Ile kosztują kominki gazowe i ich eksploatacja?

0
3325
Ile kosztują kominki gazowe i ich eksploatacja

Kominki gazowe różnią się pod każdym względem – ceną, wyglądem, wielkością, rodzajem spalanego paliwa, obsługą i kosztem eksploatacji. Jak to wygląda w przypadku kominków gazowych?
Niektóre z kominków służą rozprowadzaniu ciepła, inne do ogrzewania domu, a inne – jedynie wyjątkowej estetyce i atmosferze wnętrza. Warto również pamiętać, że nie każdy kominek nadaje się do danego pomieszczenia. Jakie są plusy i minusy zainstalowania kominka gazowego we własnym domu?

Zacznijmy od plusów. Kominki gazowe to na pewno duży komfort. Urządzenie nie potrzebuje dodatkowej powierzchni na przechowywanie drewna czy paliwa do kominka, a użytkownicy nie muszą pamiętać o ciągłym dokładaniu materiału. Istotne jest również utrzymanie porządku – nie trzeba czyścić pozostałości po palenisku. Aby dosłownie „włączyć” ogień należy po prostu użyć pilota. Wielkość ogniska nie wymaga od nas zdolności harcerskich – tę również regulujemy urządzeniem elektrycznym. Kominki gazowe można również zaprogramować na czas automatycznego włączenia i wyłączenia. Kolejną dobrą cechą tego typu urządzenia gazowego jest brak konieczności podłączenia do komina – w przypadku, gdy kominek będzie podłączony do tzw. przewodu powietrzno-spalinowego. Przewód ten wyprowadza dym poza budynek, pobierając świeże powietrze potrzebne do spalania do tzw. komory spalania. Taki kominek pozwoli Ci również na ogrzanie całego domu. Do plusów należy również, wbrew pozorom, bezpieczeństwo użytkowania. Mimo, że gaz kojarzy się z wybuchem lub zatruciem, nowoczesne kominki są bardzo dobrze zabezpieczone. Np. gdy ogień gaśnie dopływ gazu zostaje zablokowany.
Do minusów kominka gazowego należy przede wszystkim jego cena. Najtańszy koszt wkładu kominkowego kosztuje 15 tysięcy złotych, podczas gdy wkład kominka zasilanego np. energią elektryczną to zaledwie 500 złotych w najtańszym przypadku. Kominek taki nie może się pojawić w zbyt małym pomieszczeniu ze względu na bezpieczeństwo.

Minimalna kubatura pokoju z kominkiem gazowym to 8m3. Wymagane jest również podłączenia do instalacji gazowej, pod sufitem lub w podłodze, w zależności czy jest to instalacja gazu ziemnego czy płynnego. Z tą wadą łączy się kolejna – wydajność. Kominek gazowy potrafi pochłonąć bardzo duże ilości energii tj. gazu. Dodatkowo, od czasu do czasu wymaga on serwisowania, co również kosztuje. Ostatnią, wydaje się, wadą tego urządzenia jest jego nienaturalna, a nawet nieco kiczowata prezencja. Kominek gazowy niestety różni się od tradycyjnego paleniska domowego, i dla niektórych użytkowników nie jest w stanie go zastąpić.

[Głosów:4    Średnia:1.3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ