Jak wygląda codzienna praca assesora BREEAM?

0
4031
Jak wygląda codzienna praca assesora BREEAM

Od kiedy inwestorzy zaczęli zwracać większą uwagę na kwestie związane ze zrównoważonym budownictwem, praca assesorów pomagających w uzyskaniu certyfikatu BREEAM stała się niezwykle pożądana i ceniona. Społeczna misja i ciekawa tematyka, które są nieodłącznym elementem ich pracy, skłoniła do ubiegania się o uprawnienia osoby zajmujące się różnymi obszarami budownictwa. Trzydniowy kurs przygotowawczy i egzamin nie są proste, a mimo to liczba chętnych ciągle wzrasta. Jakie czynności na co dzień wykonuje assesor i czym charakteryzuje się jego praca?

Z kim współpracuje assesor BREEAM?

Doradca pomagający uzyskać certyfikat BREEAM współpracuje przede wszystkim z inwestorem. Odbywa z nim spotkania w cztery oczy, konsultuje się na bieżąco za pomocą poczty elektronicznej i telefonu. Assesor jest również w ciągłym kontakcie z odpowiedzialnym za budynek architektem i specjalistami z dziedzin, które odpowiadają poszczególnym kryteriom przyznania certyfikatu BREEAM. Jeśli ekspert z dziedziny zrównoważonego budownictwa posiada swój zespół, w pracy wspierają go asystenci. Może on zlecać im część zadań, jednak w jego gestii pozostaje zawsze koordynacja projektu i większość zadań związanych z komunikacją.

Co składa się na obowiązki assesora?

Osoba zawodowo zajmująca się zielonym budownictwem pełni w dużej mierze funkcję konsultanta, z którego usług korzystają właściciel i wykonawcy prac mogących mieć wpływ na ostateczną ocenę budynku. Ale rola asesora polega nie tylko na kontaktowaniu się ze związanymi z procesem osobami. Duża część jego obowiązków sprowadza się do ewaluacji i przygotowywania dokumentów, w tym rysunków technicznych. Większość z nich staje się później dowodami będącymi podstawą uzyskania certyfikatu BREEAM. Pracę doradcy przy projekcie najczęściej można podzielić na trzy etapy: projektowanie budynku, budowa i wykończenie oraz zasiedlenie. Na każdym z nich przyświecającym doradcy celem jest oczywiście certyfikacja.

Jak wygląda organizacja pracy biura assesora?

Jak wskazaliśmy powyżej, działalność assesora ma również swoje biurowe oblicze. Zespoły doradców pracują zwykle w niewielkich, kilku- lub kilkunastoosobowych zespołach. Kluczem do sukcesu projektów realizowanych w takiej grupie jest wzajemne zrozumienie. Zarządzanie pracownikami zajmującymi się zrównoważonym budownictwem nie różni się zbytnio od administrowania ludźmi w innych dziedzinach. Najbardziej istotne wydaje się być zapewnienie właściwych warunków do pracy i dbanie o to, by każdy członek teamu czuł się doceniony.

Praca assesora potrafi być bardzo satysfakcjonująca. Należy ona bowiem do rzadkiego rodzaju stanowisk, które wiążą się ze spełnianiem społecznej misji. Wykonywanie zadań specjalisty od zielonego budownictwa daje poczucie sprawczości i realnego wpływu na życie konkretnych ludzi – użytkowników  budynków z certyfikatem BREEAM. Świadomość ich obecności w przestrzeni miejskiej znakomicie motywuje do codziennej pracy i dbania o zawodowy rozwój.

[Głosów:8    Średnia:1.9/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ