez mrugnięcia okiem płaci niemałe pieniądze za kolejną specjalistyczną wiertarkę, wkrętarkę czy jeszcze inny produkt. Jest to natomiast prosta droga do pozbycia się pokaźnego majątku. Większość tych narzędzi równie dobrze można przecież wypożyczać, a nieraz jest to lepszy pomysł od „normalnego” zakupu. Narzędzia do wynajęcia na Rentalo.pl zostały podzielone na różne kategorie, z których każda jest wypełniona najróżniejszymi artykułami. Do wynajęcia są zresztą nie tylko wiertarki czy śrubokręty. Za pomocą tej platformy można wypożyczać nawet elektronikę czy motocykle bądź jachty, tylko pozostaje pytanie – czy warto to robić?

Nie tylko gaśnica i trójkąt ostrzegawczy. Co powinniśmy wozić w samochodzie?

0
Co powinniśmy wozić w samochodzie

Każdy kierowca zobowiązany jest prawem o ruchu drogowym do posiadania na wyposażeniu pojazdu gaśnicy i trójkąta ostrzegawczego. Jako doświadczeni miłośnicy motoryzacji na pewno o tym wiemy. Prawda? Na gaśnicy i trójkącie jednak lista się nie kończy. Dobry kierowca powinien posiadać na wyposażeniu auta przybory i narzędzia oraz wyposażenie dodatkowe, pozwalające uratować się z wielu różnych sytuacji, które przydarzyć się mogą w trasie.

W razie wypadku

Apteczka

Apteczka zawierająca środki do dezynfekcji, nożyczki, gazy, plastry opatrunkowe, koc termiczny to wbrew pozorom zestaw, który niejednokrotnie pozwoli uratować nas, naszych pasażerów lub innych uczestników ruchu drogowego, przed nieprzyjemnymi konsekwencjami nieszczęśliwych zdarzeń losowych.

Żółta kamizelka odblaskowa

Podróżując po krajach Unii Europejskiej, na pewno mieliście już okazję zdziwić się, jak wielu kierowców w widocznym miejscu pojazdu umieszczoną ma żółtą kamizelkę. Tak, to nie tylko luksus dbania o bezpieczeństwo w razie awarii, postoju lub innej sytuacji kryzysowej. To przede wszystkim wymóg prawny.

Wybijak do szyb

Nowoczesne pojazdy wyposażone są w bezpieczne szyby, które podczas ewentualnego zderzenia rozbijają się w drobne kawałeczki. Niestety, z różnych przyczyn nie zawsze się tak dzieje. Na tego typu awaryjne okazje dobrze mieć na wyposażeniu samochodu wybijak do szyb. Jeżeli po wypadku będziemy zmuszeni wydostać się z pojazdu, otworem, który do tej pory nie był do tego przeznaczony, to właśnie wybijak do szyb jest narzędziem, które uratuje nas z opresji.

Przecinak do pasów

Pasy bezpieczeństwa, jak i wiele innych modułów pojazdu odpowiedzialnych za bezpieczeństwo kierowcy i pasażerów, projektowane są z najwyższą dbałością, testowane wielokrotnie w teorii i w praktyce, mimo wszystko w nietypowych sytuacjach są w stanie się zablokować. Nie tylko są w stanie się zablokować zamki pasów bezpieczeństwa, ale cały pas może uniemożliwić nam w krytycznym momencie wydostanie się z pojazdu. Na takie okazje, bardzo rzadkie, ale mimo wszystko przydarzające się, warto posiadać w aucie pod ręką przecinak do pasów. Na szczęście na rynku dostępne są narzędzia łączące funkcje przecinaka, z wyżej już wspomnianym, wybijakiem do szyb.

Warto mieć pod ręką

Zestaw naprawczy do opon

Nieważne, czy jesteś miłośnikiem off-road, czy nie wyściubiasz swojego zderzaka poza granice miasta. Przy pomocy zestawu naprawczego będziesz w stanie poradzić sobie z dziurawą oponą bez konieczności wzywania pomocy drogowej lub czekania w kolejce do wulkanizatora.

Zapas oleju

W silniku spalinowym odpowiedni poziom oleju to jedna z najważniejszych pozycji z listy pozycji obsługi technicznej pojazdu, za którą odpowiedzialni jesteśmy jako kierowcy. W pojeździe mechanicznym wyposażonym w silnik spalinowy zawsze powinniśmy mieć ze sobą olej zgodny typem i rodzajem oleju, który znajduje się już w silniku. Nieodpowiedni poziom oleju w silniku może spowodować bardzo poważną awarię, a nawet zagrać bezpieczeństwu kierowcy i pasażerów.

Pomocne akcesoria

Latarka LED

Jest noc, ciemno dookoła, jesteś na trasie bez świateł, tobie skończył się płyn do spryskiwaczy, a błoto rozmazuje się po przedniej szybie pojazdu. Co robisz? Prawdopodobnie stajesz w bezpiecznym, odpowiednio wyznaczonym do tego miejscu postojowym, aby uzupełnić płyn celem kontynuowania bezpiecznej jazdy. Próbowałeś kiedyś uzupełnić płyn po ciemku? Nie dla każdego to taka prosta sprawa, więc nie zapomnij o wyposażeniu auta w latarkę. Fakt, wielu z nas ma latarkę w telefonie, ale ona nie jest wystarczająca. Dysponowanie latarką o dużej mocy pozwoli nam nie tylko poradzić sobie z problemem technicznym w nocy, ale dodatkowo zaznaczy naszą obecność, gdy po ciemku z różnych przyczyn zmuszeni będziemy poruszać się pieszo po jezdni.

Ciepły dom – czym ogrzewać?

0
Ciepły dom

Sezon grzewczy to na pewno czas najmniej lubiany przez właścicieli domów i użytkowników mieszkań. Co jakiś czas stajemy przed ważnym wyborem, jaki rodzaj ogrzewania wybrać. Szczególnie, gdy trendy, ceny poszczególnych paliw oraz przepisy i zalecenia zmieniają się niepostrzeżenie.

Klimat, w którym żyjemy jest niewątpliwie ciekawy, ale równocześnie mocno nieprzewidywalny i wymagający. Wprawdzie nie musimy się raczej obawiać wybuchów wulkanów, czy fal tsunami, lecz radykalne zmiany warunków atmosferycznych, głównie temperatury generuje znaczące w domowym budżecie koszty. To, na czym zaoszczędzą Włosi, czy Hiszpanie, my musimy wpuścić w komin.

Czym palą Polacy w XXI w.

Najpopularniejszym sposobem na ogrzanie domu przez wieki było spalanie drewna. Odbywało się to w różny sposób. W zamkach, dworach, czy pałacach pomieszczenia ogrzewano głównie kominkami, w wiejskich chatach były to piece dymne lub zwyczajne ogniska. Dziś przeciętny mieszkaniec Polski ma do wyboru niezwykle szeroki wachlarz oferowanych przez producentów i dostawców paliw. Węgiel, drewno, gaz to główne nośniki energii stosowane w domowych gospodarstwach w XXI w. Statystyki pokazują, że dzisiejsze mieszkania ogrzewane są głównie z sieci miejskiej. Z tej formy korzysta około 40% użytkowników. Na drugim miejscu plasuje się węgiel kamienny w wartości około 33%, gazem ziemnym ogrzewa około 13% mieszkańców, a drewnem opałowym zasadniczo około 9%, lecz biorąc pod uwagę dogrzewanie to w sumie wyjdzie nam około 20%.

Rodzaje paliwa domowego na rynku.

Obecnie najczęściej stosowanym źródłem energii cieplnej w gospodarstwach domowych jest ciągle węgiel, co nie znaczy, że Polacy nie poszukują i nie wybierają alternatywnych form ogrzewania.

Coraz większą popularność na rynku zdobywa pellet i ekogroszek. Szczególnie w dobie nacisku na dbałość o czystość powietrza, te dwa źródła ciepła w domu jawią się jako bezpieczne i ekonomicznie korzystne dla użytkowników.

Czym jest pellet?

Od kilku lat daje się zauważyć banery, szyldy, czy różne treści informujące o możliwości zakupu pelletu. Bardzo często ta obca nazwa nic nam nie mówi, nie wzbudzając zarazem zainteresowania. Może to błąd producenta, może polskobrzmiąca nazwa byłaby bardziej zachęcająca. Nie wpływa to bynajmniej na wysoką wartość wspomnianego produktu.

Pellet to sprasowane pod wysokim ciśnieniem starannie wysuszone odpady z obróbki drewna, czyli wióry, trociny lub słoma i rozdrobniona wierzba energetyczna. Ta forma paliwa zyskuje co raz większą popularność głównie ze względu na niską emisyjność spalin, relatywnie wysoką kaloryczność oraz łatwość w użytkowaniu. Pellet może być wykorzystany zarówno w kominku, jak i w kotłach centralnego ogrzewania.

Koszt ogrzewania pelletem.

Oprócz niewątpliwych wartości energetycznych i ekologicznych, pellet staje się coraz bardziej popularnym paliwem, również ze względu na swoją cenę. Koszt tony pelletu jest zbliżony do ceny węgla, a korzyści z jego stosowania są nieporównywalne. Aktualne ceny pelletu za tonę oscylują w granicach 1000 -1200 pln. Dostępność tego produktu jest powszechna, w zasadzie prawie każdy skład materiałów budowlanych posiada w swojej ofercie sprzedaż pelletu. Ze względu na rosnące zainteresowanie tym rodzajem opału, wielu sprzedawców stawia na wyraźną reklamę i promocję.

Węgiel, gaz, pellet, a może ekogroszek?

Wybierając rodzaj paliwa musimy przede wszystkim wziąć pod uwagę to, do czego przystosowana jest nasza domowa instalacja cieplna. Jeżeli projektując dom, zdecydowaliśmy się na ogrzewanie gazem to sprawa jest czytelna, jednak w przypadku opalania drewnem lub węglem, musimy się przygotować na szereg czynności niezbędnych do utrzymania systemu w odpowiedniej kondycji. Dla osób związanych z węglem sentymentalnie lub ekonomicznie doskonałym rozwiązaniem jest ekogroszek. 

Ekogroszek to wyrafinowana wersja węgla kamiennego, pozbawiona zbędnego i dymiącego podczas spalania miału. Ekogroszek dostępny jest w każdym sklepie z materiałami budowlanymi i we wszystkich składach z opałem. Cena nie odbiega od wartości tradycyjnego węgla czy suchego drewna.

Zawód architekt – wszystko co powinieneś o nim wiedzieć

0
Zawód architekt

Architekt to ceniony i powszechne wykonywany zawód. Coraz więcej młodych ludzi pragnie zdobyć wymagane uprawnienia techniczne, by móc samodzielnie pracować w zawodzie architekta. Jak pokierować swoją edukacją, by stać się zawodowym specjalistą w dziedzinie architektury? Czy istnieją jakieś konkretne specjalizacje wykonywanego zawodu? Przyjrzyjmy się tematowi z bliska. Gotowi na sporą dawkę praktycznej wiedzy? Zaczynamy!

Krok po kroku do wymarzonego zawodu architekta

Praca architekta jest zawodem wymagającym sporej wiedzy technicznej. Projektowanie domów, bloków, wnętrz, obiektów użyteczności publicznej  to bardzo odpowiedzialne zadanie. Wszelkie błędy konstrukcyjne mogą skutkować zagrożeniem zdrowia bądź życia. Dlatego właśnie kształcenie w zakresie zawodu architekta to wymagająca ścieżka edukacyjna.

Już w liceum bądź technikum powinniśmy wybrać odpowiedni profil nauki ukierunkowany na przedmioty ścisłe. Co więcej, warto także zdobywać szlify od najmłodszych lat w rysunku technicznym. Dodatkowe zajęcia z rysunku znacznie ułatwią dostanie się na upragnione studia.

Kiedy już ukończymy szkołę średnią bądź zawodową, pora na wybór studiów pozwalających na profesjonalne wykonywanie zawodu architekta. Odpowiednie kierunki to architektura bądź architektura i urbanistyka. Prócz wyników matur, by dostać się na upragniony kierunek, należy przejść przez egzaminy wstępne na których weryfikowana jest umiejętność rysunku i wiedza.

Aby zdobyć kompleksowe uprawnienia, prócz zdobycia zasadniczego wykształcenia konieczna jest także praktyka zawodowa w biurze projektowym i na budowie.

Prawdziwym architektem budowlanym stajemy się po zdobyciu uprawnień budowlanych w specjalności architektonicznej. To kluczowy i niezbędny warunek, by móc całkowicie samodzielnie pełnić funkcję techniczne w budownictwie. Uprawnienia pozwalają na projektowanie, kierowanie robotami budowlanymi bądź projektowanie i kierowanie robotami łącznie.

Uprawnienia mogą mieć charakter nieograniczony bądź ograniczony. Ograniczenia polegają na możliwości projektowania i kierowania robotami w zakresie architektury obiektami o kubaturze nieprzekraczającej 1000m3, na terenie zabudowy zagrodowej bądź też w zabudowie zagrodowej.

Uprawnienia nadaje komisja kwalifikacyjna Okręgowych Izb Architektów. Zdobycie uprawnień dzieli się na dwa etapy. Pierwszy to weryfikacja zdobytego wykształcenia i praktyk, a druga to egzamin na uprawnienia budowlane.

Specjalizacje architektoniczne

Będąc architektem zazwyczaj specjalizujemy się w wąskiej dziedzinie architektury. Na studiach wybrać możemy różnorodne specjalizacje. Najpopularniejsze rodzaje to architekt wnętrz oraz architekt krajobrazu. Co więcej, i w tak zawężonych specjalizacjach możemy wyróżnić kolejne podkategorie: projektowanie wnętrz i przestrzeni otwartych, home design, projektowanie mebla, wnętrza publiczne. Jeśli ktoś jest architektem – urbanistą to kieruje swoje rozwiązania na budowle użyteczność miejskiej, bloki mieszkalne itd. Nie ma więc architekta uniwersalnego, który specjalizuję się w każdym zakresie. Same studia architektoniczne przekazują szeroką, ogólną wiedzę i rozeznanie, by przyszły architekt mógł obrać najbardziej interesujący go kierunek i w nim pracować.

Jak widać, zawód architekta to trudna sztuka, która wymaga wiele lat intensywnej nauki i ambicji zawodowej. Kiedy jednak uda nam się przebrnąć przez pięcioletni tok nauczania, obyć praktyki i zdobyć uprawnienia, będziemy mogli rozwinąć skrzydła i realizować się w zakresie zawodowym ciesząc się społecznym uznaniem. Do dzieła!.

ZOBACZ TEŻ