Odpowiednia hala magazynowa przede wszystkim powinna spełniać oczekiwania inwestora pod względem jej wielkości czy funkcjonalności. Jednak należy również pamiętać o najbardziej istotnych kwestiach, które wpływają na to, że hala spełnia swoje przeznaczenie. Powinny one być brane pod uwagę już na etapie projektowania hali, co pozwoli uniknąć ewentualnych problemów i opóźnień podczas procesu jej realizacji.
Bezpieczna i wytrzymała
Projektowanie hali magazynowych rozpoczyna się zazwyczaj od określenia jej wielkości. Tutaj znaczenie ma nie tylko teren, jaki jest dostępny pod realizacje inwestycji, ale również oczekiwania inwestora co do niezbędnej przestrzeni magazynowej. Projektanci zazwyczaj starają się nie tylko zapewnić wymaganą przez inwestora wielkość hali, ale często nieco ją powiększyć, z myślą o rozwoju i ewentualnej potrzebie zwiększenia powierzchni magazynowej. Hala powinna być odporna na działanie wszelkich czynników zewnętrznych, a jednocześnie stabilna i bezpieczna. To zaś jest kwestią doboru odpowiednich materiałów, z jakich jest wykonana.
Odpowiednia przestrzeń magazynowa
Jednym z warunków efektywności hali magazynowej jest właściwa ilość przestrzeni magazynowej, która powinna być również odpowiednio zaplanowana. Najczęściej projektowanie hali magazynowych ma na celu spełnienie oczekiwań konkretnego inwestora, a także dostosowanie do przechowywania produktów określonej kategorii. W niektórych przypadkach można wykorzystać możliwości wysokiego składowania, w innych zaś nie będzie to korzystne. Ponadto rodzaj przechowywanych materiałów wyznacza często również to, jakie materiały mogą być zastosowane do budowy hali. W przypadkach, gdzie mają być przechowywanie produkty spożywcze, zasadne jest zastosowanie materiałów pozwalających na znacznie łatwiejsze ich czyszczenie i dezynfekcję.
Łańcuch dostaw – niezwykle istotny
W procesie projektowania hali magazynowej istotnym elementem jest również planowany przez inwestora łańcuch dostaw. Właściwe zaplanowanie miejsc załadunku i rozładunku nie tylko ułatwia pracę na hali, ale również wpływa znacząco na inne procesy w firmie. W zależności od rodzaju towarów, jakie mają być przechowywane w hali, może również zachodzić konieczność wyznaczenia wewnątrz hali oddzielnych pomieszczeń przeznaczonych na przykład do konfekcjonowania produktów czy też wykonywaniu innych prac. Dzięki odpowiedniemu rozmieszczeniu prace w hali przebiegają sprawnie i bez przestojów. Jedno jest pewne – odpowiednio zaprojektowana hala będzie służyć bez problemów przez długi czas.