Tajemnica kodów kreskowych

0
1421

Kod kreskowy to widok dobrze znany każdemu konsumentowi. Trudno dziś znaleźć produkt, niebędący oznaczony charakterystycznym wzorem, na który najczęściej składa się kompozycja pionowych kresek o różnej grubości. Dlaczego kody kreskowe zdobyły tak dużą popularność? Jakie są ich rodzaje? Gdzie znajdują zastosowanie? Przyjrzyjmy im się nieco bliżej.

Jak działają kody kreskowe?

Specyficzny układ, najczęściej czarnych, pionowych kresek o różnej grubości, występujących na białym tle, masowo zagościł na produktach dostępnych w polskich sklepach w roku 1990. To wtedy nasz kraj został włączony do Europejskiego Systemu Kodowania Towarów EAN (European Article Numbering). Takie oznakowania mogliśmy widzieć już wcześniej na towarach importowanych z Europy Zachodniej – tam system EAN został wprowadzony już w roku 1976. Dlaczego powstał? Geneza znakowania sięga początku wieku, to wtedy wraz z rozwojem supermarketów, pojawiła się potrzeba łatwego katalogowania produktów, wraz z przypisanymi do nich cenami. Prace zaowocowały utworzeniem jednolitego schematu kodowania towarów, który w latach siedemdziesiątych podbił rynku USA i Kanady, a później również Europy.

Korzystanie z systemu kodów kreskowych opiera się na wykorzystaniu drukarek etykiet, skanerów służących do ich odczytu oraz oprogramowania, które potrafi odpowiednio interpretować uzyskane dane. Osoby chcące poznać szczegóły techniczne lub też wdrożyć system kodów w prowadzonej przez siebie działalności powinny odwiedzić stronę https://www.4labels.pl/kody-kreskowe.html. Należy ona do firmy 4labels.pl oferującej wszystko to, co jest niezbędne do wdrożenia systemu kodów kreskowych. Poza wyborem starannie wyselekcjonowanych drukarek etykiet, czytników, terminali i kolektorów znajdziemy tu również materiały eksploatacyjne oraz pełen zakres usług doradczych, wdrożeniowych i szkoleniowych.

Zastosowanie kodów kreskowych

Na co dzień każdy z nas może samodzielnie sprawdzić funkcjonalność kodów, dzięki skorzystaniu z dostępnych w sklepach czytników cen. Po zbliżeniu kodu do okienka czytnika jest on skanowany wąskim promieniem lasera, który precyzyjnie odczytuje szerokość poszczególnych kresek oraz odległości pomiędzy nimi. Każdy układ jest indywidualny i przypisany tylko do jednego produktu, co pozwala na precyzyjne określenie jego rodzaju oraz ceny. Najczęściej spotkamy kody jednowymiarowe 1D, zawierające informacje umieszczone w jednej linii oraz kody 2D umożliwiające zapis zarówno w płaszczyźnie pionowej, jak i poziomej. Na rynku funkcjonuje wiele innych rodzajów zapisu, a wszelkie wariacje powstają po to, by zapewnić możliwość umieszczenia większej ilości informacji.

Pierwsze skojarzenie z kodami kreskowymi prowadzi do kas sklepowych. To tu mamy z nimi najczęstszy kontakt, a charakterystyczne piknięcie skanera cen stało się dźwiękiem nieodłącznie towarzyszącym zakupom. Rzeczywisty wkład kodów kreskowych w usprawnienie procesów zakupowych i skrócenie kolejek jest trudny do przecenienia. Jednak nie jest to jedyne zastosowanie systemu znakowania. Równie nieocenioną rolę odgrywa on w branży logistycznej, gdzie etykietowanie przesyłek pozwala na stałą kontrolę przewozu i lokalizacji poszczególnych paczek. Kody kreskowe znajdziemy też na przykład na receptach, fakturach i rachunkach, słowem wszędzie tam, gdzie niezbędna jest precyzyjna identyfikacja.

[Głosów:1    Średnia:3/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ