Jakie okna wybrać do łazienki?

0
1287
Jakie okna wybrać do łazienki

Wybierając okno do pomieszczenia, w którym dba się o higienę, trzeba uwzględnić jego specyfikę. Okno łazienkowe  powinno spełniać kilka ważnych kryteriów, aby każdy domownik mógł się w tym pomieszczeniu czuć komfortowo i bezpiecznie. Ważne jest nie tylko naturalne oświetlenie, ale także ochrona prywatności. Dodatkowo, istotne jest zagadnienie wentylacji. Oto najważniejsze kwestie związane z wyborem okna do łazienki.

Przenikalność światła w łazience

Obecnie standardem jest, że montuje się okno w łazience. W pomieszczeniu tym potrzebne jest światło słoneczne. Dzięki temu, że w łazience jest widno naturalnie, rzadziej włącza się światło sztuczne, co znacznie wpływa na oszczędności. Zwykle okno jest małe, dlatego trzeba zadbać, by jak najlepiej pełniło swoją funkcję. Najwięcej światła zatem wpuści do łazienki jednolita powierzchnia przezroczystej szyby. Dwa małe okna w miejsce jednego większego to mniej światła dla wnętrza, bo więcej jest ram okiennych. Szyba nieprzezierna (matowa, ornamentowa) to także zapora dla promieni słonecznych.

Okno łazienkowe, a prywatność

Okno do łazienki nie może być duże ze względu na to, że trzeba chronić swoją prywatność. Umieszcza się je zwykle wyżej niż w innych pomieszczeniach. By maksymalnie wykorzystać powierzchnię okna łazienkowe są wydłużone. Mają kształt prostokąta. Aby zapewnić prywatność w łazience przy jednoczesnym wpuszczeniu odpowiedniej ilości światła należy zastosować możliwość jaką jest zasłanianie okna. Możliwości zasłaniania są różne:

  • tradycyjne zasłonki,
  • żaluzje,
  • rolety wewnętrzne.

Wentylacja okna łazienkowego

Okno łazienkowe zapewnia odpowiednią wentylację tego pomieszczenia. Okno w łazience przydaje się, aby szybko wywietrzyć po gorącej i pełnej pary kąpieli. Warto także dodatkowo otwierać je co pewien czas dla poprawy stanu powietrza w tym pomieszczeniu. W większości domów zamontowana jest wentylacja grawitacyjna. Świeże powietrze dostaje się przez okna, a zużyte wydostaje się przez kratki wentylacyjne. Kratki te znajdują się w łazience, ubikacji, kuchni, kotłowni. Nawiewnik w oknie łazienkowym nie jest wskazany. Zaburzałoby to cyrkulację powietrza w domu, a więc także jego wymianę. Ważne jest natomiast, by była możliwość łatwego otwierania okna. W tym wypadku należy wybrać taki rodzaj i usytuowanie, aby można było dosięgnąć klamki.

Okno nie musi być małe. Wiele zależy od tego, jak duża jest łazienka i co jest za oknem. Z reguły jest to wysmukły prostokąt i umieszczony poziomo. Większe czy mniejsze, ważne, by okna łazienkowe zapewniały sporo światła dziennego, co najlepiej zapewni przezroczysta szyba.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ