Drzwi wejściowe – strażnik ciszy i bezpieczeństwa w Twoim mieszkaniu

0
1418
Drzwi wejściowe do mieszkania w bloku – widok na przedpokój i aneks kuchenny

Drzwi wejściowe do mieszkania – magiczna granica, za którą znajduje się spokój, ciepło domowego ogniska i Twoje schronienie przed całym złem tego świata… no chyba że podczas urządzenia wnętrz dokonasz złego wyboru. Wtedy może się okazać, że drzwi przepuszczają z zewnątrz nieproszony chłód oraz wszystkie nocne sąsiadów rozmowy. Ale spokojnie – za chwilę podpowiemy Ci, jak do tego nie dopuścić.

Drzwi zewnętrzne powinny spełniać nie tylko kryterium estetyczne i pasować do wystroju naszego mieszkania. Kluczowe są również parametry, które zapewnią nam poczucie bezpieczeństwa i spokojny odpoczynek w domu.

Drzwi zewnętrzne – najważniejsze parametry

Drzwi wejściowe różnią się od tych wewnątrz mieszkania nie tylko solidnymi zamkami. Przede wszystkim mają one za zadanie porządnie izolować wnętrze pod względem termicznym i akustycznym oraz muszą być odporne na uszkodzenia mechaniczne.

W sklepie należy więc zwrócić uwagę choćby na takie parametry jak współczynnik przenikania ciepła. Od 2021 r. dla drzwi zewnętrznych do domu nie może on wynosić więcej niż 1,3 W/(m2K). W wypadku mieszkań nie obowiązują aż takie restrykcje, jednak im lepsze parametry, tym większa choćby oszczędność energii, bo ciepło nie będzie uciekać przez drzwi wejściowe. Jeśli chodzi o izolacyjność akustyczną, za optymalny uznaje się poziom 30 dB.

Wybierając drzwi wejściowe do mieszkania w bloku, czyli tzw. drzwi wewnątrzklatkowe, należy pamiętać o tym, że zgodnie z przepisami w większości przypadków powinny one być otwierane do wewnątrz – tak aby nie blokowały drogi ewakuacyjnej. Montaż drzwi otwieranych na zewnątrz zazwyczaj wymaga zgody zarządcy budynku i jest dopuszczalny tylko na bardzo przestrzennych klatkach schodowych.

W zależności od układu mieszkania możemy natomiast zdecydować, czy wygodniejsze będą dla nas drzwi otwierane w lewo, czy w prawo. Standardowe wymiary drzwi zewnętrznych w budownictwie mieszkaniowym wynoszą 90 cm x 200 cm. Tylko w starszych domach można jeszcze spotkać drzwi do mieszkania o szerokości 80 cm.

Z jakich materiałów mogą być wykonane drzwi wejściowe?

Wśród dostępnych na rynku skrzydeł drzwiowych możemy wyróżnić:

  • drzwi drewniane – trwałe i solidne, jednak stosunkowo rzadko wybierane na drzwi zewnętrzne do domu ze względu na wysoką cenę i konieczność regularnej impregnacji;
  • drzwi z materiałów drewnopodobnych lub tworzyw sztucznych – lżejsze od tych wykonanych z drewna i zapewniające dobre właściwości izolacyjne;
  • drzwi stalowe – najpopularniejszy typ drzwi wejściowych do mieszkania w bloku; w takich drzwiach drewniana rama jest pokryta blachą, a na zewnątrz całość jest wykończona warstwą okleiny lub materiału drewnopodobnego.

Drzwi wejściowe do domu a drzwi wewnątrzklatkowe

Warto zauważyć, że drzwi wejściowe do mieszkania nie są drzwiami zewnętrznymi sensu stricto – w końcu znajdują się w środku budynku, a co za tym idzie nie muszą być aż tak solidne czy odporne na warunki atmosferyczne jak te do domu wolnostojącego czy do bloku. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby również w mieszkaniu dodatkowo zabezpieczyć się przed ewentualnymi próbami włamania.

Drzwi antywłamaniowe charakteryzują się dodatkowym wzmocnieniem w postaci stalowych ram oraz skrzydła wyposażonego w dwa arkusze blachy i niemożliwe do przecięcia stalowe pręty. Nie da się ich również wyważyć, ponieważ posiadają bolce, które po zamknięciu wsuwają się w otwory w ościeżnicy.

Drzwi wejściowe do mieszkania – pamiętaj o detalach

Nawet jeżeli nie decydujesz się na drzwi antywłamaniowe, wejście do mieszkania należy zabezpieczyć solidnymi zamkami – by czuć się bezpiecznie, możesz wybrać takie z atestowaną wkładką. Ważnym elementem zapewniającym bezpieczeństwo drzwi wejściowych do mieszkania jest też wizjer – możesz wybierać spośród takich z klasyczną optyką lub elektronicznych.

W bloku najlepiej sprawdzą się drzwi pełne, tzn. bez przeszkleń – zapewnią one domownikom poczucie prywatności. Drzwi frontowe z przeszkleniami będą za to eleganckim wykończeniem fasady w domu jednorodzinnym. Nie znaczy to jednak, że pełne drzwi wejściowe do mieszkania nie mogą być estetyczne! Jest to jeden z elementów wykończenia wnętrza (a przy okazji przestrzeni wspólnych w bloku), więc powinny nam się po prostu podobać.

Kluczowe jest również, aby drzwi do mieszkania zostały zamontowane poprawnie. Warto skorzystać z usług fachowca, gdyż wszelkie uchybienia podczas instalacji mogą skutkować obniżeniem dźwiękoszczelności, izolacji cieplnej czy właściwości antywłamaniowych.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ