Spawarki – czym są, jakie są ich rodzaje

0
1990
Spawarki – czym są, jakie są ich rodzaje

Czy możliwe jest funkcjonowanie bez spawania?

Trudno wyobrazić sobie jakikolwiek przedmiot czy produkt, który nie powstałby przy wykorzystaniu technologii polegającej na łączeniu stali. Łączenie, a ściślej spawanie części stalowych jest bez wątpienia nieodłącznym elementem znajdującym zastosowanie we wszystkich procesach technologicznych. Spawanie (istnieje kilka głównych metod i rodzajów spawarek) może mieć następującą rolę w procesie technologicznym:
stanowi jego bezpośrednią część poprzez łączenie wytwarzanych elementów
służy do wykonania np. narzędzi, maszyn, elementów architektonicznych, które są niezbędne do realizowania danego procesu lub bezpośredniej produkcji produktu

W związku z tak powszechnym zastosowaniem technologii spawania, podstawowa wiedza z zakresu metod spawania i rodzajów spawarek może stanowić przydatne narzędzie. Zależność tę odnieść należy zarówno do osób mających zawodową styczność ze spawaniem, jak i do tych prywatnych sporadycznie potrzebujących wykonania napraw lub drobnych prac budowlanych.

Podstawowe rodzaje spawarek i ich zastosowanie

Jedną z najdłużej stosowanych spawarek jest spawarka gazowa. Z uwagi na jej wielkość oraz konieczność podłączenia dwóch butli z gazem praktycznie nie znajduje zastosowania w prywatnym użytkowaniu. Taki rodzaj spawarki stosuje się głównie tam, gdzie wymagane jest dokładne i precyzyjne wykonanie spoiny. Przy tej metodzie łączyć można praktycznie każdy rodzaj metalu.

Mig / Mag – jest to spawarka elektryczna, która stosowana jest przy spawaniu metodą MIG MAG – spawanie odbywa się łukiem pulsującym (między elektrodą podawaną automatycznie a spawanym materiałem) pod osłoną gazową i niezbędne jest użycie butli gazowej. Butla z kolei wpływa na zwiększenie wagi osprzętu. Jest to jednak urządzenie o bardzo uniwersalnym zastosowaniu i w zależności od użytej elektrody pozwala na spawanie wielu różnych rodzajów materiałów.
Spawarki inwertorowe poza uniwersalnym zastosowanie doskonale spełniają się, gdy konieczne jest wykonanie spoin w pozycjach wymuszonych. Łączyć można niemal każdy materiał – np. stale stopowe i miedź. Dzięki elektronicznemu sterowaniu prądem możliwe jest stosowanie elektrod o najmniejszym przekroju. Ponadto przy połączeniu ze specjalnym osprzętem możliwe jest spawanie aluminium, które bywa niemożliwe przy innych rodzajach spawarek.

Rodzaj spawarki a technika spawania

W zależności od rodzaju spawarki inwertorowej możliwe jest spawanie różnymi metodami:
Spawanie odbywa się przy zastosowaniu nietopliwej elektrody wolframowej – metoda TIG.
W metodzie MAG elektroda ulega stopieniu, natomiast łuk jarzy się po kontakcie elektrody z materiałem spawanym. Jest to jedna z najstarszych metod spawania

Rodzaje spawarek i metod spawania są szerokim zagadnieniem i ich wybór jest mocno zależny od przeznaczenia i intensywności użytkowania. W każdym z przypadków istotne jest wykonanie analizy tego, jakie urządzenie jest potrzebne i która metoda spawania będzie stosowana.

Należy przede wszystkim pamiętać o tym, aby spawarka miała odpowiednią moc, która pozwoli na nieprzerwaną pracę. Bez względu na to jaki rodzaj spawarki zostanie wybrany, pamiętać należy o prawidłowym i bezpiecznym użytkowaniu przy zachowaniu zasad BHP.

[Głosów:1    Średnia:5/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ