Deski kompozytowe na taras – jakie wybrać?

0
1315
Deski kompozytowe na taras

Taras zazwyczaj wykańcza się płytkami, ale wiele osób marzy o pięknej, drewnianej podłodze. Jednakże nie wszystkich na to stać, poza tym taki taras wymaga regularnej pielęgnacji. Doskonałym zamiennikiem drewna są deski kompozytowe. Z roku na rok coraz bardziej zyskują na popularności. Jakie deski kompozytowe na taras wybrać? Podpowiadamy!

Tarasy kompozytowe czy drewniane? Co wybrać?

Taras znajduje się na zewnątrz domu, dlatego trzeba zadbać o to, by był naprawdę trwały. Dlatego właśnie materiał, którym się go wykłada musi być świetnej jakości. Z tego względu bardzo wiele osób wybiera wysokiej jakości drewno, chociaż cena takiego rozwiązania może być niestety dość wysoka. Tarasy kompozytowe natomiast są nieco tańsze. Kompozyt drewna zdecydowanie zasługuje na uwagę – świetnie sprawdza się na zewnątrz, ponieważ jest odporny na działanie czynników zewnętrznych.

Deski kompozytowe to połączenie drewna i materiałów sztucznych. Dzięki temu są o wiele bardziej elastyczne i lepiej wytrzymują wilgoć i różnice temperatur. Dodatkowo wizualnie są bardzo atrakcyjne, wyglądają tak jak drewno – są podobnie ciepłe, mają taki sam kolor i fakturę. Nie bez znaczenia jest także ich jednorodność, co oznacza, że są pozbawione drzazg i zadr i są idealnie równe i gładkie. W przeciwieństwie do drewna naturalnego nie wymają impregnacji i pielęgnacji, a mimo tego materiał jest w stanie bardzo długo wytrzymać w idealnym stanie.

Tarasy kompozytowe – rodzaje

Taras kompozytowy można zrobić z różnych desek. Na rynku dostępne są zwłaszcza dwa główne rodzaje, które nieco różnią się od siebie składem i właściwościami fizycznymi. W obu przypadkach do produkcji używane są elementy drewniane, na przykład mączka drzewna. Jednakże zmienia się spoiwo: w pierwszym przypadku jest to PVC, w drugim polipropylen lub polietylen o wysokiej gęstości.

Tarasy z kompozytu drewna z PVC są najbardziej odporne na warunki atmosferyczne i bardzo mało podatne na uszkodzenia mechaniczne. Niestety ich cena może być nieco wyższa, niż tych wykonanych z dodatkiem polipropylenu lub polietylenu. Chociaż to właśnie w tych drugich zawartość mączki drewnianej jest wyższa, ich jakość może być nieco niższa. Który rodzaj wybrać?

Taras kompozytowy – jaką deskę wybrać?

Taras z kompozytu drewna z polietylenem lub polipropylenem w składzie mogą zawierać nawet do 80% mączki drewnianej. Przez to deski mogą bardziej nasiąkać wilgocią, co sprawia, że w razie obniżenia temperatury mogą być narażone na pęcznienie lub pękanie.

Deski kompozytowe z PVC zawierają mniej mączki drewnianej. Jednocześnie są o wiele bardziej odporne na warunki zewnętrzne – nie wybarwiają się pod wpływem promieniowania UV, są odporne na wilgoć i nie mają tendencji do rozwarstwiania się. Materiał jest także bardziej odporny na uszkodzenia mechaniczne. Solidny taras powinien być zrobiony z desek ryflowanych (z drobnymi rowkami), ponieważ są one antypoślizgowe i mniej podatne na rozwój glonów i grzybów. Tarasy z kompozytu drewna EkoTeak charakteryzują wszelkie zalety wynikające z zastosowania w składzie PVC.

Obojętnie jednak, którą deskę wybierzesz, w obu przypadkach masz gwarancję, że taras będzie wyglądał bardzo atrakcyjnie. Estetyczne i trwałe deski kompozytowe świetnie się sprawdzają, a przy tym nie wymagają szczególnej pielęgnacji.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ