Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Budynku – wszystko, co powinieneś o nim wiedzieć planując budowę domu

0
461
Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Budynku

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Budynku to dokument, który pozwoli nam łatwiej określić koszty utrzymania domu. Choć inwestorzy wznoszący obiekt mieszkalny na własne potrzeby aktualnie nie muszą posiadać certyfikatu energetycznego, jego szacunkowa wersja jest integralnym elementem dokumentacji projektowej. Czym jest, co zawiera i kiedy będzie nam potrzebny paszport energetyczny?

Certyfikat energetyczny – co to takiego?

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Budynku – nazywane zamiennie certyfikatem bądź paszportem energetycznym – to dokument opisujący poziom zużycia energii w wybranym obiekcie. Jego przygotowanie ma ułatwić osiągnięcie możliwie jak największych oszczędności w zakresie energii cieplnej oraz elektrycznej, niezbędnych do ogrzania wnętrza i wody użytkowej, jego wentylowania, chłodzenia, oświetlenia i ogólnej eksploatacji.

Kluczowymi parametrami każdego certyfikatu energetycznego są:

  • Ep – wartość zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną,
  • Ek – wartość zapotrzebowania na energię końcową,
  • Eu – wartość zapotrzebowania na energię użytkową.

Parametry te pozwalają określić, jaką energochłonność będzie posiadał określony budynek. Wyliczenia przygotowane przez osobę z uprawnieniami do wydawania świadectw energetycznych są podawane w kWh/m2/rok.

Co zawiera Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Budynku?

Zawartość certyfikatu energetycznego jest ściśle określona przepisami prawa. W dokumencie tym znajdziemy dane identyfikujące budynek bądź jego część objętą wyliczeniami. Wskaże on, ile wynosi zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzania wnętrz i wody, działania wentylacji i klimatyzacji oraz oświetlenia pomieszczeń. W paszporcie energetycznym obecne są również wskazówki i zalecenia odnośnie prac budowlanych i instalacyjnych, które mogą pomóc w obniżeniu zużycia energii, a w konsekwencji – poprawić charakterystykę energetyczną obiektu.

Świadectwo Charakterystyki Energetycznej Budynku jest ważne przez okres 10 lat od chwili jego przygotowania. Jeżeli jednak w tym czasie przeprowadzimy prace wpływające na zapotrzebowanie obiektu na energię (np. ocieplimy go), dokument ten powinien zostać zaktualizowany.

Kiedy potrzebny będzie paszport energetyczny?

W latach 2009-2015 świadectwo energetyczne było obowiązkowym elementem wszystkich projektów domów. Ustawa o charakterystyce energetycznej budynku wprowadziła jednak pewne zmiany, ograniczając konieczność przygotowania certyfikatu tylko do kilku określonych przypadków. Aktualnie jego sporządzenie jest niezbędne w sytuacji, gdy zbywamy budynek lub jego część na podstawie umowy sprzedaży bądź umowy sprzedaży spółdzielczego prawa własnościowego do lokalu. Paszport energetyczny należy przygotować także w sytuacji, gdy budynek lub lokal są przeznaczone pod wynajem. Taki dokument pomoże nabywcy bądź najemcy zorientować się w zapotrzebowaniu na energię i kosztach utrzymania obiektu, którym jest zainteresowany. Inwestorzy posiadając projekty domu a następnie wznoszący dom na własny użytek są zwolnieni z konieczności sporządzenia certyfikatu energetycznego.

Planujemy budowę domu? Koniecznie zwróćmy uwagę na zapotrzebowanie na energię naszego wymarzonego obiektu mieszkalnego. Z szacunkowymi wyliczeniami zapoznamy się w dokumentacji projektowej. Warto jednak zdecydować się na zamówienie pełnego certyfikatu energetycznego. Dzięki niemu do minimum ograniczamy wydatki na rachunki za opał i prąd, a zaoszczędzone w ten sposób środki przeznaczymy na własne przyjemności.

Zdjęcie: Projekt M253 Szczęśliwy z kolekcji Muratora, arch. Katarzyna Słupeczańska

Artykuł sponsorowany: Nowoczesne projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

[Głosów:0    Średnia:0/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ