Wiercenie w szkle. Czego potrzebujesz?

0
2154
Wiercenie w szkle. Czego potrzebujesz?

Obróbka niektórych materiałów może sprawiać pewne trudności. Trzeba więc sięgać po odpowiednie techniki, jak również narzędzia. Na szczęście w sprzedaży z łatwością uda się znaleźć właściwe rozwiązania, a ich cena wcale nie musi być wysoka. Wiercenie w szkle to zadanie wymagające pewnej wiedzy oraz doświadczenia. Łatwo o błędy, dlatego przed rozpoczęciem działań warto zapoznać się z pewnymi zasadami pracy z tym materiałem. Szkło jest jak wiadomo dość kruche i narażone na pęknięcia, dlatego zdrowy rozsądek jest jak najbardziej wskazany. Od czego więc zacząć?

Czym wiercić w szkle, aby uzyskać oczekiwane efekty?

Kluczową kwestią jest zaopatrzenie się w odpowiednie wiertło. Tych jest w sprzedaży niemało, ale nie wszystkie nadają się do tego, aby stosować je ze szkłem. Nie ma mowy o tym, aby korzystać ze „zwykłych” wierteł dedykowanych pracy z drewnem, betonem czy metalem. Trzeba kupić wiertło do szkła o specjalnej konstrukcji. Posiada ono diamentowy frez, który daje szansę wykonać równy otwór ze znacznie mniejszym prawdopodobieństwem uszkodzenia materiału. Z reguły wiertła do szkła mogą być swobodnie stosowane również w odniesieniu do glazury i ceramiki.

Samo umieszczenie dedykowanego wiertła w uchwycie wiertarki to nadal za mało. Nieumiejętne działanie skończy się uszkodzeniem powierzchni, a tego przecież chcemy uniknąć. Dlatego wskazane jest przygotowanie miejsca na przyszły otwór, zapewniając chłodzenie wiertła cieczą. Najlepiej nadaje się do tego terpentyna, choć czasami stosuje się zwykłą wodę. Co kilka sekund można przerywać wiercenie, maczając wiertło w chłodziwie, ale to nie jedyny sposób. Praktyczną opcją jest wykonanie wokół przyszłego otworu kołnierza z kitu okiennego lub plasteliny. Powstałą niszę można wypełnić terpentyną i w ten sposób wiercić z gwarancją stałego chłodzenia.

Wiercenie w szkle – skąd wziąć odpowiednie wiertło?

Pod względem technicznym wiertła do szkła różnią się dość wyraźnie od tych standardowych. Decyduje o tym przede wszystkim grot, stanowiący w gruncie rzeczy kluczowy element roboczy całości. Bardzo często osoby chcące wykonać otwór w szklanych lub ceramicznych powierzchniach nie mają pod ręką właściwych akcesoriów – można je jednak kupić. Odpowiednie rozwiązania ma w swoim asortymencie na przykład sklep online Muntech24.pl. – Posiadamy w ofercie wiertła marki EP Professional o różnych średnicach. Są przystosowane do wykonywania precyzyjnych otworów i nie kosztują wiele – mówi pan Szymon, ekspert sklepu. – Sięgają po nie specjaliści, a także pasjonaci, którym zależy na jakości – dodaje.

Wybierając sprawdzone wiertło do szkła, zapewniając chłodziwo i przestrzegając podstawowych zaleceń technicznych, nawet amator bez doświadczenia jest w stanie wykonać w płytkach czy w szklanym elemencie równy otwór o w miarę gładkich krawędziach. Naturalnie po zakończonej pracy wskazane jest delikatne zeszlifowanie obrzeży. Należy także pamiętać, aby w trakcie wiercenia wybrać możliwie najniższe obroty wiertarki i upewnić się, że funkcja udaru została wyłączona. Znacznie zwiększa to szansę na przygotowanie idealnych otworów pod kątem wielu przeznaczeń.

[Głosów:2    Średnia:1/5]

ZOSTAW ODPOWIEDŹ