Jak rozjaśnić ciemny pokój? Poznaj 7 prostych trików aranżacyjnych

0
258
Jak rozjaśnić ciemny pokój

Ciemny pokój może działać przygnębiająco. Nie da się ukryć, że funkcjonowanie w takiej przestrzeni nie należy do najłatwiejszych. Trudniej się czyta i szybko trzeba włączać światło.

Jak rozjaśnić ciemny pokój? Oto kilka praktycznych wskazówek, dzięki którym w pomieszczeniu od razu zrobi się jaśniej.

Wyeksponuj okno

Podstawowym źródłem światła w każdym pokoju jest okno. Zadbaj więc o to, by maksymalnie je wykorzystać. Nie zastawiaj okna meblami czy grubymi zasłonami. Zamiast nich możesz zdecydować się,np. na rolety pół przepuszczające.

Wybierz jasne lub oszklone drzwi

Jeśli chcesz rozjaśnić ciemny pokój, wybierz jasne albo nawet oszklone drzwi. Ten ostatni wariant pozwoli Ci wpuścić więcej światła do pomieszczenia. W przypadku gdy nie

możesz pozwolić sobie na takie rozwiązanie, bo zależy Ci na zachowaniu prywatności w pokoju, wstaw duże lustro. Dzięki temu nie tylko rozjaśnisz ciemny pokój, ale i optycznie go powiększysz.

Pomaluj ściany w ciepłe kolory

Mogłoby się wydawać, że najprostszym sposobem, by rozjaśnić ciemny pokój, jest pomalowanie ścian na biało. Niestety, efekt może Cię rozczarować. Dlaczego? Bardzo często w takich pomieszczeniach, białe ściany wyglądają po prostu jakby były szare. Przegrywają w starciu z grą światła i cienia. Dużo lepszym rozwiązaniem będą ciepłe (np. żółcie) lub pastelowe kolory.

Połóż jasny dywan lub podłogę z połyskiem

Wbrew pozorom nie tylko ściany wpływają na to, że pokój wydaje się ciemny. Dlatego jeśli chcesz go rozjaśnić, wybierz podłogę z połyskiem lub jasny dywan. To proste triki, dzięki którym nieco ożywisz pomieszczenie.

Zamontuj odpowiednie oświetlenie

Skoro do pokoju wpada niewiele naturalnego światła, zrób wszystko, żeby to sztuczne było odpowiednie, czyli jasne. Tam, gdzie w pokoju jest najciemniej warto dodatkowo zamontować oświetlenie punktowe, np. górne lampy LED–owe.

Postaw na jasne meble i dodatki

Jeśli pokój jest ciemny, dla kontrastu wybierz jasne meble i dodatki. A co jeśli nie planujesz wymieniać mebli, a te obecne mają inny kolor? Stosunkowo niedrogim rozwiązaniem będzie użycie jasnej okleiny. Dzięki niej w mgnieniu oka zmienisz wygląd mebli i rozjaśnisz pokój. Pamiętaj jednak, by w ciemnym pomieszczeniu unikać wysokich mebli. To niezbyt korzystne rozwiązanie aranżacyjne przytłacza i optycznie pomniejsza pokój, co na pewno nie sprzyja jego rozjaśnieniu. Jak już wcześniej wspominaliśmy, wybierając dodatki, postaw na połysk. Mogą to być, np . poduszki z brokatowymi, świecącymi elementami.

Unikaj nadmiaru rzeczy

Kluczem do tego, by rozjaśnić ciemny pokój, jest przestrzeń. W ciemnym pokoju postaw zatem na minimalizm. Dodatki, o których wspominaliśmy wcześniej, dobieraj z rozmysłem. Nie chodzi bowiem o ich ilość, lecz o jakość. W ciemnym pokoju nie powinno być również zbyt dużo mebli. W połączeniu z półmrokiem ciasnota sprzyja bowiem klaustrofobicznemu uczuciu przytłoczenia.

Jak rozjaśnić ciemny pokój – podsumowanie

Teraz już wiesz, jak rozjaśnić ciemny pokój, bez wydawania fortuny. Wystarczy kilka prostych trików aranżacyjnych, żeby pomieszczenie wydawało się jaśniejsze. To bardzo ważne, ponieważ nie jesteśmy stworzeni do życia w ciemności. Jeśli chcesz czuć się w domu nie tylko dobrze, ale i bezpiecznie, pomyśl o ubezpieczeniu mieszkania lub domu. Dzięki niemu możesz uniknąć finansowych konsekwencji nieprzewidzianych zdarzeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ