Ocieplanie stropodachu – na czym polega?

0
1967
Ocieplanie stropodachu – na czym polega?

Komfort termiczny to bardzo ważna kwestia dla każdego z nas. Dlatego inżynierowie pracują nad coraz to lepszymi rozwiązaniami, które obniżą koszty ogrzewania. Jednym z nich są stropodachy.

Co to jest stropodach?

Stropodach jest to strop nad ostatnią kondygnacją budynku. Pełni on także funkcję dachu płaskiego.  W budownictwie mieszkaniowym stosuje się stropodachy wentylowane, a w przemysłowym – pełne. Podstawą tej konstrukcji jest strop, na który nakłada się warstwę paroizolacji. Nie jest jednak ona konieczna i stosuje się ją najczęściej nad tzw. pomieszczeniami mokrymi. Cechuje je nadmierne nasycenie parą wodną, dlatego paroizolacja jest w takich miejscach wskazana. Trzecią warstwą jest termoizolacja. To najważniejsza część konstrukcji, od której zależy prawidłowe funkcjonowanie stropodachu. Dlatego do jej powstania używa się wełny oraz celulozy. Granulat wełny dzieli się na watę szklaną oraz wełnę skalną. Oba surowce odróżnia gęstość materiału. Wełnę stosuje się także do izolacji stropów, czy poddaszy nieużytkowych. Ma więc ona szerokie zastosowanie w budownictwie. Wpływa na to nie tylko duża izolacyjność materiału, ale także bezpieczeństwo dla domu. Wełna nie wymaga bowiem konserwacji, jest niepalna i nie absorbuje wilgoci z otoczenia. Celuloza natomiast dodaje warstwie termoizolacji odporności na rozwój grzybów i pleśni. Jest ona pozyskiwana z papieru gazetowego, a do jej wykonania jest potrzebny niewielki nakład energii. Stropodach wieńczy warstwa konstrukcyjna z pokryciem dachowym.

Ocieplanie stropodachu – co zyskujemy dzięki tej technologii?

Jeśli zdecydujemy się na ocieplanie stropodachu, to z pewnością nie pożałujemy tej decyzji. Korzyści są naprawdę wymierne. Najbardziej odczujemy je w sezonie grzewczym. Ocieplanie stropodachu ogranicza bowiem utratę ciepła przez dach. Dzięki temu skutecznie obniżymy rachunki za ogrzewanie. Latem natomiast wewnątrz budynku będzie chłodniej niż na zewnątrz. Ocieplanie stropodachu pozwoli także wyeliminować mostki termiczne. Jednak to nie koniec, wełna jest bowiem świetnym izolatorem akustycznym. Dlatego ograniczymy hałas dochodzący z innych pomieszczeń, czy z zewnątrz. Sprawdź tutaj, co jeszcze powinieneś wiedzieć o stropodachach https://stropodachy.com.pl/. Włóknisty charakter materiałów wykorzystanych do ocieplenia skutecznie absorbuje dźwięki. Izolacja wypełnia też puste przestrzenie w ścianach i podłogach, co niweluje zjawisko rezonansu. To także poprawia komfort codziennego użytkowania. Ocieplanie stropodachu jest więc bardzo praktycznym rozwiązaniem. Decydując się na nie z pewnością nie będziemy rozczarowani.

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ