Inwestycje w nieruchomości większości z nas kojarzą się bardzo dobrze. Oznaczają zazwyczaj dość duży zarobek nawet w krótkim czasie. I co ważne – zarobek jest bardziej odczuwalny aniżeli ten, który uzyskać można by było umieszczając kapitał na standardowej lokacie bankowej.
Przeglądając wartości liczbowe zarobków na mieszkaniach pod wynajem natrafić można na liczby 3,5 – 5 % w skali roku. To dużo, dlatego zainteresowanie inwestowaniem w tej formule stale rośnie. Coraz częściej też działania inwestorskie podejmowane są nie tylko przez przedsiębiorców, ale również osoby prywatne. Porównywalnie zarobek na lokatach bankowych kształtować może się na wysokości 2 – 3% rocznie.
Przyjmuje się, że rynek nieruchomości utożsamiany jest z lokalnością, dlatego jego rentowność może mieć różnorodny wymiar. Najwyższe ceny za wynajem będą w miastach chętnie odwiedzanych, zarówno w celach turystycznych, jak i np. naukowych. Studenci, biznesmeni czy turyści generują zwiększenie popytu na mieszkanie w danej lokalizacji, przez i co ceny miesięcznego czy nawet krótkookresowego wynajmu będą zdecydowanie wyższe.
Najkorzystniejszym sposobem szybkiego zarobku pozostaje zakup niedrogiej nieruchomości w dobrym stanie. Taka opcja pozwala na uzyskanie wyższej rentowności w krótszym czasie, jednak nierzadko w zakupione mieszkanie trzeba też zainwestować ze środków własnych. Inwestycja ta jednak już po sezonie turystycznym czy rocznym może przynieść zyski. Dobrze zagospodarowane mieszkanie stanie się atrakcyjniejsze dla wynajmujących, a doskonale wyposażone będzie klasyfikowane jako przestrzeń luksusowa, którą się odpowiednio wycenia.
Od wielu lat utrzymuje się duży popyt na małe mieszkania pod wynajem. Ten zaobserwować można głównie w dużych miastach Polski, a inwestorami coraz częściej stają się mikroprzedsiębiorcy, doceniający szybki i pewny zysk ulokowanego kapitału.
Najpewniejszy sposób na uzyskanie stałych i zadowalających środków finansowych to inwestycje w nieruchomości. I jak pokazuje czas – nic się w tej kwestii nie zmienia.