Okna typowe i nie typowe

0
2050
Okna typowe i nie typowe

Okna znajdują się w każdym domu, mieszkaniu czy pomieszczeniu. Zakładając jakąkolwiek firmę usługową czy budując dom widzimy nie tylko ściany czy drzwi, ale przede wszystkim okna. Niegdyś w każdym obiekcie znajdowały się okna z framugami zrobionymi z drewna, a szyby natomiast były szklane. Było to dość kłopotliwe, bo jak wiadomo drewno bardzo szybko ulega wypaczaniu pod wpływem wilgoci czy zmian temperaturowych, a co za tym idzie, okna już nie zapewniały aż tak dobrej szczelności jak początkowo i np przepuszczały ciepło z pomieszczenia, a to natomiast wiązało się z wyższymi rachunkami za ogrzewanie. Kolejna istotna kwestia to fakt, że szyby były zrobione ze szkła, które bardzo łatwo było potłuc i mieszkańcy mieszkań bardzo często musieli je wymieniać jak np piłka, którą na podwórku grały dzieci uderzyła w naszą szybę. Rozbite okno ze szkła musieliśmy posprzątać i często także dochodziło do skaleczeń. Nowe okna zapewniają nam, że będą trwalsze, a także eliminują zdecydowaną większość problemów jakie mieliśmy ze starymi oknami. Jeśli mamy w domu stare okna i decydujemy się na ich wymianę to musimy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach, a mianowicie czy standardowe wymiary okien są typowe czy nietypowe.

Czym różnią się takie okna?

Okna typowe

Producenci okien posługują się pojęciami okien typowych, a to oznacza, że ich wymiary są bardzo często spotykane i standardowo takie okna znajdują się w większości mieszkań. Jest to np okno o wymiarach 1765 mm szerokości, a 1435 mm długości. Ten typ okna oznacza się symbolem O36/O37. Musimy jednak pamiętać, a raczej zwracać uwagę żeby podawać wymiary okien właśnie w takiej kolejności gdzie szerokość okien jest pierwsza, a długość to kolejna z kolei wartość. Pomylenie tej kolejności będzie skutkować przede wszystkim tym, że zamówienie zostanie zrealizowane błędnie, a okno przez nas zamówione będzie bezużyteczne. Kolejna bardzo ważna kwestia to fakt, że producenci, którzy posługują się terminem okien typowych mogą całkowicie inaczej rozumieć to pojęcie i podawać wartości w zaokrągleniu co skutkuje nieprawidłowym zamówieniem i okno może okazać się dla nas za małe, a wykonanie zamówienia powtórnie wydłuży czas oczekiwania, a czasem wyższe koszty. Pojęcie jakim jest okno typowe bywa bardzo pomocne jednak warto zweryfikować rozumienie go przez producenta okien, a także naszych rzeczywistych wymiarów okna, które chcemy wymienić.

Okna nietypowe

Pojęcie okna nietypowego powstało na skutek zamówień okiennic, które są bardzo rzadko spotykane i producent musi je wykonać na specjalne zamówienie, bo jego tabela w żaden sposób nie pokazuje tego typu okna. kluczowe w tej kwestii jest bardzo dokładne zmierzenie okna, które chcemy wymienić, bo jeśli wymiar jaki podamy będzie niewłaściwy to za wykonane zamówienie nawet te złe raczej będziemy musieli zapłacić przede wszystkim dlatego, że producent będzie miał trudności ze sprzedaniem go. Warto więc bardzo przyłożyć się nad zmierzeniem i dokładnym podaniem wymiarów danego okna co do milimetra, a także według właściwej kolejności co również jest kluczowe jeśli chodzi o prawidłowe wykonanie każdego zamówienia.

Musimy pamiętać, że jakiekolwiek okna, które zamawiamy nawet jeśli są to okna typowe to producent może inaczej rozumieć to pojęcie. Często wymiar jest zaokrąglany i producenci w tym samym oknie mogą także zapewniać różne funkcję. Nie warto więc sugerować się ślepo pojęciem okien typowych tylko dokładnie wypytać o to co dany producent oferuje pod pojęciem okna typowe. Jest to bardzo ważne, bo okna typowe są niespisane żadną pisaną zasadą ani umową. Jest to tylko nazwa sugerowana i znakiem, że takie okna zdarzają się najczęściej, a to w naszym interesie jest, aby wypytać dokładnie o szczegóły, a także o to, aby zamówienie, które zlecimy do realizacji było wykonane tak jak tego oczekujemy. Wtedy możemy mieć pewność, że usługa zostanie wykonana w tym terminie, którym chcemy i funkcje okna będą takie jak oczekujemy, a także, że nie wygenerują nam się żadne dodatkowe koszty, których nie było w umowie.

[Głosów:2    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ