Zalety fornirów drewnianych

0
1957
okleiny samoprzylepne

Forniry drewniane są jednym z najpopularniejszych materiałów, które służą do wykończenia różnych produktów drewnopochodnych. Czym tak właściwie one są? Fornir drewniany, inaczej nazywany sklejką, to bardzo cienki kawałek drewna pozyskiwany najczęściej z kłody drzewa. Jest przyklejany do różnych rodzajów drewna konstrukcyjnego, takiego jak sklejka, płyta pilśniowa, płyta stolarska, płyta wiórowa i tym podobne. Celem tego całego zabiegu jest nadanie danej powierzchni stylowego wykończenia i dekoracyjnego wyglądu. Wielu projektantów wnętrz korzysta z fornirów na przykład po to, aby poprawić estetykę szafek kuchennych. Fornir drewniany jest dostępny w różnych typach, w zależności od gatunków drewna, z którego jest wykonany albo sposobu implementacji – od montowanych ręcznie aż po okleiny samoprzylepne.

Istnieje wiele zalet, dla których warto używać fornirów. Najważniejsze jest to, że są one bardziej ekonomiczne niż lite drewno. Okleiny są szeroko stosowanym rozwiązaniem i można na nie natrafić w projektach mieszkaniowych, hotelowych i biurowych. Forniry mają kilka istotnych zalet, które postaraliśmy się wymienić poniżej.

Ekonomiczna estetyka

Okleiny zapewniają estetykę naturalnego drewna przy zachowaniu stosunkowo niskich kosztów. Ponieważ obecnie naturalne drewno stało się drogie, cienkie forniry są dla niego niedrogą alternatywą. Okleiny samoprzylepne to tylko naprawdę cienki kawałek drewna, który można łatwo przykleić do dowolnego podłoża, aby uzyskać estetykę drewnopodobną.

Elastyczność w projektach

Każdy arkusz forniru jest unikalny, ponieważ każde drzewo jest niepowtarzalne. Nawet w przypadku tego samego drzewa, każda jego warstwa jest inna. W związku z tym istnieją nieskończone możliwości projektowania, które nadają meblom ekskluzywny wygląd. W odróżnieniu do laminatów, naturalne forniry można dostosować za pomocą lakieru lub lakieru, aby łatwiej zmienić odcień z jasnego na ciemny. Pomaga to uzyskać jednolite wykończenie krawędzi i powierzchni oraz nadaje przestrzeni ponadczasowy wygląd.

Zwiększona siła i wytrzymałość

Oprócz poprawienia estetyki, nakładanie arkuszy forniru na słabo skonstruowane drewno, takie jak płyta wiórowa, może pomóc w zwiększeniu jego wytrzymałości. Płyty pilśniowe, takie jak MDF i HDF, są podatne na uszkodzenia od wilgoci, dlatego zastosowanie oklein samoprzylepnych ochroni je przed uszkodzeniem i zwiększy ich trwałość. Tak zabezpieczone płyty są również odporne na wypaczanie i fragmentację. Jako produkty naturalne, forniry są trwalsze niż laminaty.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ