Obowiązki właściciela nowego mieszkania

0
2421
Obowiązki właściciela nowego mieszkania

Pozyskanie środków na zakup mieszkania, dobór odpowiedniego lokalu i jego wykończenie to tak naprawdę dopiero połowa żmudnej drogi do spokoju właściciela. Czeka nas mnóstwo formalności, w przypadku których niezwykle istotna jest skrupulatność i czujność.

Umowa sprzedaży, wpis do księgi wieczystej, podpisanie umów na dostawy prądu – te wszystkie obowiązki leżą po stronie kupującego mieszkanie. 

Pomoc w formalnościach 

Kupując mieszkanie na pierwotnym rynku po raz pierwszy, możemy zwrócić się o pomoc w wypełnieniu formalności do firm nazywających się ekspertami kredytowymi. W takich firmach uzyskamy pomoc nie tylko w wyborze kredytu i kompletowaniu dokumentów jego dotyczących. Zyskamy również pewność, że formalności związane z zakupem mieszkania zostaną przeprowadzone poprawnie i na czas. Oznacza to również, że będziemy mogli dopytać o spotkanie z notariuszem. To po wizycie u niego, nasza nieruchomość uzyska pewność, że będziemy mogli udać się do sądu rejonowego, który określi numer księgi wieczystej

Co robi notariusz?

Wizyta u notariusza w przypadku zakupu mieszkania z rynku pierwotnego jest niezbędna, ponieważ to w jej trakcie sporządzony zostanie dokument ustanawiający odrębną własność lokalu i przeniesienie jego własności na nabywcę. 

Założenie księgi wieczystej

By formalnie potwierdzić, że to my, a nie deweloper, jesteśmy właścicielami mieszkania, potrzebny jest wpis do księgi wieczystej. By go pozyskać konieczna jest wizyta w sądzie, gdzie należy złożyć czterostronicowy formularz, mieć przy sobie dokumenty potwierdzające nabycie praw własności (te uzyskane w wyniku wizyty u notariusza) oraz wnieść opłatę w kasie sądu. Przy założeniu księgi opłata taka wynosi 200 zł. Warto nie zwlekać z wizytą w sądzie, jeśli mamy kredyt hipoteczny na mieszkanie. Bank do momentu uzyskania wpisu może zastrzec sobie pobieranie opłaty w wysokości od 100 do nawet 500 zł miesięcznie za tzw. podwyższone ryzyko związane z faktem, że nie została ustanowiona hipoteka. 

Pozostałe niezbędne formalności 

W niektórych przypadkach zaraz po zakupie mieszkania wymagana będzie jedynie zmiana danych dotyczących miejsca zamieszkania w dokumentach elektronicznych (bank, szkoła, praca itd.) W innych być może konieczne będzie przemeldowanie, jakiego dokonuje się w urzędzie gminy.

Poza tym trzeba przygotować się na podpisanie szeregu umów dotyczących dostawcy prądu czy innych mediów, zwykle w przypadku kablówki czy internetu na nowych osiedlach sprawa będzie prosta. Co do dostawcy prądu w większości przypadków będzie można wybierać spośród kilku możliwości dostępnych na konkretnym obszarze. Początkowo sprawy administracyjne na nowych osiedlach załatwiane będą przez dewelopera, ale później konieczne będzie wybranie firmy, która administrować będzie nieruchomością, co również wiąże się z koniecznością podpisania w imieniu wspólnoty umów. To samo tyczy się firmy ochraniającej osiedle. 

Zakup mieszkania to tak naprawdę początek poważnych decyzji, od których zależeć będzie komfort naszego mieszkania.  

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ