Garaż to przestrzeń służąca do przechowywania. Co się w nim jednak przechowuje? To już zależy od konkretnego właściciela czy użytkownika garażu. Od tego też zależy, w co swój garaż wyposażysz. Możliwości są wręcz nieskończone, gdyż producenci oferują przeróżne meble i gadżety mające usprawnić funkcjonowanie garaży – w jaki sposób odnaleźć się w tak bogatej ofercie? Co wybrać, a z czego można zrezygnować? Na co zwrócić szczególną uwagę?
Na początku zwróć uwagę na to, jaką przestrzenią dysponujesz. Według polskiego prawa minimalne wymiary miejsca postojowego dla samochodu osobowego to 2,5 m na 5 m, a dodatkowo pojazd od ściany powinno dzielić co najmniej 30 centymetrów. Nie jest to jednak sytuacja dobra ani wygodna: potrzeba przestrzeni o wiele większej, by swobodnie wsiadać i wysiadać z auta, o robieniu czy przechowywaniu w garażu inny rzeczy nie wspominając. Zanim zaczniesz zakupy czy nawet planowanie przestrzeni, zastanów się, do czego tak naprawdę garaż będzie służył. Czy przede wszystkim do parkowania samochodu i trzymania opon zimowych latem, a letnich zimą? A może chcesz do niego schować również rowery czy skuter? Jeśli lubisz majsterkować rozważ zorganizowanie przestrzeni roboczej czy stołu warsztatowego w garażu, a jeśli nie dysponujesz innym schowkiem, pomyśl o pozostawieniu kilku wolnych półek na ozdoby choinkowe i leżaki plażowe.
Podstawowym meblem w garażu są regały przemysłowe. To rodzaj półek – wolnostojących lub modułowych – stworzonych specjalnie z myślą o garażach, warsztatach i halach magazynowych. Są wykonane ze stali nierdzewnej, a przez to jednocześnie lekkie, wytrzymałe i odporne na korozję. Same w sobie nie zajmują wiele przestrzeni, przez co pozwalają w wygodny i zorganizowany sposób ustawiać wiele rzeczy. Liczbę i rodzaj regałów dobierzesz sam, kiedy zmierzysz swój garaż, samochód i zaplanujesz pozostałe meble czy wolne przestrzenie.
Drugim wartym uwagi udogodnieniem są różnego rodzaju haki i ścianki narzędziowe. Na hakach i wieszakach można trzymać duże narzędzia, takie jak na przykład grabie i łopaty – nie walają się wtedy po kątach, ale również rowery, dla których jest to najbardziej optymalny sposób na spędzenie sezonu zimowego. Natomiast ścianki narzędziowe to płyty z haczykami, na którym eksponuje się narzędzia, najczęściej nad stołem warsztatowym. Dają one pełną swobodę dostępu do wszystkich narzędzi na raz: każde jest na wyciągnięcie ręki. Jednakowoż narzędzia przechowywane w takie spsoób są dużo bardziej narażone na korozję i – ogólnie rzecz biorąc – działanie niekorzystnych czynników zewnętrznych. Dlatego też jeśli nie przewidujesz bardzo częstego korzystania z narzędzi – ot, jedynie okazjonalne drobne naprawy psujących się sprzętów – rozważ wykorzystanie raczej skrzynek na narzędzia czy pudeł, w których przechowywałbyś podobne narzędzia.
Nie zapominaj też o miejscu na opony! Czy to będą haki, półki, czy specjalne regały na opony, zależy tylko od ciebie, nie zapomnij jednak wyposażyć w nie swojego garażu. Głupio byłoby, gdyby po gruntownym remoncie okazało się, że wszystko ma swoje miejsce – poza oponami, które przecież są podstawowym elementem wyposażenia samochodu.