Jak sprawdzić czy woda z kranu jest twarda? 3 proste sposoby!

0
653
Jak sprawdzić czy woda z kranu jest twarda

W twardej wodzie obecne są jony magnezu, wapnia oraz minerały. To one doprowadzają do osadzania się kamienia w łazience, kuchni, jak i w instalacji grzewczej. Twarda woda wpływa również na same walory smakowe przygotowywanych dań i napojów. Sprawia, że żywotność sprzętów AGD drastycznie maleje, ponadto przez nią kosmetyki gorzej się rozpuszczają, przez co pozostają na włosach czy skórze. Skutkuje to pogorszeniem stanu cery i osłabienia kondycji włosów.

Twardość wody w domu można sprawdzić przy pomocy pewnych prostych sposobów i w razie potrzeby zamontować filtr do wody pod zlew. Zobacz w sklepie internetowym oxyshop.pl

Twardość wody: jak ją zbadać?

Zanim zastosujemy odpowiedni filtr do wody pod zlew, warto określić stopień twardości wody.

  1. Metoda z butelką i mydłem
    To domowy i prosty sposób sprawdzenia twardości wody należy jednak nie pamiętać, że nie jest on bardzo dokładny. Taki test dobrze jest wykonać, jeśli zauważymy niepokojące objawy, jak na przykład osadzanie się kamienia na sprzętach i armaturze. Domowy test wykonamy w błyskawiczny sposób. Do jego przeprowadzenia przyda nam się butelka o pojemności co najmniej 360 ml. Wypełniamy ją wodą z kilkoma kroplami mydła w płynie, po czym zakręcamy butelkę i potrząsamy nią. Teraz woda musi wymieszać się dobrze z mydłem. Jeżeli w ten sposób uzyskaliśmy dużą ilość puszystej piany, po czym woda po jej opadnięciu jest czysta, oznacza to, że nasza woda jest miękka. W przypadku kiedy widocznych jest tylko kilka pęcherzyków, wówczas do mikstury musimy dodać więcej mydła. Odliczamy ilość dodanych kropli, po których pojawiła się piana. W ten sposób możemy określić twardość wody. Skala wygląda następująco:

    1. 10 kropli mydła- woda lekko twarda
    2. 20 kropli mydła- woda średnio twarda
    3. 30 kropli mydła- woda twarda
    4. powyżej 40 kropli mydła- woda bardzo twarda
  1. Paskowy tester twardości wody
    Użycie paskowego testera twardości wody jest sposobem szybkim, a przy tym tanim. Co ważne, wynik uzyskamy błyskawicznie. To także domowa metoda, która nie określi dokładnego stopnia twardości wody, a jedynie go oszacuje. Tego rodzaju testy są niekiedy dodawane do sprzętów AGD, jak ekspres do kawy. Za jego pomocą można ustalić, czy woda ma wpływ na działanie takiego sprzętu, jak i smak napojów. Należy pamiętać, iż woda przeznaczona do kawy nie może być za twarda, gdyż zmieni jej aromat i walory smakowe. W paskowych testerach twardości wody wynik ukazywany jest przeważnie w skali niemieckiej. W jaki sposób wykonamy taki test? Najpierw pasek musimy zanurzyć na chwilę w surowej wodzie, której poziom twardości chcemy poznać. Następnie wyciągamy pasek i czekamy parę chwil, a następnie wynik porównujemy ze skalą umieszczoną na opakowaniu produktu. Sposób ten pozwoli nam na dowiedzenie się, czy nasza woda jest miękka, średnio twarda, czy jednak twarda.

  2. Kropelkowy tester twardości wody
    Najdokładniejsza metoda sprawdzania twardości wody, którą można przeprowadzić w domu. W takich produktach stosowana jest technika miareczkowania. Co ważne, daje ona precyzyjny wynik. Decydując się na tego rodzaju test, najlepiej postawić na produkt renomowanej marki. W tym wypadku uzyskamy wynik w skali niemieckiej oraz francuskiej. Najlepszy będzie jednak test twardości wody, który wynik ukazuje w stopniach francuskich, gdyż będzie on dokładniejszy. Ponadto, taki pomiar ułatwia programowanie zmiękczacza wody. Wszelkie znajdujące się na rynku testery kropelkowe używa się w taki sam sposób. Czasem jednak wymagana jest inna ilość wody niezbędna do testu. Pomiar dokonujemy poprzez dozowanie kropel roztworu właściwego odczynnika, aż do zmiany zabarwienia wody. Po każdej kropli musimy wstrząsnąć probówką. Woda zmienia swoją barwę z różowej na niebieski, a ilość wpuszczanych kropel to wynik twardości wody podawany w stopniach francuskich. Zaletą tego typu testów jest to, że można je wykonać kilka razy. Jedna butelka produktu starcza na ok. 10-30 pomiarów.

Jak poprawić jakość wody w domu?

Rozwiązaniem wszelkich problemów z twardą wodą jest filtr do wody pod zlew. Tego rodzaju sprzęty wykorzystują w swoim działaniu specjalną żywicę jonowymienną. Przeważnie ma ona formę żelowych kulek, które są przeładowane dodatnimi jonami sodu. Urządzenie podłącza się do instalacji wodno kanalizacyjnej, a więc może to być filtr do wody pod zlew. Twarda woda przepływa przez żywicę jonowymienną, w której przeprowadzany jest proces, w którym dodatnie jony wapnia i magnezu zatrzymują się w zmiękczaczu, a na ich miejsce pojawiają się kationy sodu. Co ważne, zawartość sodu w takiej wodzie spełnia normy związane ze składem wody pitnej. W takich sprzętach stosuje się też system z filtrem odwróconej osmozy, który nie tylko zmiękcza wodę, ale sprawia też, że jest ona niebywale czysta. Profesjonalne sprzęty zmiękczające i oczyszczające wodę posiadają nawet 7-stopniowy system filtracji, który pozbywa się nawet do 99 procent zanieczyszczeń.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ