Projektowane wnętrz z charakterem – te 3 style warto wziąć pod uwagę!

0
471
wykańczanie wnętrz

Umiejętne zaplanowanie wnętrza domu lub mieszkania pozwala na nadanie przestrzeni określonego charakteru, dzięki któremu będzie ona nie tylko funkcjonalna, ale także przyjemna dla oka. W gąszczu nowoczesnych wnętrzarskich trendów nietrudno się jednak pogubić, a rynek wciąż kusi rozmaitymi i atrakcyjnymi, choć nie zawsze współgrającymi ze sobą inspiracjami. Czym się kierować? Oto 3 ponadczasowe style wnętrzarskie, które warto wziąć pod uwagę, aranżując przestrzeń!

Skandynawski charakter polskiego wnętrza

Styl skandynawski od lat cieszy się nieustającą popularnością, jeśli chodzi o projektowanie wnętrz. W przestrzeni urządzonej zgodnie z jego zasadami króluje komfort, miękkie linie, okrągłe formy. Aranżując mieszkanie, dobrze jest sięgnąć po dodatki z naturalnych materiałów. Mogą to być np.:

  • drewniane świeczniki lub ramki na zdjęcia,
  • lniane poszewki oraz zasłony,
  • bawełniane bieżniki i ręczniki,
  • miękkie pledy w jednolitych kolorach.

Aby dodać charakteru skandynawskiej przestrzeni, w której dominuje łagodna paleta barw  – biel oraz odcienie brąz, szarości czy beżu – warto ulokować także sofę w musztardowym kolorze lub błękitny fotel. Tego rodzaju dodatek pomoże zachować harmonię w prostym i pozbawionym przesadnych zdobień wnętrzu. Całości dopełni oświetlenie – lampy o materiałowych abażurach, świece w szkle i girlandy świetlne.

Czuły brutal czyli prawdziwe oblicze stylu industrialnego

Czy wnętrze, w którym na ścianach widnieją fragmenty instalacji, meble wykonane są z metalu, a żarówki osłania nie miękki abażur lecz druciana krata, może być przytulne? Styl industrialny przywodzi na myśl wnętrza fabryk i warsztatów, jego popularność w mieszkaniach i domach jest jednak świetnym dowodem na to, że przy odrobinie umiejętności uda się wyczarować z jego udziałem komfortową przestrzeń. Industrialne aranżacje docenią również fani recyklingu – w salonach, kuchniach lub łazienkach często pojawiają się meble z odzysku i dodatki wykorzystujące pofabryczne elementy. Tak naprawdę skrywa on w sobie ogromny potencjał, a projektowanie wnętrz https://urzadzamypodklucz.pl/projektowanie-wnetrz/ zgodnie z zasadami stylu industrialnego nie musi być trudne. Istotne znaczenie mają jednak materiały, takie jak np.:

  • metal
  • szkło
  • beton o widocznej strukturze / cegła.

Przełamując ich surowość kolorowymi dodatkami i miękkimi fakturami, uda się stworzyć pełne charakteru aranżacje. Przykład? Pomalowane na kolor krwistej czerwieni metalowe szafy i skórzane siedziska kontrastujące z monochromatycznymi barwami lub ciepłe światło zawieszonych na długich kablach żarówek otulające swym blaskiem centralnie ulokowany stół o surowym drewnianym blacie.

Niezobowiązująca fantazja stylu boho

Nonszalanckie dodatki i eklektyzm w doborze barw oraz faktur – styl boho jest zupełnym przeciwieństwem obu wymienionych wyżej, jednak wciąż ma wielu zwolenników. O co zadbać, planując projektowanie wnętrz, które mają wpisać się w rządzące nim zasady? Przede wszystkim o cienką granicę, jaka dzieli artystyczny nieład od bałaganu. Styl boho może w pierwszym rzucie oka wydawać się dość chaotyczny, jego istotą są jednak subtelne połączenia kolorów i materiałów. Podstawą większości zgodnych z nim designerskich rozwiązań będą barwy ziemi, a więc:

  • kremowa biel i odcienie beżu,
  • brązy i piaskowa żółć,
  • odcienie szarości,
  • stonowana zieleń.

Przykładem aranżacji mogą być wiklinowe dekoracje i etniczne wzory na ścianie kontrastujące z ulokowaną na jej tle kanapą w odcieniu intensywnej zieleni lub bambusowe ozdoby, kolonialne bibeloty i egzotyczne maski zawieszone nad łóżkiem, które przykrywa patchworkowa narzuta. Warto pamiętać także, że styl boho, mimo licznych metamorfoz, jakie przeszedł na przestrzeni lat, wciąż umiejętnie nawiązuje swoim charakterem do natury – projektowanie wnętrz z jego udziałem może uwzględniać takie elementy jak zwierzęce motywy, egzotyczne palmy w glinianych donicach, rattanowe abażury lamp i drewniane meble, a wszystko to na tle ciepłej i stonowanej palety kolorystycznej.

Znalezienie stylu wnętrza, które odda jego charakter w pełni, pozwalając jednocześnie zachować wygodę korzystania z przestrzeni, nie musi być wyzwaniem. Poznawanie praw, jakie rządzą określonymi kanonami może stać się początkiem ciekawej przygody, jaką jest projektowanie wnętrz, a zarazem – przepisem na stworzenie przytulnego salonu, funkcjonalnej i estetycznej kuchni czy wymarzonej sypialni!

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ