Jak zadbać o trawnik w ogrodzie?

0
1217
Jak zadbać o trawnik w ogrodzie

Piękny trawnik wymaga odpowiedniej pielęgnacji. Tylko po włożeniu sporej ilości pracy, będzie cieszył oko i idealnie skomponuje się z innymi roślinami. Pielęgnacja składa się z trzech czynności: koszenia, podlewania i nawożenia.

Koszenie trawnika

To podstawowa czynność, którą wykonują posiadacze ogrodu. Najbardziej efektywne strzyżenie przebiega za pomocą kosiarki o ostrych elementach tnących. Koszenie powinno przeprowadzać się w partiach. Pierwsze koszenie przeprowadza się, gdy źdźbła osiągną maksymalnie 10 centymetrów wysokości. Następuje ich skrócenie o 1,5 centymetra. Kolejne koszenie przebiega podobnie aż do zaplanowanej wysokości. Przeważnie trawnik powinien mieć wysokość od 3 do 6 centymetrów, choć w upalne dni lepsze jest zwiększenie jego wysokości. Najważniejsze, aby wybrać odpowiednie kosiarki do trawy. Dzięki nim zwiększy się wydajność pracy a trawnik będzie się idealnie prezentować.

Nawożenie trawnika

Drugim etapem jest nawożenie. Pełni ono bardzo ważną funkcję, ponieważ odpowiada za rozkrzewianie i wzrost flory. Czynności przeprowadzane są, gdy gleba jest wilgotna, ale rośliny są suche. Pierwsze nawożenie nowe trawnika odbywa się jesienią za pomocą specjalnego nawozu, w skład którego wchodzą potas i azot. Dzięki temu krzewy i drzewa lepiej przetrwają zimę.

Pielęgnując trawę w kolejnych sezonach, na wiosnę rozprowadza się nawóz wieloskładnikowy. Ta czynność zostaje powtórzona późnym latem. Do pierwszych mrozów można zastosować nawóz jesienny. Najważniejsze, aby równomiernie rozsypać środek na całą powierzchnię. W przeciwnym wypadku rośliny nie osiągną jednego odcienia zieleni i jednakowej wysokości.

Podlewanie trawnika

Podlewanie manualne zabiera najwięcej czasu i energii. Jednak to równie ważna czynność, która zapobiega przesychaniu podłoża i uzupełnia braki wilgoci. Bardzo ważna jest systematyczność. Gleba powinna wsiąkać wodę do głębokości 15 centymetrów. Warto zaopatrzyć się w przenośne zraszacze oraz automatyczne systemy nawadniania. Największa efektywność podlewania jest wykazywana wczesnym ranem oraz wieczorem, po zachodzie słońca. Wystarczy podlać trawnik raz w tygodniu, ale bardzo mocno.

Pozostałe czynności

Konieczność zabiegu napowietrzania jest konieczny w momencie, gdy postała warstwa pędów i obumarłych części roślin. Utrudniają one dostęp powietrza do korzeni oraz zatrzymują wodę. Po wygrabieniu trawnika następuje nakłucie lub nacięcie ziemi.

Gładkość trawy zapewnia zabieg wałowania. Grunt zostaje wyrównany a kępki dociśnięte do ziemi. Tą czynność wykonuje się kilka dni przed pierwszym koszeniem i po nim.

Bardzo dużo czasu zajmuje zabieg odchwaszczania trawnika. Żadnych efektów nie da przeprowadzanie tej czynności w miejscach, które sąsiadują ze zbiorowiskami roślin. Problematyczne jest szczególnie odrastanie roślin wieloletnich, jak np. mlecz czy babka. Jeśli zaniedba się tą czynność pewne będzie, iż murawa nie będzie jednolita. Do tej pracy najlepiej zaopatrzyć się w wąską łopatkę, podważającą korzenie. Dużo skuteczniejsze są środki chemiczne, jednak oddziałują one negatywnie na środowisko.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ