Oświetlenie należy do jednych z najważniejszych elementów wyposażenia wnętrz. Buduje klimat w każdym pomieszczeniu, odpowiada za funkcjonalność domowych przestrzeni, a także ma znaczenia dla podkreślania aranżacji. Jak jednak dobierać poszczególne lampy i wpisywać je w konkretne wystroje? Czym się kierować podczas kupowania wymarzonego oświetlenia? Podpowiadamy wskazówki, które są niezwykle przydatne na etapie wybierania lamp.
Nie kupuj oczami!
W pierwszej kolejności warto zwrócić uwagę na to, jak prezentują się lampy w sklepie internetowym czy stacjonarnym, a czego oczekujemy pod względem walorów wizualnych od wybieranego oświetlenia. Musimy mieć na względzie, że kupowanie oczami, tego, co nam się spodobało w sklepie, nie jest dobrym wyznacznikiem. Dlaczego?
W sklepach najczęściej widzimy gotowe, przykładowe aranżacje. Ponadto lampy są zawieszone w towarzystwie innych punktów świetlnych bądź specjalnie wyeksponowane na tle, które pozwala dostrzec ich najpiękniejsze elementy. Potrafią zachwycić, bo wyglądają okazale, niekiedy wręcz bajkowo. Jednak zupełnie inaczej oświetlenie sklepowe będzie się prezentować już w domu. Może się okazać, że to co, co cudownie mieniło się w świetle sklepu, w wybranym pomieszczeniu nie jest już tak ciekawe albo, co gorsza, nie spełnia swoich praktycznych funkcji.
Musimy zatem zadbać o dobór oświetlenia w taki sposób, aby odpowiadało ono naszym oczekiwaniom oraz wymogom stawianym przez dane pomieszczenie. Trzeba zatem uwzględnić rozmiary, konstrukcję, kolory, ozdobne detale, sposób sterowania światłem.
Kilka typów oświetlenia w każdym wnętrzu
Druga kwestia tyczy się rodzajów oświetlenia, które stosujemy w domowych wnętrzach. Praktycznie w każdym pomieszczeniu niezbędne jest zastosowanie lamp głównych, zadaniowych oraz dekoracyjnych. To taki podstawowy podział, który musi stanowić punkt wyjścia do oświetlania konkretnego pomieszczenia czy wybranej przestrzeni. Lampy, które sprawdzają się w tych rolach, znajdziemy na stronie https://lightplus.pl/.
Pamiętajmy również o tym, że wszystkie lampy, które zostały zastosowane w konkretnej przestrzeni, muszą być ze sobą spójne pod względem aranżacyjnym. Dzięki temu osiągamy harmonię względem wystroju.
Barwa światła, kierunek padania oraz elementy dodatkowe
Parametry oświetlenia – i o tym nie możemy zapominać. Barwa światła, kierunek jego padania, a także zastosowanie niezbędnych elementów dodatkowych, np. włączników odpowiednio umiejscowionych, decydują o wygodzie użytkowania poszczególnych punktów świetlnych, a także o tym, czy światło będzie dopasowane do funkcjonalności pomieszczeń. Praktycznych porad w tym temacie możemy szukać na stronie http://www.bud-rem.com.pl/.
Światło sztuczne uzupełnia się ze światłem naturalnym, na które możemy liczyć przez tylko kilka godzin w ciągu dnia w sezonie jesienno-zimowym. Zadbajmy zatem o dobór odpowiednich lamp, aby zapewnić sobie i najbliższym pełen komfort korzystania z domowych przestrzeni przez cały rok.