Twój e-PIT, najważniejsze terminy

0
2216
Twój e-PIT, najważniejsze terminy

Jednym z bardzo ważnych elementów rozliczeń podatkowych, są określone przepisami terminy. Ich przekroczenie może skutkować negatywnymi konsekwencjami prawnymi i podatkowymi. W sytuacjach skrajnych może nawet dojść do sytuacji, że organy uznają, iż podatnik nie złożył deklaracji podatkowej wcale. Możliwe, że nowa usługa zaproponowana przez Krajową Administrację Skarbową uchroni część podatników. Jak to będzie działać i na co zwrócić uwagę?

Nowa usługa – start już wkrótce

Pierwszym ważnym terminem dla podatników, jest rozpoczęcie działania usługi Twój e-PIT. Zgodnie z komunikatami ze strony Ministerstwa, ma ona zacząć obowiązywać od początku przyszłego (2019) roku i dotyczyć rozliczenia za rok poprzedni, czyli 2018. W praktyce jednak usługa ruszy nie od stycznia, ale od 15 lutego przyszłego roku. Wgląd do Twój e-Pit będzie możliwy dla podatników przez aplikację na Portalu Podatkowym, zaś jako autoryzację będzie można wykorzystać Profil zaufany, kwalifikowany podpis elektroniczny lub dane autoryzacyjne (są to dane, które identyfikują podatnika oraz jego kwota przychodów). Dostawcy rekomendowanych programów księgowo – podatkowych, w których do tej pory podatnicy rozliczali swoje deklaracje e-PIT już zapowiadają, że z momentem uruchomienia usługi przez Portal Podatkowy, również udostępnią tę możliwość swoim klientom. Twój e-PIT będzie więc dostępny na podobnych zasadach, jak wcześniej znana opcja Wstępnie Wypełnionego Zeznania Podatkowego (PFR).

Terminy końcowe

Z założenia od momentu uruchomienia usługi, podatnik może wybrać jedną z trzech opcji:

  1. Nie robię nic
  2. Uzupełniam Twój e-PIT
  3. Rezygnuję z Twój e-PIT.

W pierwszej opcji podatnik będzie mógł nie podjąć żadnych działań. Jeżeli jego PIT zostanie przygotowany w usłudze Twój e-PIT i będzie on spełniał wymagania ustawowe (początkowo tylko osoby podlegające pod PIT-37 i PIT-38), organy automatycznie rozliczą deklarację za niego 30 kwietnia roku następującego po okresie deklaracyjnym.

W drugiej opcji podatnik może uzupełnić lub wprowadzić zmiany, do przygotowanej deklaracji podatkowej w usłudze Twój e-PIT. Będzie to mógł zrobić zarówno w aplikacji na Portalu Podatkowym jak i w swoim programie do wypełniania e-PITy (jeżeli usługodawca zapewnia taką opcję). Jednak należy pamiętać, że możliwość zmian i uzupełnień została w znacznym stopniu ograniczona.

Podatnik może również zrezygnować z korzystania z usługi Twój e-PIT i złożyć deklarację w inny sposób.

Podsumowanie i rekomendacje

Krajowa Administracja Skarbowa stara się wprowadzać reformy, mające na celu ulepszenie pracy organów podatkowych oraz zmniejszenie obciążeń i obowiązków podatnika. Warto jednak pamiętać, że jednym z celów Państwa jest zapewnienie zmniejszania się luki podatkowej, między innymi poprzez zwiększanie ściągalności podatków. Organy nie działają więc wyłącznie w interesie podatników. Podatnik sam musi zadbać o swoje prawa. Może to zrobić między innymi poprzez weryfikację danych zapewnionych w Twój e-PIT. Ważnym elementem jest również samodzielne i odpowiedzialne wskazanie Organizacji Pożytku Publicznego, na którą podatnik chce przeznaczyć swój 1% podatku. Jest to element obywatelskiego podejścia do swojego kraju oraz wyrażania swojego zdania na temat jego ważnych organizacji oraz potrzeb.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ