Pale prefabrykowane – nowoczesne i szybkie fundamenty

0
2284
Pale prefabrykowane

Projektowanie domu to nie tylko pomieszczenia i wygląd zewnętrzny, podstawą całego budynku i jedną z najistotniejszych rzeczy, którą należy uwzględnić już na początku projektowania są fundamenty.

Istnieją dwa główne rodzaje fundamentów – pośrednie i bezpośrednie. W przypadku fundamentów bezpośrednich mamy do czynienia z fundamentami płytkimi, są to m. in. stopy i płyty fundamentowe. Jest to najczęściej stosowany typ fundamentu w Polsce. Zdarzają się jednak przypadki, kiedy takie posadowienie fundamentów w gruncie nie jest wystarczające i konieczne jest wzmocnienie fundamentów. Fundamenty pośrednie są posadowione głęboko, mogą być to pale lub ściany szczelinowe. Tego typu fundamenty stosowane są w szczególnych przypadkach, kiedy to grunt nie pozwala na posadowienie budynku na fundamentach płytkich, np. przez wysoki poziom wody gruntowej, napięte zwierciadło wody, grząski teren czy podmokły teren. W takich przypadkach konieczne jest wzmocnienie gruntu pod budowę domu. Jedną z metod takiego wzmocnienia może być zastosowanie pali prefabrykowanych.

Pale prefabrykowane wytwarzane są z żelbetu o dużej wytrzymałości, są one wbijane w grunt w taki sposób, aby zapewnić odpowiednie posadowienie. Zastosowanie pali prefabrykowanych jest ekologiczne – nie niszczy gruntu, nie ma konieczności głębokich wykopów, aby zalać fundamenty typu bezpośredniego. Istnieje sporo producentów pali prefabrykowanych, którzy oferują pale o długości nawet 15 metrów.

Pale prefabrykowane zwykle mają przekrój kwadratowy o różnych wymiarach. Należy również zaznaczyć, iż poza niewątpliwymi zaletami ekologicznymi istnieją zalety dotyczące czystości na placu budowy. Pale prefabrykowane można zastosować w każdym rodzaju gruntu, obecność wód gruntowych o wysokim poziomie nie jest w tym przypadku problemem. Ważnym aspektem pali prefabrykowanych jest również fakt, że dalsze roboty na budowie mogą być wykonywane zaraz po wbiciu pali, nie ma konieczności oczekiwania na wiązanie gruntu wokół fundamentów.
Pale prefabrykowane są w stanie przenosić obciążenia poziome, a także momenty zginające, dzięki czemu mogą być stosowane nie tylko podczas budowy domów, ale również przy budowie mostów i słupów. Pale mogą być dodatkowo zabezpieczane poprzez zastosowanie specjalnych powłok antykorozyjnych.

Zdarza się, że podczas wbijania pali można natrafić na przeszkody typu twardsze, kamienne grunty – w takiej sytuacji wykonuje się wspomaganie wbijania np. przy użyciu wstępnego wiercenia czy wody pod wysokim ciśnieniem.

Do wad związanych z zastosowaniem pali prefabrykowanych należy konieczność rozkucia głowic, a także powstające podczas wbijania pali drgania i hałas.

[Głosów:1    Średnia:4/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ