Pompa ciepła – od czego zacząć

0
2635
Pompa ciepła - od czego zacząć

Wbrew pozorom, przystosowanie kotłowni pod kątem instalacji pompy ciepła jest znacznie łatwiejsze w porównaniu do chociażby pieca gazowego, olejowego czy węglowego. Dom z wykorzystaniem tego nowoczesnego rozwiązania, staje się bowiem w zasadzie wolny od kotłowni czy komina, a jego instalacja, możliwa jest do realizacji w większości standardowych pomieszczeń domów jednorodzinnych i nie tylko.

Gdzie najlepiej umiejscowić pompę ciepła?

 

Pompa ciepła to element, którego nie należy montować w miejscach przeznaczonych do stałego przebywania domowników czy innych użytkowników. Warto również pamiętać, iż jest to rozwiązanie, które w nowoczesnych wersjach emituje hałas zbliżony, a nawet znacznie niższy do tego, który generują urządzenia domowe czy też mieszkańcy. W godzinach nocnych, może on być jednak nieco uciążliwy, stąd też warto umiejscowić pompę ciepła w miejscach z dala od pomieszczeń, w których spędza się najwięcej czasu jak sypialnie, kuchnie, łazienki czy przedpokoje.

Wymagania pomieszczeń na pompę ciepła

W zależności od wytycznych producenta, wymagania względem lokalizacji i innych wymagań jakie spełnić musi kotłownia pod kątem umiejscowienia pompy ciepła mogą się różnić. Ważne jest zadbanie o zachowanie odpowiednich odległości od urządzenia, a także o to, aby możliwe było komfortowe wykonywanie prac montażowych, a później także konserwacyjnych, czy tych związanych z serwisem.

Gdzie najlepiej umiejscowić pompę ciepła

Ponieważ w przeciwieństwie do innych metod ogrzewania jak kotły grzewcze, pompa ciepła nie posiada paleniska, nie wymaga ona szczególnych zabiegów związanych ze spełnieniem wymagań przeciwpożarowych, a także wentylacyjnych. Co więcej kotłownie czy inne pomieszczenia, w których zostaje umieszczona pompa ciepła, nie wymagają instalacji systemów odprowadzania spalin, budowy komina, a także połączeń z działającą w domu wentylacją mechaniczną. To wyjątkowo prosty i funkcjonalny sposób na uzyskanie satysfakcjonujących rezultatów grzewczych, przy minimalizacji dokonania dodatkowych zabiegów.

[Głosów:3    Średnia:2.7/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ